Nane Nerelerde Yetişir Ve Kullanılır ?

Nane Nerelerde Yetişir Ve Kullanılır ?

Otsu ve çok yıllı bir bitki türü olan nane, hafif düzeyli tüylü olup çiçeklerinin daha çok Temmuz ve Ağustos ayları arasında açıp mor, pembe, beyaz veya leylak renk tonuna sahiptir. Ülkemizde Anadolu Bölgesinin hemen hemen tüm kısımlarında yetişen nane bitkisi, ayrıca oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir ve ayrıca genel sağlık açısından pekçok faydalar sunabilmektedir. […]


Otsu ve çok yıllı bir bitki türü olan nane, hafif düzeyli tüylü olup çiçeklerinin daha çok Temmuz ve Ağustos ayları arasında açıp mor, pembe, beyaz veya leylak renk tonuna sahiptir. Ülkemizde Anadolu Bölgesinin hemen hemen tüm kısımlarında yetişen nane bitkisi, ayrıca oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir ve ayrıca genel sağlık açısından pekçok faydalar sunabilmektedir.

Nane Bitkisinin Kullanıldığı Alanlar İse Şunlardır;

  • Kış mevsiminde özellikle de soğuk algınlıklarında limon ile birlikte kaynatılarak kullanılmaktadır.
  • Yemeklerde kullanılmaktadır.
  • Diş macunları içeriğinde
  • Boğaz pastilleri içeriğinde
  • Hoş kokulu bitkisel türü sabunların içeriğinde
  • Nane şekeri adını alan şekerlemelerin içeriğinde nane bitkisi kullanılabilmektedir.

Nane Bitkisinin Kullanıldığı Diğer Alanlar İse Şunlardır;

Hazımsızlık Rahatsızlığı Doğal Tedavisinde

Sindirim sorunlarında tercih edilen faydalı bitki türlerinden biri olan nane, etkin içeriği sayesinde hazımsızlık rahatsızlığında bitkisel tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Şişkinlik, gaz, mide problemleri, ishal ve kabızlık gibi pekçok sağlık sorunlarında nane bitkisinden faydalanılabilmektedir.

Soğuk Algınlığı Rahatsızlığı Doğal Tedavisinde

Soğuk algınlığı sonucunda oluşan solunum yolları rahatsızlıklarında nane bitkisinden faydalanılmaktadır. İçeriğinde yer alan mentol bileşeni sayesinde balgamın söktürülmesini sağlayan nane, bu sayede balgamın kolayca incelmesine destek olarak balgam kaynaklı meydana gelen tıkanıklığın kolayca giderilmesini ve bu sayede de rahat nefes alış verişi sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Baş Ağrısı Rahatsızlığı Doğal Tedavisinde

Migren tipi kronik ve ciddi baş ağrıları haricinde hafif ve orta düzeyli baş ağrılarında etkili bir şekilde sonuç sunan nane, bu sayede stres kaynaklı, ruhsal gerginlik veya sinirsel problemlere bağlı olarak meydana gelen hafif düzeyli baş ağrılarında da doğal tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Stres Ve Kaygı Rahatsızlığı Doğal Tedavisinde

Etkin içeriği sayesinde gerek fiziksel ve gerekse de duygusal yönden sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi bulunması sayesinde stres ve kaygı probleminde de güvenle kullanılan nane, ayrıca hoş ve huzur verici kokusu sayesinde ruhsal yönden de rahatlama ve huzurlu olmaya destek olmaktadır.

Nane Bitkisi Yan Etkileri Bulunuyor Mu ?

Ciddi yan etkilerinin söz konusu olmadığı nane bitkisi günlük yüksek düzeyde kullanılmasına bağlı olarak boğaz ve ağız bölgesinde yanıkların meydana gelmesine ve bitki içeriğine karşı alerjik reaksiyonların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere özellikle reflü rahatsızlığına sahip olan bireylerin nane bitkisinden uzak durması tavsiye edilmektedir. Bu durumlar haricinde nane bitkisinden günlük olarak yeteri miktarda faydalanmasında bir sakınca söz konusu olmamaktadır.

Nane Bitkisi Nereden Temin Edilmektedir ?

Ülkemizde en fazla kullanılan bitki türleri arasında yer alan nane bitkisi, aktar mağazalarından, baharatçı mağazalarından, alışveriş merkezlerinden ve internet dünyasında yer alan online aktar ve alışveriş sitelerinden uygun fiyat tarifesi üzerinden bitkisel çay, tablet ve bitki kök ve tohumu şeklinde satın alınabilmektedir. Ferahlatıcı tadı sayesinde güvenle kullanabileceğiniz nane bitkisi sayesinde özellikle kış aylarında soğuk algınlıkları rahatsızlıklarından korunabilmektesiniz.

Bir önceki yazımız olan Misvak Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM