Doğal Hekim
Nilüfer Çiçeği Nedir Faydaları Nelerdir ?
Sosyal Medyada Paylaş
22 Mayıs 2018
admin

Nilüfer Çiçeği Nedir Faydaları Nelerdir ?

Nilüfer çiçeği Antik çağda soyluların içeceği olarak bilinmekteydi. Nilüfer çiçeğinin diğer bir adı lotus çiçeği olarak anılır. Bitki çayı olarak çiçeği ve yaprakları kullanılır. Kokusu ve görüntüsü ile oldukça ilgi çekici olan bu çiçek vücut sağlığını koruyucu etkisi sayesinde şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Ferahlık hissinden dolayı yaz aylarında sıcak


Nilüfer çiçeği Antik çağda soyluların içeceği olarak bilinmekteydi. Nilüfer çiçeğinin diğer bir adı lotus çiçeği olarak anılır. Bitki çayı olarak çiçeği ve yaprakları kullanılır. Kokusu ve görüntüsü ile oldukça ilgi çekici olan bu çiçek vücut sağlığını koruyucu etkisi sayesinde şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Ferahlık hissinden dolayı yaz aylarında sıcak mevsimlerde tüketilmesi vücut ısısının düşmesine yardımcı olur.

Suda yetişen nilüfer çiçeği sarmaşık bir yapıya sahiptir. Koruma altına alınan bitkiler arasında yer alındığından kontrolsüz toplanması yasaklanmıştır. Nilüfer çiçeği sabah erken saatlerde güneş doğmadan toplanır. Nilüfer çiçeğinin yaprakları ve çiçekleri bitki çayı olarak kullanıldığı gibi kökü ise haşlama, kızartma ve kurutulmuş bir şekilde yenilebilmektedir. Ayrıca nilüfer çiçeği köklerinden un yapılabilmektedir. Yaprakları çeşitli yemeklerde kullanıldığı gibi salata da yapılabilmektedir. Bitkinin tohumları dahi yenilebilmektedir.

Nilüfer Çiçeği Faydaları 

Bu bitkinin en belirgin özelliği vücut sağlığını kuvvetlendirmesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de olduğundan hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesine yardımcı olur. İdrar söktürücü özelliği vücuttaki ödemin dışarıya atılmasını sağlar.

Ferahlık etkisi sayesinde ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Vücudun kan yapımında etkilidir. Bunun yanı sıra böbrek ve bağırsakları temizlediği bilinmektedir.

Nilüfer çiçeğinin tohumları kahve yapımında kullanıldığı için sağlıklı bir içecek olarak kullanılabilmektedir. Vücutta iltihap oluşumunu engeller. Kan dolaşımının hızlanmasında büyük rol oynar. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesi için kullanılabilmektedir. Özellikle diyabet hastalarında günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi kan şekerini dengeleyerek açlık hissinin oluşmasına ve kan şekerinin ani düşmesini engellemektedir.

Sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Uykusuzluğu gideren bu bitki uyku sorunu yaşayan kişilerde kullanılabilir.

Zayıflamak isteyenler için zayıflamaya yardımcı olarak vücudun fazla kilolardan kurtulmasına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi sayesinde mide ve bağırsakların düzenli çalışması sağlar. Fazla kilolarından şikayetçi olanlar için kullanılarak kısa sürede kilo verimine yardımcı olur.

Zayıflamaya yardımcı olan diğer çaylar hakkında bilgi almak için aşağıdaki konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

https://www.dogalhekim.com/zayiflama-caylari-zayiflatan-bitki-cayi-tarifleri.html

Tansiyon hastalarında özellikle hiper tansiyonu olan kişilerde tansiyon dengeleyici olarak tercih edilmektedir. Aritmi hastalığının tedavisinde destek sağlar.

Kanser hastalıklarında kanserli hücrelerin artmasına engel olarak kanser tedavisi gören kişilerde tedaviye yardımcı olur. Lotus çiçeği düzenli bir şekilde kullanıldığında kanser önleyici etkiye de sahiptir.

Nilüfer Çiçeği Çayı Hazırlanışı 

Nilüfer çiçeğinin yaprakları ve çiçekleri bitki çayı olarak tüketilmektedir. Ayrıca kökleri ve tohumları da gün içerisinde tüketilebilir. Nilüfer çiçeği çayı hazırlamak için yaprak ve çiçeği aynı anda demlenmektedir.

Kaynamış olan su içerisine bir tutam olacak şekilde nilüfer çiçeğinin yapraklarından ve çiçeğinden ilave edilir. Birkaç dakika demlenmesi sağlandıktan sonra günde üç kez olacak şekilde tüketilebilir.

Nilüfer çiçeğinin herhangi bir yan etkisi söz konusu değildir. Fakat önlem almak açısından alerjisi olan ve hamile kadınlar tarafından tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Doktora danışarak bilgi alındıktan sonra tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Adet Söktürücü Çay Tarifleri Nasıl Hazırlanır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017