Mürdümük Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Mürdümük Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Toplumda Burçak ve Tavşan Bezelyesi olarak da tanımlanan mürdümük bir bitki türü olup boy uzunluğu ortalama olarak 50 cm civarında ve kelebek biçiminde açan farklı türlerden çiçekleri bulunmaktadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 20 farklı türü yer alan mürdümük bitkisi özellikle de Mart ve Nisn ayları içerisinde gelişim göstermekte olup, bitkinin içeriğinde nişasta, yağ, şeker ve zehirli […]


Toplumda Burçak ve Tavşan Bezelyesi olarak da tanımlanan mürdümük bir bitki türü olup boy uzunluğu ortalama olarak 50 cm civarında ve kelebek biçiminde açan farklı türlerden çiçekleri bulunmaktadır. Ülkemizde yaklaşık olarak 20 farklı türü yer alan mürdümük bitkisi özellikle de Mart ve Nisn ayları içerisinde gelişim göstermekte olup, bitkinin içeriğinde nişasta, yağ, şeker ve zehirli maddeler yer alması sebebiyle mutlak olarak dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ülkemizde tarlalarda, yol kenarlarında yabani ot olarak kendiliğinden yetişen mürdümük bitkisinin başlıca özelliklerinden biri, özellikle de tropikal bölgelerde görülebilmesidir. Genel sağlık açısından birçok faydalarının bulunması sayesinde günümüzde kullanılan bitki türleri listesinde yer alan mürdümük bitkisi bu sayede ülkemizde de doğal tedavi amaçlı olarak tercih edilebilmektedir.

Mürdümük Bitkisi Faydaları İse Şunlardır;

  • Bedene güç verici bir özelliği bulunmakta ve düzenli olarak kullanılması durumunda enerji vermektedir.
  • Etkili bir idrar söktürücüdür.
  • Cinsel gücün artmasına yardımcı olmaktadır.

Mürdümük Bitkisi Toplama İşlemi

Henüz çiçeklerini açmış iken biçme işleminden geçirilen mürdümük bitkisinin ilk aşama olarak tohumları toplanarak kurutulma aşamasına alınmaktadır. Kurutulan tohumlar toz şekline dönüştürüldükten sonrasında ise tıbbi alanda çeşitli ilaç türlerinde kullanılabilmekte ve ayrıca mürdümük bitkisinin hayvan yemi olarak da kullanıldığını belirtmekte fayda görmekteyiz.

Mürdümük Bitkisi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere mürdümük bitkisinin yüksek miktarda alınması veya gereğinden uzun süreçli bir şekilde kullanılması durumunda felç hastalığına neden olabilmektedir. Lthyrysm adında bir tür felç rahatsızlığında ise ilk belirtiler olarak bacaklarda iğnelenme ve yanma gibi belirtiler sonucunda vücutta kısmi kuvvet kaybı ve bir müddet sonrasında ise tamamen kuvvet kaybı ile neticelenmektedir. Bu bakımdan mürdümük bitkisi mutlaka bir uzman kontrolünde kullanılmalı veya mürdümük bitkisine karşı herhangi bir alerjik durumun söz konusu olması durumunda da uzmana danışılmalıdır.

Mürdümük Bitkisi Kimlere Tavsiye Edilmemektedir?

İçeriğinde zehirli maddeler yer alması nedeniyle tamamen tercihe bağlı kullanılabilen mürdümük bitkisinin özellikle gebelik, çocuk emzirme dönemi, hiper tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve bitkilere karşı alerjenik problemleri bulunanlara tavsiye edilmemektedir. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere özellikle bu kategoride yer alan bireylerin mürdümük bitkisi kullanmadan önce mutlaka ilgili doktora danışması ve doktorun uygun görmesi durumunda mürdümük bitkisi kullanması gerekmektedir.

Mürdümük Bitkisi Nereden Satın Alınmaktadır ?

Ülkemizde birçok aktar mağazalarında uygun fiyat tarifesi ile temin edebileceğiniz mürdümük bitkisini ayrıca tercihiniz doğrultusunda internet dünyası üzerinden online aktar mağazalarından da sipariş verebilmektesiniz. İçeriğinde yer alan zehirli maddeler sebebiyle yüksek miktarda ve uzun süreçli olarak kullanılması durumunda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen mürdümük bitkisi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorunun uygun görmesi durumunda günlük olarak kontrollü ve belirtilen kullanım miktarı ve süreci dahilinde mürdümük bitkisi kullanmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Limon Otunun Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM