Pamuk Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Pamuk Tohumu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Pamuk üretimi İlkbahar mevsiminde ekilir ve bir yılda bir üretim vermektedir.  Pamuk üretiminde 1. sırayı Hindistan almaktadır. Pamuk kök, yaprak, sap ve çiçekten oluşmaktadır.    Pamuğun ağaç halide bulunmaktadır. Bu ağaç halin pamukların ağaçlarının boyları 7 – 8 metre kadar uzamaktadır. Pamuk kökleri  toprak yüzeyinin 7 – 10 metre altında yetişmektedir. Bu kökler dikey olarak yetişmektedir. […]

Pamuk üretimi İlkbahar mevsiminde ekilir ve bir yılda bir üretim vermektedir.  Pamuk üretiminde 1. sırayı Hindistan almaktadır. Pamuk kök, yaprak, sap ve çiçekten oluşmaktadır.    Pamuğun ağaç halide bulunmaktadır. Bu ağaç halin pamukların ağaçlarının boyları 7 – 8 metre kadar uzamaktadır. Pamuk kökleri  toprak yüzeyinin 7 – 10 metre altında yetişmektedir. Bu kökler dikey olarak yetişmektedir. Pamuk tohumunun dik köklerin sayıları dört beş tane olmaktadır. Her biri farklı farklı yaylanır ve kökleri farklı çıkmaktadır. Bu kök hücrelerinin dışarı doğru çıkması ile sayısız pamuk tüyleri meydana gelmektedir. Pamuk kökü yatay olarak yada bir süre sonra zikzak çizerek devam eder. Pamuk tohumunun kökleri 2 metreye kadar uzayabilmektedir.  Pamuk tohumu 60 – 70 günlerden sonra çiçeklerini açmaktadır. Bu çiçekler bir sene sonra kuruyup döküldüğünde bir ceviz büyüklüğü kadar ve kozalak kadar şeklini ve şemalını alarak toplanmaya başlanmaktadır. Bu ceviz ve kozalak büyüklüğü kadar olan pamukların içinde 70 – 90 tane pamuk tohumu bulunmaktadır. Ceviz büyüklüğü ve kozalak büyüklüğü şeklinde olan pamuk tohumlarının hacimleri yetersiz kalır ve kendisini büyütmek için dışarı vurur ve daha fazla pamuk tohumu elde edilmektedir.

Pamuk tohumunun bir senede üretim verdiğini söylemiştik. Bu pamuk tohumlarının erken üretim veren çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar geç üretim verenlerle bir ekilmemelidir. Sonra ekildiğinde ikisinde de üretim aynı anda alındığında pamuk tohumları üretimi daha çok olmaktadır. Bu özellik erken ekilen tohumların hava şartlarından etkilenmemesi içindir. Çünkü geç ekilene tohumlar bunlardan daha önce yapraklarını açtığı için tohumları korumaktadır. Pamuk tohumunun uzun süre olan tohumları ise çok fazla bakım istemektedir. Pamuk tohumu üretimi yapılacak olursa Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgelerini tercih etmelisinizdir. Pamuk tohumu üretimi ülkemizin tekstil sektörüne de etki etmektedir.

Pamuk Tohumu  Faydaları

Pamuk tohumundan lif ve yağ elde edilmektedir. Bu elde edilen lif ve yağlar cilt bakımında kullanılan kremlerin içerisine konulmaktadır. Böylelikle pamuk tohumunun cildimize iyi geldiği söylenir. Cildimizi yumuşatması ve rahatlaması pamuk tohumu sayesinde gerçekleşmektedir.. Pamuk tohumunun yaprakları uzun saplı olduğundan bu yapraklar şiş ve morarma olan yerlere iyi geldiği söylenmektedir. Pamuk tohumunun meyveleri ise göz rahatsızlıklarına , ağrılarına iyi gelmektedir.  Bu tohumun meyvelerinden siyahımsı olanlar gözlere en yararlı olanlardandır. Lakin ülkemizde ceviz ve kozalak şekilde olanlar yetiştirilmektedir. Bu ceviz ve kozalak şeklinde olan pamuk tohumları kabızlık, ishal, mide ağrılarının azalmasına etki etmektedir. Bu tohumlardan şifalı bitkiler elde edilmektedir. Bu tohumlar şeffaf ve yumuşak tohumlardan oluşmaktadır. Bu tohumların kök kabuklarının ise ateş düşürdüğü ve havale geçiren kişilere kullanılmaktadır.  Bu kök kabuklarının bir diğer faydası ise aybaşı yokluğuna faydalı olmasıdır.  Bu kabuklar bağırsak enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Bu tohumun yaprakları ise adet kanamasını söktürmektedir. Bu tohumların hekimlikte kullanılanları kök kabukları ve yapraklarıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Acı Badem Nedir Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM