Mercimek Mideye Dokunur Mu Faydaları Nelerdir ?

Mercimek Mideye Dokunur Mu Faydaları Nelerdir ?

Mercimek 100 gr içerisinde 5 gr kadar lif içermektedir. Bu sebepten dolayı kalın bağırsak tarafından sindirilmediği taktirde midede azimsizlik ve yanma hissi uyandıracaktır. Bu sebepten dolayı ise çok tüketildiği taktirde gaz problemi yaratabilmektedir. Mercimek içerisinde bulunan lizini içermektedir. Bu lizin sayesinde vücutta bulunan kas kütlesini korumaya  ve vücudun direncini sağlamaya çalışmaktadır.  Lizin virüsleri bizlerin atletik […]


Mercimek 100 gr içerisinde 5 gr kadar lif içermektedir. Bu sebepten dolayı kalın bağırsak tarafından sindirilmediği taktirde midede azimsizlik ve yanma hissi uyandıracaktır. Bu sebepten dolayı ise çok tüketildiği taktirde gaz problemi yaratabilmektedir. Mercimek içerisinde bulunan lizini içermektedir. Bu lizin sayesinde vücutta bulunan kas kütlesini korumaya  ve vücudun direncini sağlamaya çalışmaktadır.  Lizin virüsleri bizlerin atletik yapılarımızı ve midemize zararlı olabilir. Fakat bu besinleri fazla tükettiğimizde ise safra kesesi taşları, kolesterol rahatsızlıkları gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Mercimek çok sayıda içerisinde protein bulundurmaktadır. Bedenin ve bedenin vücut ağırlıkları için yaklaşık olarak 10 – 12 gram kadar protein gereklidir. Bu mercimekler ise protein sağlamak için oldukça iyi bir besindir. Fakat çok aşırı miktarda mercimek tüketmek vücudumuza aşırı protein alımı yapacağından zararlı olabilmektedir. Mide de yanma ağrı ve safra kesesinde kum gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Mercimek potasyum ve kalp sisteminin çalışmasında katkıda bulunmaktadır. Fazla potasyum bulundurmak ise kalp rahatsızlıklarına yol açabilmektedir.

Bu nedenle oldukça fazla mercimek tükettiğimiz taktirde potasyum vücudumuza çok gireceğinden buda bizim midemizin yanmasına ve halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk, aşırı stres, sinirlilik gibi rahatsızlıkları beraberinde getirecektir. Bu sebepten dolayı çok fazla mercimek tüketmek sağlığımız açısından zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Mercimeğin bizlerin beslenmesi açısından önemi büyüktür. Yapılan tahliller ve sonuçlar neticesinde mercimek tüketmek çoğu rahatsızlıkları azalttığı gözlemlenmiştir. Mercimeğin birden fazla türü bulunmaktadır. Bunların arasında en çok tüketilen ise yeşil mercimektir.  Lakin bu mercimek türlerini ve yeşil mercimeği çok tükettiğimiz taktirde vücudumuzda ve midemizde ağrılar oluşabilmektedir. Böylelikle mide hastalıklarına yol açabildiği de gözlemlenmiştir.  Diğer bir açıdan içerisinde lif bulundurması açısından sağlığımıza da iyi gelmektedir.  Kan şekeri seviyemizi düzenlemede ve sürekli olarak enerjik olmamızı sağlamaya bilmektedir.

Faydaları

Vücudumuzdaki kas kütlesinin artması, kas ve organların düzenli çalışabilmesi için vücudumuzda protein son derece önemlidir. Mercimek türleri  ve yeşil mercimek vücudumuza protein salgılanması için gerekli en iyi besinlerdendir. Bu mercimekler vücudumuzun gerekli proteini karşılamaktadır. Ayrıca vücudumuzun gerekli aminoasit ihtiyacını da dengede tutmakta ve bu ihtiyacı karşılayabilmektedir. Böylelikle mercimek vücudumuzda kas yapımını güçlendirmeye fayda sağlamaktadır. Bu mercimekler içerlerinde diyet lifleri bulundurduğundan diyabete de iyi gelmektedir. Bu durumda mercimek türleri ve yeşil mercimek içerisinde oldukça fazla miktarda lif içermektedir. Bu mercimek türleri ise içerlerinde bulunan diyet lifleri sayesinde kolesterol seviyesini ve kan şekerini dengede tutabilmektedir. Diyet lifi sürekli olarak şekerin kanı emmesinden yana emilme hızını yavaşlatarak sürekli vücudumuzda şeker seviyesini korumaya yardımcı olabilmektedir. Yeşil mercimek ise kolesterolü düşürmektedir. İçerisinde bulunan yüksek düzeyde çözünür lif  içermesi sebebiyle kolesterolü azaltmaktadır. Böylelikle kanda bulunan kirli kanları da vücudumuzdan atmamızda bizlere yardımcı olabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Acı Bakla Nedir? Acı baklanın faydaları başlıklı makalemizde aacı baklanın faydaları, aCI BAKLA Faydaları ve Acı bakla hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM