Ödeme İyi Gelen Bitkiler

Ödeme İyi Gelen Bitkiler

Vücut içerisinde şişliklere sebep olan bir sağlık sorunu olan ödem rahatsızlığı daha çok ayak parmak bölgesinde, göz, burun veya yüz bölgesinde oluşabilmekte ve tedavi edilmediği takdirde rahatsızlık sunabilmektedir. Doğal bitkisel tedavi sayesinde kolayca ve kısa süreçler içerisinde tedavi edilebilen ödem rahatsızlığında özellikle de bazı bitki türlerinin oldukça etkili olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ödem Problemine İyi […]

Vücut içerisinde şişliklere sebep olan bir sağlık sorunu olan ödem rahatsızlığı daha çok ayak parmak bölgesinde, göz, burun veya yüz bölgesinde oluşabilmekte ve tedavi edilmediği takdirde rahatsızlık sunabilmektedir. Doğal bitkisel tedavi sayesinde kolayca ve kısa süreçler içerisinde tedavi edilebilen ödem rahatsızlığında özellikle de bazı bitki türlerinin oldukça etkili olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Ödem Problemine İyi Gelen Bitkiler Şunlardır;

Ezilmiş Keten Tohumu

Ödem probleminin hafifletilmesinde en fazla tercih edilen bitkiler arasında yer alan ezilmiş keten tohumu bu sayede doğrudan ezilerek veya tozundan öğünlere katılarak tüketilebildiği gibi yağından da ödem oluşan bölge üzerinde uygulanması söz konusu olabilmektedir.

Hardal Yağı

Ödem probleminde en faydalı bitkiler listesinde yer alan hardal yağından bu sayede bir miktar alınarak ödem oluşan bölge üzerinde masaj yapılması yeterli ve alternatif olarak da 2 çay kaşığı oranında hardal tohumunun suda ıslatılarak etkilenen ödemli bölge üzerinde uygulanması yeterlidir.

Elma Sirkesi

Ödem problemi ile etkin bir şekilde mücadele eden bitkisel ürünlerden biri de kuşkusuz ki elma sirkesidir. Bu sayede günlük olarak bir su bardağına elma sirkesi ilave edilerek ödemli bölgeye masaj yolu ile uygulanmasında fayda bulunmaktadır.

Çay Ağacı Yağı

Birçok faydaları bulunan çay ağacı yağı özellikle de böcek sokması sonucunda meydana gelen ödemin giderilmesinde oldukça fayda sunmaktadır. Ödem neden olan zehrin vücuttan doğrudan dışarı atılmasında etkili bir bitki türü olan çay ağacı yağından bu sayede yaprakları ile karıştırılarak sorunlu bölge üzerinde masaj uygulanarak tatbik edilmesi yeterlidir.

Ödem Problemi Giderilmesinde Tavsiye Edebileceğimiz Diğer Besinler Şunlardır;

Sıcak İçecekler

Ödem probleminden kolayca kurtulmak açısından gün içerisinde ve 3 gün süreçli olarak tüketilmesini tavsiye etmekteyiz. Günlük 2-3 bardak oranında sıcak su veya sıcak çayın tüketilmesi sonucunda ödem probleminde hafifleme meydana gelebilmektedir.

Kişniş

Ödem problemi ile etkin bir şekilde mücadele eden kişnişin özellikle de tohumunun ödem problemi giderilmesinde tercih edilmesini tavsiye etmekteyiz. Bu sayede 2-3 çay kaşığı oranında kişniş tohumunun suda kaynatılarak ödemli bölgeye masaj yolu ile uygulanmasında fayda bulunmaktadır.

Ödem Probleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Şunlardır;

Fiziksel Aktiviteler Arttırılmalı

Ödem probleminde hareketsiz yaşam tarzı ödemin artmasına neden olabildiğinden özellikle ödem belirtisi görülmesi ile birlikte fiziksel aktivitelere yoğunluk verilmeli ve hareketsiz yaşam tarzından kaçınılmalıdır.

Beslenme Düzeninde Geçici Olarak Değişiklikler Yapılmalı

Ödem probleminden kolayca ve daha etkin bir şekilde kurtulmak açısından günlük beslenme değişiklikleri yapılmasını tavsiye etmekteyiz. Bunun için de günlük tuz alım oranının biraz daha yükseltilmesinde fayda bulunduğunu, karbonhidrat oranının düşürülmesini ve günlük sebze ve meyve alım oranının yükseltilmesini önermekteyiz.

Ayrıca ödem problemi belirtileri görülmesi durumunda ayak parmaklarının rahatsız olmaması ve ödem şiddetinin yükselmemesi açısından bol ve rahat ayakkabıların tercih edilmesini tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM