Pire Ve Bit Hangi Kokuya Gelmez?

Pire Ve Bit Hangi Kokuya Gelmez?

Kan emici parazit hayvanlardan olan bit ve pire sağlık açısından oldukça tehdit edici bir yapıya sahiptir. Kedi ve köpeklerde bulunan pireler üzerinde yaşadığı canlıda bulunan mikrop ve bakterileri kan yolu ile bulaştıran canlılardır. Bit ve pireler çok küçük gözle tam olarak görünmeyecek yapıda olmalarına rağmen kedi ve köpek üzerinde görülebilmektedirler. Pireler hayvanların derilerinde yer alırken bit […]

Kan emici parazit hayvanlardan olan bit ve pire sağlık açısından oldukça tehdit edici bir yapıya sahiptir. Kedi ve köpeklerde bulunan pireler üzerinde yaşadığı canlıda bulunan mikrop ve bakterileri kan yolu ile bulaştıran canlılardır. Bit ve pireler çok küçük gözle tam olarak görünmeyecek yapıda olmalarına rağmen kedi ve köpek üzerinde görülebilmektedirler. Pireler hayvanların derilerinde yer alırken bit ise genel olarak insanda görülür. Bitin farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Pireler genel olarak hayvanlarda olmasına rağmen insanlara da hastalık bulaştırabilmektedirler. Temiz ve aydınlık ortamları tercih ederler. Evde hayvan besleyenler düzenli olarak elektrik süpürgesi ile evini süpürmesi ve silmesi pirelerin yaşamasına engel olacaktır.

Pirelerin Temizlemesi

Kedi ve köpeklerde bulunan pirelerin temizlenmesi aslında hayvanlara yapılan dış parazit aşısı ile temizlenebilmektedir. Fakat ev içerisinde kirli yerlere yerleşen ve insana bulaşan pirelerin temizliği için birkaç yöntem rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Elma sirkesi pireler üzerinde oldukça etkilidir. Elma sirkesinin kokusunu sevmeyen pireler kedi ya da köpeğin üzerinden kaçmak isteyeceklerdir. Kan ile beslendiklerinden kısa sürede ölerek evcil hayvanınızdan temizleneceklerdir. Ayrıca elma sirkeli su hazırlayarak evcil hayvanınızın üzerine sıkabilirsiniz.

Limon suyu pirelerin korkulu riyalarından biridir. Evcil hayvanın tüyleri kabuklu bir limon ile ovulur ise pirelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Tımar işlemi evcil hayvanların çok sevdiği bir işlem olmasa da sıcak su ile yıkadığınız evcil hayvanınızı sık bir tarak yardımı ile tüylerini taradığınızda pireler kendiliğinden dökülecektir. Tarak üzerinde olan pirelerin daha sonra sıcak su ile yıkanıp temizlenmesi pireleri kovmak için son derece etkili bir yöntem olacaktır.

Sofra tuzu pireler üzerinde etkili olmaktadır. İnce tülbent ya da çorap içerisine koyulan sofra tuzunu yatak altlarına, yastık içlerine ve pirelerin olabileceği alanlara koyarsanız pireler kısa sürede evinizi terk edecektir.

Bit Temizliği 

İnsanlarda daha çok görülen bit pis ve temiz olmayan alanlarda yer almaktadır. Çocukken okulda bulaşan biti temizlemek için bit ilaçları ve çeşitli yöntemler uygulanmaktaydı. Bitlerden korunmak için lavanta kokusunun kullanılması en doğru yöntem olacaktır.

Bit ve pireler lavanta kokusundan nefret etmektedir. Bu yüzden kıyafetlerinize ve çarşaflarınıza birkaç damla lavanta yağı damlatmak bit ve pireleri kovacaktır.

Saçlarda sıkça görülen bitlenme ayrıca sirke ve yumurtaları olarak da görülebilmektedir. Sıçrama yolu ile bulaşan bitin temizlenmesi için tercih edilen şampuanlar saçtaki bitlerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Her ihtimale karşı bit ve pirelerden korunmak için mutlaka lavanta kokusunun kullanılması tavsiye edilir. Okul çağında olan çocuklarda daha sık görülen bitlenme sorunu lavanta kokusu ile beraber bitlerin oluşmasına engel olur.

Bit ve pireler kan emici olduklarından kan yoluyla bulaşıcı hastalıkları taşıyabilmektedirler. Bu nedenle sağlık sorunu yaşamamak için mutlaka önlem alınması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Grip başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM