Doğal Hekim
Nevruz Otu Nedir Faydaları Nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş
20 Mayıs 2018
admin

Nevruz Otu Nedir Faydaları Nelerdir?

Yüksek dağlarda karların erimesi ile beraber kendiliğinden ortaya çıkabilen nevruz otu diğer bir adı ile aslan ağzı olarak bilinmektedir. Görüntüsünden dolayı aslan ağzına benzeyen yapısından bu isim Anadolu’ da sıkça kullanılmaktadır. Otsu yapısı ile yarım metreye kadar uzayabilen bir görüntüsü vardır. Ayrıca beyaz, sarı ve mor renklerinde çeşitleri bulunmaktadır. Güneş


Yüksek dağlarda karların erimesi ile beraber kendiliğinden ortaya çıkabilen nevruz otu diğer bir adı ile aslan ağzı olarak bilinmektedir. Görüntüsünden dolayı aslan ağzına benzeyen yapısından bu isim Anadolu’ da sıkça kullanılmaktadır. Otsu yapısı ile yarım metreye kadar uzayabilen bir görüntüsü vardır. Ayrıca beyaz, sarı ve mor renklerinde çeşitleri bulunmaktadır. Güneş ışınlarının çiçek üzerine gelmesi hareli bir görüntü oluşturabilmektedir.

Bilimsel araştırmalarda sıkça tercih edilmeyen bu bitki kalp ve beyin sağlığını koruyucu içeriklere sahiptir. Bunun yanı sıra hem dahilen hem de haricen kullanılabilen bitkilerden biridir.

Yabani dağlarda yetişen bu bitki Anadolu kesimlerinde sıkça bulunmaktadır. Mart ayı itibari ile açmaya başlayan çiçekleri uzun süre rengini koruyabilmektedir.

Nevruz Otu Faydaları

Nevruz otu içerisinde bir çok bileşen yer almaktadır. Özellikle kolin ham maddesi safra kesesinde taş oluşumuna engel olur. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olan bu bitki sinir sisteminin de sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Kalp sağlığı açısından büyük önem taşıyan nevruz otu kalpte ritim düzenleyici olarak da bilinmektedir. Kurutulan çiçekleri şişkinlik ve hazımsızlığı gidermeye yardımcı olur. Hem çiğnenerek hem de kaynar suda bitki çayı olarak kullanılabilmektedir.

Kaynayan suya ilave edilen çiçekler demlendikten sonra bir kaşı bal ilave edilip tüketildiğinde balgam söktürücü etkiye sahiptir. Farklı bitkiler ile karıştırılıp içilmesi etkinliğini daha çok arttırmaktadır. Kekik ile karıştırılıp demlenerek tüketildiğinde kan temizleme özelliği bulunur. Vücuttaki kanın temizlenmesi vücut sağlığı için son derece önemlidir.

Karaciğerin çalışmasında rol oynayan bu bitkinin karaciğer hormonlarının en iyi şekilde salgılanmasına yardımcı olur.

İdrar söktürücü etkisi her yaş grubunda tercih edilebilir. Ayrıca doğal müshil ilacı olarak da tercih edilebilmektedir. Ağız yolu ile alınması sayesinde kişinin vücut sağlığına katkıda bulunur.

İdrar yollarınızda rahatsızlık yaşıyorsanız Ahmet Maranki  hocamızın bitkisel çözümlerine aşağıdaki konudan ulaşabilirsiniz.

https://www.dogalhekim.com/ahmet-maranki-idrar-yolu-rahatsizliklari-icin-bitkisel-cozumler.html

Cilt sorunlarında da aslanağzı çiçeği kullanılabilmektedir. Ciltte oluşan aknelerin kurutulmasında etki sağlar. Özellikle cilt bakımında kullanılırken çiçeğin ezilerek kullanılması çiçek özünün etkisini arttırmaktadır. Nevruz otu egzama, mantar ve çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde destekleyici rol oynamaktadır. Çiçeğin cilde uygulanırken mutlaka doktora başvurulması gerekir. Böylece alerjiye karşı önlem alınmış olur.

Nevruz Otu Kullanımı Ve Yan Etkileri 

Nevruz otu dahilen ve haricen kullanılan bitkilerden biridir. Bitki çayı olarak düzenli kullanılması tavsiye edilir. Özellikle kalp ve beyin sağlığının korunmasına yardımcı olduğu için günlük kullanım miktarından fazla tüketilmemesi gerekir.

Haricen kullanıldığında diğer bitkisel yağlar ya da kremler ile tercih edilebilmektedir. Çiçeğin özünün tamamen alınması için zeytinyağında bekletilebilmektedir.

Nevruz otunun herhangi bir yan etkisi bulunmasa da alerji sorunu yaşayan kişilerde doktora başvurularak kullanılması tavsiye edilir. İçeriğinde bulunan bileşenler bazı kişilerde alerji yapabilmektedir. Ciltte kızarıklık ve kaşıntı meydana geliyor ise bol su ile bölgenin yıkanması gerekebilir. Bunun dışında vücuda yan etkisi bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mavi Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017