Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların ortak belirtisi olan öksürük bir hastalık çeşidi değildir. Solunum yollarında meydana gelen hastalıklara karşı, savunma mekanizması olarak işlev görür. Balgamlı, balgamsız veya akut, kronik olmak üzere sınıflandırılan şekilleri mevcuttur. Balgamsız meydana gelen öksürükler, kuru şekilde gözlenir. Üç haftadan uzun süren öksürükler ise kronik olarak adlandırılır. Kronik olanların bazı durumlarda senelerce […]

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların ortak belirtisi olan öksürük bir hastalık çeşidi değildir. Solunum yollarında meydana gelen hastalıklara karşı, savunma mekanizması olarak işlev görür. Balgamlı, balgamsız veya akut, kronik olmak üzere sınıflandırılan şekilleri mevcuttur. Balgamsız meydana gelen öksürükler, kuru şekilde gözlenir. Üç haftadan uzun süren öksürükler ise kronik olarak adlandırılır. Kronik olanların bazı durumlarda senelerce sürdüğü gözlenmiştir. Öksürüğün birçok nedeni olmakla birlikte bunlara; sigara kullanımı, nezle, grip, astım, tüberküloz, sinüzit ve bronşit örnek olarak verilebilir. Ne zaman ve ne şekilde görüldüğü konusunda, takibe alınması gereken bir önem taşımaktadır. Çünkü gece ortaya çıkan ve balgamsız seyreden öksürük viral üst solunum yolu enfeksiyonuna işaret ederken; egzersiz ve gülme gibi olaylarla birlikte artan öksürük ise astıma işaret etmektedir.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

1) Kekik

Öksürük tedavisinde uzun zamandan beri kullanılan kekik, içeriğinde bulunan timol maddesi sayesinde çeşitli enfeksiyonları yok edebilme özelliğine sahiptir. İçeriğinde bulunan bu madde, aynı zamanda gargaraların ve boğaz pastillerinin ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Öksürüğü rahatlattığı ve tedavi etiği belirlenmiştir. Kaynar su içerisinde ufalanmış kekik yapraklarını demleyerek ve üzerine bal ekleyerek tüketmek, iyi bir sonuç almak için kullanılan yöntemdir.

2) Zencefil

Antiviral özelliği bulunan zencefil, viral enfeksiyon sonucu oluşan öksürüğü dindirmede kullanılan etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir. Aynı zamanda boğaz ağrısı içinde kullanımı mevcuttur. Sıcak su ile demlenen zencefili; sabah akşam tüketerek iyi bir sonuç almak mümkündür.

3) Sığırkuyruğu

Akciğer ile ilgili hastalıklarda kullanılan bir diğer bitki ise sığır kuyruğudur. Balgam söktürücü özelliği bulunan bu bitkiyi, özellikle balgamlı öksürüklerde kullanmak faydalı olacaktır.

4) Ekinezya

Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olan ekinezya, son yıllarda kullanımı artmış bitkiler arasındadır. Viral enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması içerisine giren bu bitki,  semptomları azaltıcı olarak etki göstermektedir. Diyabet ve karaciğer gibi hastalıklara sahip kişilerin, ekinezya kullanımından uzak durması söylenir.

5) Ada Çayı

Öksürüğü hafifletmenin yanı sıra, boğaz ağrısına da iyi gelen adaçayı; anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyu bir önlem almaktadır. Hamile kadınların, adaçayı kullanımından uzak durması gerekir.

6) Meyan Kökü

Balgam söktürücü ve öksürüğü hafifletici etkisi olan meyan kökü, boğaz ağrısı tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu bitki ile ilgili yeterince tıbbi kanıt olmadığından  dolayı, kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır.

6) Nane

Kuru öksürük tedavisinde kullanılan nanenin, aynı zamanda nefes almayı kolaylaştırıcı bir etkisi de bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan mentol maddesi, balgam söktürücü olarak işlev görmektedir.

7) Okaliptüs

Öksürüğü geçirmekte etkili olan bu bitki, solunum yolu hastalıklarında sık olarak tercih edilmektedir. Yağ ve tablet gibi farklı formları bulunmaktadır. Saf yağı zehirlidir. Yan etkileri olan bu bitki kullanımını, ayrıntısıyla öğrenmek gerekmektedir.

8) Hint Tütünü

Balgam söktürücü özelliği bulunan hint tütünü, solunum yolu hastalıklarında sık kullanılan bir bitki türüdür.

Bir önceki yazımız olan Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM