Doğal Hekim
Mersin Faydaları: Mersin Yapraklarının Faydaları Nelerdir?
Sosyal Medyada Paylaş

Mersin Faydaları: Mersin Yapraklarının Faydaları Nelerdir?

Mersinin faydaları arasında, şeker hastalığının tedavisi, ve mide hastalıklarının tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Bunun için, Mersin ağacının yapraklarının çay olarak hazırlanıp içilmesi gerekmektedir. Mersinin faydaları arasında ağız kokusunun giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Mersinin faydaları arasında ağrı giderici etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için, mersin ağacının yapraklarının yaş halde


Mersinin faydaları arasında, şeker hastalığının tedavisi, ve mide hastalıklarının tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Bunun için, Mersin ağacının yapraklarının çay olarak hazırlanıp içilmesi gerekmektedir. Mersinin faydaları arasında ağız kokusunun giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Mersinin faydaları arasında ağrı giderici etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için, mersin ağacının yapraklarının yaş halde iken kaynatılması, ve soğumasının ardından süzülerek, ağrıyan yerlere harici şekilde uygulanması gerekmektedir.

Yaraların İyileşmesi İçin

Mersinin faydaları arasında, yaraların iyileştirilmesi etkisinden de bahsetmek gerekmektedir. Bu etkiden faydalanmak için mersin yapraklarının kullanılması gerekmektedir. Tavada kavrulan mersin yapraklarının sonrasında havan ile dövülmesi; ve elde edilen tozun, üç gün boyunca yaraların üzerine uygulanması önerilmektedir.

Kalp İçin Faydalı

Mersinin faydaları arasında, kalp çarpıntılarını önlemek, ve kalbi korumaktan da söz etmek gerekmektedir, bu etkilerden faydalanmak için mersin tohumlarının kullanılması gerekmektedir. Mersin tohumlarının faydaları arasında ayrıca, basur tedavisi, göz hastalıklarının tedavisi, öksürük tedavisi, diş çürümelerinin önlenmesi, ve böbrek kumlarının dökülmesi etkilerinden de bahsetmek gerekmektedir.

Mersin yapraklarının faydaları arasında, felç tedavisi, uyuşma, ve titreme gibi problemlerin tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için mersin yapraklarının kullanılması gerekmektedir. Mersinin faydalarından bir diğeri ise saçı güzelleştirmektir, saç dökülmesinin önlenmesi de mersinin faydaları arasında yer almaktadır. Kadın hastalıklarının tedavisinde de mersinin faydalarından yararlanılabileceği belirtilmelidir.

Kan Şekerini Düşürmek İçin Mersin

Mersinin faydaları arasında kan şekerinin düşürülmesinden de söz etmek gerekirken, bu etkiden yararlanmak için, mersin yapraklarının kaynatılması, ve elde edilen suyun bir şişenin içerisine konularak bekletilmesi gerektiğinden söz etmek gerekmektedir, kan şekerinin yükseldiği durumlarda bu suyun içilmesi önerilmektedir.

Yüksek Tansiyona Karşı Mersin Çayı

Mersin yapraklarının yüksek tansiyonu düşüren etkisinden de söz etmek önemlidir: mersin yapraklarından hazırlanan çayı içenlerin yüksek tansiyonlarının düşeceğini belirtmemiz gerekmektedir.

Mersin Meyvesinin Faydaları

Mersin meyvesini doğrudan yerseniz, mide problemlerinin tedavisinde, öksürük giderici olarak, zatürre tedavisinde, idrar söktürücü etkiler gibi durumlardan yararlanmış olursunuz. Kusmayı önlemek, ve susuzluğu gidermek de, doğrudan mersin meyvesinin yenilmesi ile elde edilecek faydalar olarak sayılmaktadır.

Saç Dökülmesine Karşı Mersin

Mersin yapraklarından çay hazırlar, ve bu çayı susam yağı ile karıştırarak saçlarınıza uygularsanız, saç dökülmesi etkisinin ortadan kalktığına şahit olursunuz. Mersin yapraklarının faydaları arasında soğuk algınlığı tedavisinden de söz etmek gerekir. Bu etki için, mersin yapraklarından çay hazırlamak, ve bu çayı, gün içerisinde üç ya da dört fincan içmek gerekmektedir.

Ağrıların Giderilmesi İçin

Mersin yapraklarının, hatmi çiçekleri, ve hatmi yaprakları ile birlikte dövülüp un haline getirilmesinden sonra, bu unun üzerine, bal, şeker, ve gerçek un ilavesi yapılarak hazırlanan karışımın harici uygulanması ile, iç hastalıklarına bağlı ağrıların giderilmesi amaçlanmaktadır. Mersin yapraklarının faydalarından bir diğerinin de bacak ağrılarının giderilmesi olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bunun için, mersin yapraklarının dövülmesi; ve kurutularak toz haline getirilmiş olan mersin yapraklarının, sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer yenilmesi gerekmektedir.
Murt, ve muhrik, mersinin bilinen diğer isimleri olarak belirtilmektedir…

Bir önceki yazımız olan Isırganın Cilde Faydaları Nelerdir? Isırgan Otu ve Cilt Bakımı başlıklı makalemizde isirgan otu cilt bakimi, isirganin cilde faydalari ve isırgan otunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


7 adet yorum var.

  1. faydalı bilgiler için teşekkürler.. bir de ‘söz etmek gerekiyor’ ifadesini makalede çok fazla kullanmış olduğunuzdan söz etmek gerekiyor.. ya, Mersin’de bu bitki hep ‘murt’ diye bilinir, ben mi yanılıyorum..?

  2. faydalı bilgiler için teşekkürler.. bir de ‘söz etmek gerekiyor’ ifadesini makalede çok fazla kullanmış olduğunuzdan söz etmek gerekiyor.. ya, Mersin’de bu bitki hep ‘murt’ diye bilinir, ben mi yanılıyorum..?

  3. Bu mersin yaprağından kullanmak gerekmektedir. Gerekirse kullanma kılavuzunu da okumak gerekmektedir. Faydaları çok olsa gereklidir. Ha bire gerekmektedir. Otur, sıfır!

  4. Bu mersin yaprağından kullanmak gerekmektedir. Gerekirse kullanma kılavuzunu da okumak gerekmektedir. Faydaları çok olsa gereklidir. Ha bire gerekmektedir. Otur, sıfır!

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017