MEYAN Kökünün Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

MEYAN Kökünün Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

MEYAN Kökü Faydaları Balgama, ses kısıklığına, soğuk algınlığına ve öksürük gibi rahatsızlıkları giderdiği söylenmektedir. Havale geçirmeyi önlediği bilinmektedir. Ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır. İdrar rahatsızlıkları bulunan kişilere idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Meyan kökü kabızlığa da iyi gelmektedir. Meyan kökünün kramplara da iyi geldiği bilinmektedir. Meyan kökü akciğer rahatsızlıkları  ve siroz gibi rahatsızlıklara fayda sağlamaktadır. […]


MEYAN Kökü Faydaları

Balgama, ses kısıklığına, soğuk algınlığına ve öksürük gibi rahatsızlıkları giderdiği söylenmektedir. Havale geçirmeyi önlediği bilinmektedir. Ateş düşürücü özelliği de bulunmaktadır. İdrar rahatsızlıkları bulunan kişilere idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Meyan kökü kabızlığa da iyi gelmektedir. Meyan kökünün kramplara da iyi geldiği bilinmektedir. Meyan kökü akciğer rahatsızlıkları  ve siroz gibi rahatsızlıklara fayda sağlamaktadır. Cildin bazı bölgelerinde oluşan sivilceler, akne ve kızarıklık gibi rahatsızlıkların giderilmesine katkı sağlamaktadır.  Diş ve ağız içerisindeki hastalıklarda su ile birlikte gargara yaparak bu rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Hipertansiyon ve tansiyon hastalıklarına faydalı bir bitkidir.

Tansiyonumuzu dengeleyici özelliği de bulunmaktadır. Böbrek rahatsızlıklarına faydalı bir bitki türüdür. Karaciğer ve akciğer rahatsızlıkları önleyici etkisi bulunmaktadır. Kış aylarında bolça rahatsızlıklandığımız soğuk algınlığı, öksürük ve grip rahatsızlıklarını önleyici özelliği bulunmaktadır. Ses kısıklığı ve boğazımızda olan şişkinlikleri önleyici özelliği bulunmaktadır. Dalak, ciğer, böbrek gibi rahatsızlıkların iyileşmesinde doğal tedavi yöntemlerince iyi gelmektedir. Vücudumuza giren zararlı mikropları ve bakteri toksinlerini vücudumuzdan atmamıza yardımcı olmaktadır. Baş ağrısı ve antioksidan gibi rahatsızlıkları önleyici özelliği bulunmaktadır. Yorgunluğa ve vücudu dinç tutmaya faydalı bir bitkidir. Vücudun bazı bölgelerinde oluşan yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Sindirim sistemimizin rahatlamasını sağlamaktadır. Mesane taşlarının düşürülmesine ve idrara çıkma problemlerini giderdiği bilinmektedir.

Aflar yaralarını gidermede faydalı bir bitkidir. Egzama rahatsızlığında bu bitkileri döverek jel haline getirilip kullanılması uygun olmaktadır. Adet dönemi ve adet döngüsü rahatsızlıklarına karşı faydalı bir bitkidir. Prof. Dr ile yapılan araştırmalarda ve tahlillerde meme kanserine karşı tedavilerde uygulandığında fayda sağlandığı gözlemlenmiştir. Migren, baş dönmesi, mide bulantısı, kusma gibi rahatsızlıklara iyi geldigi bilinmektedir.

Meyan Kökünün Zararları:

Bu meyan kökünü 3 – 4 gün kullanarak tedavi uyguladığımızda tansiyonumuzun çok yükseklere çıktığını görmüş olacağız ve bu bitkileri kullanmayı kesmeliyiz. Çok kullanıldığı taktirde vücudumuzda su toplanması olacaktır. Böylelikle bu meyan kökünü çok kullanmamak lazımdır. Aynı zamanda vücudumuzun bazı bölgelerinde şişkinlikler ve morarmalar olduğu bilinmektedir.  Çok tüketildiği taktirde aşırı kilo alımı olduğu gözlemlenmiştir. Bu zararlı yanlarından dolayı çok tüketilmesi oldukça zararlıdır. Bu çok kullandığımızda böbrek üstündeki hormonların oldukça fazla şişeceğinden obeziteye doğru gitmekte oluruz.

Obezite de iler ki zamanlarda bizlere kalp yetmezliği yapacağından bu bitkileri çok tüketmemiz gerekmektedir. Kronik böbrek rahatsızlıkları olan hastaların bu meyan kökünü kullanmalarını tavsiye etmemekteyiz. Şeker hastaları, insülin kullanan hastaların meyan kökünü kullanmalarını tavsiye etmemekteyiz. Kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliği ve akciğer rahatsızlıkları olan hastaların bu kökleri tüketmemeleri lazımdır. Tükettikleri taktirde bu hastalarda vücutta su toplanması yapmaktadır. Bu hastalıkları olan kişiler bu meyan köklerini çok fazla kullandıkları taktirde ciddi derecede rahatsızlıkları artabilecektir. Bu hastalıkları olan kişiler bu kökleri kullandıklarında uzman doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sakız Ağacı Nedir Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM