Migrene İyi Gelen Bitkiler

Migrene İyi Gelen Bitkiler

Çağımızın en yaygın görülen sağlık sorunlarından biri olan ve birçok belirtiler gösteren migren hastalığı, özellikle kronik bir duruma dönüştüğünde ciddi anlamda rahatsızlık verebilmekte ve iş ve sosyal aktivitelerin ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Tıbbi tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilen migren hastalığı, aynı zamanda migrene iyi gelen bitki türleri sayesinde de kolayca kontrol altına […]


Çağımızın en yaygın görülen sağlık sorunlarından biri olan ve birçok belirtiler gösteren migren hastalığı, özellikle kronik bir duruma dönüştüğünde ciddi anlamda rahatsızlık verebilmekte ve iş ve sosyal aktivitelerin ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Tıbbi tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilen migren hastalığı, aynı zamanda migrene iyi gelen bitki türleri sayesinde de kolayca kontrol altına alınabilmektedir.

İşte Migren Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Cayenne Biberi

Birçok faydaları bulunan bitki türlerinden biri olan Cayenne Biberi etkin içeriği sayesinde migren ağrılarının hafifletilmesini sağlamaktadır. Bu sayede ayrıca uzmanlar tarafından da migren hastalarına tavsiye edilen Cayenne Biberinden bir tutam miktarınca kaynatılarak, ılıdıktan sonrasında bir miktar bal ile tatlandırılarak günlük olarak tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Veba Otu

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda Veba otunun migren hastalığında da faydalı sonuçlar sunabildiği gözlemlenmiştir. Bitki içeriğinde yer alan bazı bileşenlerin özellikle kan damarlarında oluşan kasılmaları engelleyebildiği ve iltihaplanma problemini ciddi anlamda azaltabildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca bazı yan etkilerinin de söz konusu olabildiğinden, Veba Otu’nun mutlak olarak dikkatli bir şekilde kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Gümüşdüğme

Bilimsel olarak yapılan araştırmalar neticesinde migren rahatsızlığı ataklarının düşürülmesinde fayda sağladığı gözlemlenen Gümüşdüğme bitkisi yan etkilerinin de bulunması sebebiyle hamine ve çocuk emziren kadınların bu bitki türünü kullanması tavsiye edilmemektedir.

Migren Rahatsızlığına Fayda Sağlayan Diğer Bitkiler İse Şunlardır;

Zencefil

Birçok faydalarının bulunduğu bitki türlerinden biri olan Zencefil doğal bir ağrı kesici özelliğe sahip olması sayesinde, migren hastalığına bağlı oluşan ağrı ataklarının hafifletilmesinde fayda sunabilmektedir. Bu sayede, günlük olarak tercihiniz doğrultusunda zencefil bitkisi kökünden, çayından veya tabletinden 1-2 defa kullanmanız yeterlidir.

Ginkgo Biloba (Mabet Ağacı)

Mabet Ağacı olarak da bilinen ve etkin içeriği sayesinde migren probleminde de faydalı sonuçlar sunan Ginkgo Biloba bitkisi kan dolaşımının düzene girmesinde ve tedavi edilmesinde önemli rol üstlendiğinden bu vesile ile migren ağrılarına neden olabilen kan dolaşımı sorunlarını hafifleterek bu sayede migren ataklarının azaltılması açısından destek sunabilmektedir.

Migrene İyi Gelen Bitkilerin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler İse Şunlardır;

  • Migrene iyi gelen bitki türlerinin yalnızca doğal tedavi amaçlı olarak kullanılabildiği ve bu nedenle de migren hastalığının tamamen ve kalıcı olarak ortadan kaldıramadığını belirtmekte fayda görmekteyiz. Bu bakımdan, migren hastalığında ilk olarak tıbbi tedavi seçeneklerine başvurulması söz konusudur.
  • Migrene iyi gelen bitki türlerinden bazılarında olası yan etkilerin söz konusu olması sebebiyle, günlük kullanımının dikkatli ve yeteri düzeyde gerçekleştirilmesini tavsiye etmekte, gebelik, çocuk emzirme ve bitki içeriğine karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilen bireylerin migrene fayda sağlayan bitkileri kullanmadan önce doktora danışmasını tavsiye etmekteyiz.

Yukarıdaki faktörlere dikkat edilerek, migrene iyi gelen bitki türlerinden faydalanmasını tavsiye etmekte ve ayrıca migrene iyi gelen bitki türlerinin etkisinin azalmaması açısından serin ve çocukların ulaşamayacağı bir ortamda muhafaza edilmesini tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Reflüye İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM