Meryem Otu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Meryem Otu Nedir Faydaları Nelerdir ?

Meryem otu halk arasında meryem ana otu olarak bilinmektedir. Bu otlar ilk kez Arabistan’da ortaya çıkmıştır. Görünüşü yumruk şekline benzemektedir. Bundan dolayı ismi meryem otudur. Bu yumrukların arasında yaprakları ve tohumları  bulunmaktadır.  Arabistan bölgesindeki çöllere nadiren yağmur yağdığından yağmur yağdığında bu meryem otlarının yaprakları açılır ve gür bir şekilde yeşil renk olarak şeklini almaktadır. Bu […]

Meryem otu halk arasında meryem ana otu olarak bilinmektedir. Bu otlar ilk kez Arabistan’da ortaya çıkmıştır. Görünüşü yumruk şekline benzemektedir. Bundan dolayı ismi meryem otudur. Bu yumrukların arasında yaprakları ve tohumları  bulunmaktadır.  Arabistan bölgesindeki çöllere nadiren yağmur yağdığından yağmur yağdığında bu meryem otlarının yaprakları açılır ve gür bir şekilde yeşil renk olarak şeklini almaktadır. Bu meryem otunun yapraklarında ki tohumlar kuraklık döneminde etkisini göstermektedir. Bu etki kuraklık dönemlerinde tohumlarda bulunan suları toprağa saçar. Bu tohumlar yağmur yağdığında kendisini depolamaktadır ve bir daha ki yağmura kadar tekrar kuru bir ot halindedir. Bu otlar yetiştirildiği bölgelerde mübarek bir ot olarak bilinmektedir. Arabistan’da hac vazifesini yapmaya giden Hacılar bu otlardan memleketlerine geri getirmektedirler. Bu otun içerisinde bulunan yüksek oranda testosteron ve östrojen bulundurduğundan kadın ve erkeklerde kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Ayrıca erkeklerde sperm hücre sayısını arttırmaktadır. Bu sperm hücrelerinin artmasında da kadınların yumurtalarında daha kolay yerleşmesini sağlar ve kadınların daha kolay hamile kalmalarına yardımcı olur. Bu etkilerin dışında bu meryem otu doğum öncesi dönemlerde içildiğinde rahimi genişletmekte ve gebeliğin daha kolay olmasında yardımcı olmaktadır.

Meryem Otunun Faydaları

 1. Hamile Kalmayı Sağlar
  Meryem otu doğası gereği oldukça fazla yetişen bir bitkidir. Doğadaki çoğu yararlı bitkiler gibi meryem otunun da faydaları bulunmaktadır.  Meryem otu kadınların kolay hamile kalmalarını sağlamaktadır. Meryem otu cinsellikte yararlı olup gebe olmak isteyen kadınların kolay gebe olmasında ovülasyonu kolaylaştırarak hamile kalmalarında etki etmektedir.
  Doğumu Kolaylaştırır
  Bu meryem otu doğum öncesi dönemlerde içildiğinde rahimi genişletmekte ve gebeliğin daha kolay olmasında yardımcı olmaktadır. Doğumdan önce sancıları azaltmak, doğum öncesinde yenildiğinde doğum sırasında rahimin genişlemesiyle doğumunun kolay bir şekilde geçmesini sağlamaktadır. Genellikle doğum öncesindeki ağrılarının hafiflemesinde etkilidir.
  3. Rahim Kanamasını Azaltır
  Halk arasında meryem ana otu olarak bilinen meryem otu doğum sonrasında oluşan ağrıları ve rahim kanamasını azaltmaktadır. Meryem otu kan akışını hızlandırdığı için rahim kanamaları aza inmektedir. Bundan dolayı doğumdan sonra kadınların çabucak iyileşmesinde yardımcı olmaktadır. Meryem otunu döverek su haline getirildiğinde ise bu rahimde bulunan ölü fetüsün kolayca atılmasını sağlamaktadır.
  4. İdrar Kaçırmayı Önler
  Meryem ana otunun bir diğer faydaları arasında ise idrar kaçırmayı önlediği bilinmektedir. Çok küçük yaşlarda idrar kaçırmamızın bizlerin yaşamına çok etkisi bulunmaz. Ama ileri yaşlarda halen idrarımızı kaçırıyor isek bizlerim hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu idrar kaçırmanın önüne geçmek için meryem Otu bu idrar kaçırmayı önlemektedir. Bu rahatsızlığı çözmede meryem otu birebir etkilidir. Meryem otunu dövüldüğünde su haline gelip içildiğinde bu idrar kaçırmanın önüne geçmiş olmaktayızdır. Bu suyu bir ay kadar kullandığımızda bu idrar kaçırma sıkıntısı ortadan kalkmış olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM