Obezite Nedir, Hangi Hastalıklara Yol Açar, Tedavisi Nasıldır ?

Obezite Nedir, Hangi Hastalıklara Yol Açar, Tedavisi Nasıldır ?

Günümüzde önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiş olan obezite ile mücadelede çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Vücutta sağlığı bozacak, farklı sorunları tetikleyecek kadar aşırı yağ toplanması yani aşırı derece şişmanlıktır obezite. Ülkemiz nüfusunun neredeyse üçte birinin obez olduğu saptanmıştır. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da hızla artış gösteren obezite sorunu genetik faktörlerle ilgisi olsa da daha çok düzensiz beslenme, aşırı […]

Günümüzde önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiş olan obezite ile mücadelede çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Vücutta sağlığı bozacak, farklı sorunları tetikleyecek kadar aşırı yağ toplanması yani aşırı derece şişmanlıktır obezite. Ülkemiz nüfusunun neredeyse üçte birinin obez olduğu saptanmıştır. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da hızla artış gösteren obezite sorunu genetik faktörlerle ilgisi olsa da daha çok düzensiz beslenme, aşırı kalori alımı ve hareketsiz yaşamın sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalp ve diyabet başta olşmak üzere farklı sağlık sorunlarının temelinde obezite yatmaktadır. Bu tehlikelerden korunmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeyi, hareketi yaşamdan eksik etmemek gerekir. Bebeklikten itibaren beslenme olgusunda dikkatli ve bilinçli davranmak toplumu ileride ortaya çıkabilecek olası kilo sorunlarından kurtaracaktır.

Obeziteden kurtulmak için kilo vermek çok önemliyse de basite alınmaması, birden fazla uzman tarafından değerlendirilmesi ve sistemli bir mücadeleyi gerektirmektedir. SGK, diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyonda olduğu gibi obezite tedavisini de ödeme kapsamına alarak mücadeleye destek vermektedir.

Obezite nasıl saptanır?

Obezite en basit şekliyle göbek çevresi ölçümü ile saptanabilmektedir. Sağlıklı kişilerin göbek deliği hizasından ölçülen bel çevresi ölçümünün erkeklerde 94 cm, kadınlarda 80 cm olması gerektiği belirlenmiştir. Ölçüm erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’den fazla çıkıyor ise risk grubuna girilmektedir. Farkında olan kişilerin durumlarını ciddiye alarak acilen kilo vermeye başlamaları istenmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplanarak da risk faktörü bulunabilmektedir. Bunun için sabah ölçülmüş olan kilonun kişinin sahip olduğu boyun karesine bölünmesi ile çıkan rakam hesaplanmaktadır. Alınan sonuç 20–14,9 arasında ise normal olduğu anlaşılır. 25’ten fazla ise fazla kilo olduğu, 30’dan yüksek ise obez olunduğunu, 40 ve üzeri ise morbid obez, 50 ve üzeri ise süper obezlik olunduğu anlamına gelmektedir.

Vücut kitle indeksini sağlıklı sınırlarda tutabilmek için yiyeceklerle alınan kalori miktarının tüketilen kalori miktarından daha az olması gerekmektedir.

Obezite hangi hastalıklara yol açabilir?

Obezitenin hipertansiyon ve diyabet başta olmak üzere yüksek kolesterol, safra kesesi sorunlarına, romatizma, kanser, astım, kadınlarda adet düzensizlikleri, vücutta kıllanma problemlerine yol açabildiği bilinmektedir. Fiziki sorunlardan başka yaşam kalitesini bozmakta, sosyalleşmeye engel olmakta, ruhsal sorunlara da yol açabilmektedir.

Kısa sürede kilo verilebilir mi?

Obezite, birden fazla uzmanın işin içine girmesi gereken kronik bir hastalık olduğundan kısa sürede sonuç almayı beklemek doğru olmayacaktır. Ortak belirlenmiş uzun süreli planlı bir tedaviyle hem kilo kaybetme hem de sağlık sorunlarından kurtulmak beklenmelidir. Kilo kaybettikten sonra da sağlıklı kiloyu koruyabilmek için bilinç değişikliği oluşturmak şarttır.

Tedavi değil korunma

Bir kez obezite aşamasına geldikten sonra mücadele vermek oldukça zahmetli bir yolculuktur. Amaç bu seviyeye gelmeden önce yaşam şeklini yeniden gözden geçirerek alınabilecek basit ama yararlı önlemlerle obeziteden korunmak olmalıdır. Örneğin sağlıklı yaşamın devam edebilmesi ve kilo vermeye yardımcı olması için günde yaklaşık 10 bin adım atılması önerilmektedir. Yani tempolu yürüyüş etkili ve ucuz bir yöntemdir. Özellikle internet ortamında çokça görülen değişik ilaçları ve formülleri konusunda dikkatli olunmalı, her duyulan yapılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Atkuyruğu Bitkisinin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM