Muzun Faydaları Nelerdir, Balgam Yapar Mı ?

Muzun Faydaları Nelerdir, Balgam Yapar Mı ?

Yaz aylarının en fazla tüketilen faydalı meyvelerinden biri olan muzun gerek ruhsal, gerek fiziksel ve gerekse de zihinsel yönden birçok faydaları bulunması sayesinde uzmanlar tarafından günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Muzun Faydalarını Maddeler Halinde Şu Şekilde Sıralayabilmekteyiz; Vücudun günlük enerji potansiyelinin önemli bir kısmını karşılayan muz, aynı zamanda vücudun kan basınç değerlerinin dengelenmesini de sağlamaktadır. […]


Yaz aylarının en fazla tüketilen faydalı meyvelerinden biri olan muzun gerek ruhsal, gerek fiziksel ve gerekse de zihinsel yönden birçok faydaları bulunması sayesinde uzmanlar tarafından günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Muzun Faydalarını Maddeler Halinde Şu Şekilde Sıralayabilmekteyiz;

 • Vücudun günlük enerji potansiyelinin önemli bir kısmını karşılayan muz, aynı zamanda vücudun kan basınç değerlerinin dengelenmesini de sağlamaktadır. Bu sayede günlük egzersiz çalışmalarından sonrasında 1 adet muzun tüketilmesi oldukça faydalıdır.
 • Vücutta oluşan krampların hızla geçmesini sağlamakta ve aynı zamanda kalp spazmlarında da fayda sağlamaktadır.
 • Vücudun su dengesinin düzenlenmesini sağlayan muz aynı zamanda fazla kiloların kolayca atılmasına da destek olmaktadır.
 • Oldukça etkili bir diyet meyvesi olan muzun başlıca faydalarından biri de, sinir sisteminin dengelenmesini sağlamasıdır.
 • Dengeleyici niteliği sayesinde mide asitinin ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına da fayda sağlayan muz aynı zamanda konsantrasyonun yükselmesine ve hafızanın daha sağlıklı bir şekilde işlemesine de yardımcı olmaktadır.
 • Vücut sıcaklığının dengelenmesinde de önemli faydalar sunan muzun bu sayede ateşlenme rahatsızlığında da fayda sağlamaktadır.
 • İçeriğinde yer alan bolca vitaminler ve mineraller sayesinde muzun ayrıca sigaradan kurtulmak isteyenlere de sağlıklı ve kolay bir şekilde sigaradan kurtulmasına destek olabildiğini de belirtmekte fayda görmekteyiz.
 • Bilimsel olarak gerçekleştirilen birçok araştırmalar ve çalışmalar neticesinde muzun böbrek kanseri hastalığını da engelleyebildiği gözlemlenmiştir.
 • Muzun özellikle de kabuğunun deri üzerinden meydana gelen kaşıntı problemlerine fayda sağladığını da belirtmekte fayda görmekteyiz.
 • Sakinleştirici özelliği sayesinde depresyon hastalığında da fayda sağlayan muzun aynı zamanda kemik sağlığının korunmasında da etkili faydaları bulunmakta ve bu sayede kemik erimesi rahatsızlığına karşı kemiklerin korunmasına destek olmaktadır.

Muz Balgam Yapar Mı ?

Ünlü diyetisyen uzmanlarımız tarafından da belirtildiği üzere bazı besin ürünlerinin balgamı arttırabildiği ve bu besin ürünleri arasında muzun da yer aldığı belirtilmiştir. Bu bakımdan, muzun balgam yapıcı bir özelliğe de sahip olması nedeniyle günlük olarak aşırı miktarda tüketilmemesi özen gösterilmelidir.

Muzun Yan Etkileri Nelerdir ?

Muzun aşırı bir şekilde tüketilmesi durumunda kabızlık rahatsızlığı, mide bulantısı rahatsızlığı, vücutta kaşıntı problemi, deride kızarıklık problemi, içeriğinde yoğun olarak şeker maddesi yer alması nedeniyle diyabet hastalarında olumsuzluklar, kilo alımı rahatsızlığı, migren rahatsızlığı, kalp krizi ve düzensiz kalp atışları rahatsızlığı, dişlerde çürüme rahatsızlığı gibi birçok sağlık problemlerinin meydana gelmesine neden olabildiğinden uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere günlük olarak 1 adet muzun tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Günlük olarak 1 adet şeklinde her yaştan bireylerin tüketebileceği en faydalı meyveler listesinde yer alan muzun ayrıca ruhsal yönden de rahatlatıcı ve huzur verici bir özelliğinin bulunduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan güne daha enerjik ve zinde başlamak açısından günlük olarak 1 adet muz tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Limon Otunun Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM