Propolisin Faydaları ve Kullanım Alanları

Propolisin Faydaları ve Kullanım Alanları

Balın kullanım tarihi resmen insanlık tarihi kadar eskilere dayanıyor. Çiçek balını, arı polenini,  ya da arı sütünü günümüzde hemen herkes biliyor. Bir de bunların yanında şifa kaynağı olan arılardan elde edilmiş bileşen olan propolisi de tanımakta fayda var. Propolis; bal arılarının ürettiği, bitkilerden ve ağaçlardan toplanan maddeler de dahil olmak üzere birkaç bileşenden oluşan doğal bir […]

Balın kullanım tarihi resmen insanlık tarihi kadar eskilere dayanıyor. Çiçek balını, arı polenini,  ya da arı sütünü günümüzde hemen herkes biliyor. Bir de bunların yanında şifa kaynağı olan arılardan elde edilmiş bileşen olan propolisi de tanımakta fayda var. Propolis; bal arılarının ürettiği, bitkilerden ve ağaçlardan toplanan maddeler de dahil olmak üzere birkaç bileşenden oluşan doğal bir sağlık karışımıdır.

Arı propolisi, antik çağlardan bu yana insanlar tarafından tıbbi olarak kullanılmış, anti-mikrobiyal, anti-oksidatif, anti-ülser ve anti-tümör özellikleri dolayısıyla çok değerli bulunmuş bir üründür.

Propolis nedir?

Propolis; bal arılarının kendi tükürüklerini, ağaç tomurcuklarından, bitki özlerinden, çiçeklerden ve diğer botanik kaynaklardan topladığı maddelerle birleştirerek ürettiği reçineli bir karışımdır. Arının propolis yaratmak için ürün toplama miktarına bağlı olarak değişebilmekle birlikte propolisin rengi, genelde koyu kahverengidir.

Propolis, arıların kovanındaki istenmeyen küçük çatlaklar ve boşlukları kapatmak için kullanılmaktadır. Bu sayede de kovan, yılan ve kertenkele gibi bazı çok tehlikeli istilacılara karşı korunur.

Bilim insanları, propolisin kimyasal bileşiminde; amino asitler, kumarinler, fenolik aldehitler, polifenoller, sekretren kinenler ve steroidler dahil olmak üzere 300’den fazla doğal bileşik bulunduğunu keşfettiler. Genel olarak değerlendirildiğinde, ham propolis; yaklaşık yüzde 50 reçine, yüzde 30 mum, yüzde 10 esansiyel yağ, yüzde 5 polen ve çeşitli organik bileşiklerin yüzde 5’inden oluşmaktadır.

Propolisin faydaları nelerdir?

  1. Kansere karşı savaşmaya yardım eder!

Propolis; anti-tümöral ve antikanser özelliklere sahip olduğu için propolisin kanser tedavisine yardımına odaklanan 300’den fazla bilimsel araştırma ve makale bulunmaktadır. Bilim insanları, propolisin hem hayvan modellerinde hem de insan hücre kültürlerinde kanser gelişimini önleme kabiliyetinin; muhtemelen tümör hücrelerinde DNA sentezini yok etme kabiliyetinin yanı sıra tümör hücrelerinin apoptozunu (programlanmış hücre ölümü) uyarabilme yeteneğinin bir sonucu olduğuna inanmaktalar.

  1. Candida mantarlarının semptomlarını tedavi eder!

Maya benzeri bir mantar olan Candida Albicans’ın neden olduğu bir enfeksiyon olan candida; ağızda, bağırsak yolunda ve vajinalarda bulunan en yaygın maya enfeksiyon türüdür ve cildi ve diğer mukuslu bölgeleri etkileyebilir. Bağışıklık sistemi düzgün çalışmayan kişilerde, Candida enfeksiyonu kalp veya beyin çevresindeki kan damarları ve zarlar da dahil olmak üzere vücudun diğer alanlarına göç edebilir. Bu konuda yapılan bir araştırma, arı propolisi özünün, diş proteziyle ilişkili iltihap (inflamasyon) ve kandidiaz bulunan 12 hastada oral kandidiyazı etkisiz hale getirdiğini ortaya koymuştur. Bknz: Propolis faydaları ve kullanım alanları

  1. Herpes (uçuk) virüsünün üremesini durdurur!

Herpes Simpleks Virüsü (HSV), ağız ve dudaklardaki herpes enfeksiyonlarının başlıca nedenidir ve yaygın olarak uçuk ve ateş kabarcıkları olarak bilinir. Herpes virüsü kişinin bağışıklık sisteminin içinde ömür boyu kalabilir, periyodik olarak kendini gösterir ve iyileşmeden önce açık yaralar veya ülserlere dönüşür. Arı propolisinin faydalarına dair yapılan çalışmalar bu mucizevi ürünün her tür HSV virüsünün üremesini durdurabileceğini gösteriyor. Propolisin içeriği uçuk tedavisi için kullanılan merhemlerden çok daha faydalı ve tedaviye hızlı yanıt verir özelliktedir.

  1. Soğuk algınlığını ve boğaz ağrısını önler, tedavi eder!

Bilimsel araştırmalar, propolisin doğal yollarla soğuk algınlığı süresini kısalmasına ve boğaz ağrısı ile seyreden soğuk algınlığını da doğal önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

  1. Endometriozis’li kadınlarda doğurganlığı destekler!

Propolis takviyesinin kısırlık ve hafif endometriozisli kadınlar üzerindeki etkilerine dair pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların birinde 6 ay boyunca günde iki defa 500 miligram arı propolisini almanın, kadınlarda gebelik olasılığını % 60 civarında artırdığı görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Bitkileri Bilinçsiz Kullanmayın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM