Papatya Çayı Ne İşe Yarar ?

Papatya Çayı Ne İşe Yarar ?

Papatya çayı ülkemizde siyah çaydan sonra en çok tüketilen bitki çayıdır diyebiliriz. Çoğumuz papatya çayını sinirleri yatıştırmak ve uyku düzensizliğine yardımcı olması amacıyla tüketmekteyiz. Ayrıca papatya çayı mide ağrıları, sindirim problemleri, boğaz ağrısı ve ağız içi yaralarına karşıda iyi gelmesi amacıyla içilmektedir. Papatya Çayının Faydaları Nelerdir İnsanların çoğu papatya çayını sinirlerini yatıştırmak, ruhsal dinginlik ve […]

Papatya çayı ülkemizde siyah çaydan sonra en çok tüketilen bitki çayıdır diyebiliriz. Çoğumuz papatya çayını sinirleri yatıştırmak ve uyku düzensizliğine yardımcı olması amacıyla tüketmekteyiz. Ayrıca papatya çayı mide ağrıları, sindirim problemleri, boğaz ağrısı ve ağız içi yaralarına karşıda iyi gelmesi amacıyla içilmektedir.

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir

İnsanların çoğu papatya çayını sinirlerini yatıştırmak, ruhsal dinginlik ve daha huzurlu bir hale gelmek için tüketmektedir. Papatya çayı uykuya geçiş süresini daha kolay bir hale getirdiğinden dolayı uykusuzluk ya da uyku ile ilgili sorun yaşayan insanlar için faydalı olan bir doğal bitki çayıdır. Günlük hayatın aşırı stresi ya da yaşanan uyku düzensizlikleri için günde 3-4 fincan papatya çayı içmeniz bu sorunlarınızın çözümü için yararlı olabilmektedir. Fakat hamileyseniz bu döneminizde nasıl etkileri olacağı tam bilinmediği için tüketiminden uzak durmanızda yarar vardır. Yine papatya çayını düzenli olarak içtiğinizde migren şikayetlerinizin azalmasında olumlu sonuçlar olabilir. Hatta migren rahatsızlığınız başlangıç aşamasındaysa papatya çayının migreni tedavi edici özelliği bile bulunmaktadır. Papatya çayının kan şekerini düzenleyici etkisi olduğundan dolayı şeker hastalığına karşı da içilebilir. Papatya çayı içerdiği yararlı bileşenler sayesinde antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirici ve vücut direncini arttırıcı özelliktedir. Bu nedenle de zayıf bağışıklık sistemi sonucunda oluşabilen soğuk algınlığı, öksürük, grip ve boğaz ağrısı gibi hastalıkları giderici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca papatya çayı ülser nedeniyle oluşabilecek ağrıların hafilemesinde de etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM