Menopoz İçin Şifalı Bitkiler

Menopoz İçin Şifalı Bitkiler

Menopoz için yardımcı olabilecek bazı bitkiler ve beslenme tavsiyelerinden bahsedeceğiz. Menopoz Sıkıntıları Nelerdir? Menopoz Belirtileri ve Sıkıntıları Menopoz döneminin hormonlarla direk ilişkisi vardır. Menopoz dönemi ilerledikçe vücuttaki östrojen hormonu üretimi düşmeye başlar ve beraberinde bazı rahatsızlıklar getirir. Örneğin kadınlarda en yaygın görülen sıkıntı ateş basmasıdır. Menopoz dönemindeki kadınların % 85’inde atşe basması görülür. Ateş basması […]


Menopoz için yardımcı olabilecek bazı bitkiler ve beslenme tavsiyelerinden bahsedeceğiz.

Menopoz Sıkıntıları Nelerdir? Menopoz Belirtileri ve Sıkıntıları

Menopoz döneminin hormonlarla direk ilişkisi vardır. Menopoz dönemi ilerledikçe vücuttaki östrojen hormonu üretimi düşmeye başlar ve beraberinde bazı rahatsızlıklar getirir. Örneğin kadınlarda en yaygın görülen sıkıntı ateş basmasıdır. Menopoz dönemindeki kadınların % 85’inde atşe basması görülür. Ateş basması genelde belirtisiz ortaya çıkar; ama bazen duygusal stres, heyecan, egzersiz, alkol kullanımı ve bazı gıda maddeleri de ateş basması nöbetlerini tetiklemiş olabilir. Diğer menopoz dönemi sıkıntıları ise anksiyete, göğüslerde hassasiyet, depresyon, cilt kuruluğu, baş ağrısı, ateş basması, kontrol kaybı, uykusuzluk, alınganlık, sinirlilik, gece terlemeleri ve vajinal kurumadır.

Menopoz İçin Şifalı Bitkiler: Menopoz tedavisi bitkisel çözümler

Doğal olarak östrojenik bileşikler içeren veya östrojenik etkiler sağlayan bazı bitkiler manopoz döneminde kadınlara yardımcı olabilirler. Bu bitkiler siyah koho (Cimicifuga racemosa), Meyankökü (Glycyrrhiza glabra),Kaba yonca (Medicago sativa), Chasteberry (Vitex agnııs-castus), Çin melekotu (Angelica sinensis), Kızıl yonca (Trifolium pratense): ,Çilek (Fragaria) ve bor içeren diğer besinler ( şeftali, lahana, domates, karahindiba, elma, kuşkonmaz, incir, haşhaş tohumu, brokoli, armut, kiraz, pancar kökü, kayısı, kuş üzümü, maydanoz, dereotu ve kimyon tohumu… )

Fito-östrojen içeren diğer bitkiler de menopoz dönemi sıkıntılarına karşı yardımcı olurlar. Bu bitkileri şöyle sıralamak mümkündür: elma, kereviz sapı, hurma, mürver, rezene, Honduras saparnası, hanım terliği, can kökü, Meksika tatlı patatesi, çarkıfelek çiçeği, nar ve sassafras

Soya Fasulyesi ve Diğer Fasulye türleri

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak soya fasulyesi tüketen kadınlarda ateş basması çok nadir görülmektedir ve araştırmalara göre vajinal yüzeylerinde çok daha fazla hücre olduğu tespit edilmiştir. Bu fazladan hücrelerajinal kuruluğu ve buna bağlı olarak gelişen tahrişleri telafi eder.

İzoflavon (en önemli fito-östrojen sınıfından) zengini tek fasulye türü soya fasulyesi değildir. Birçok fasulye türü ve diğer baklagiller de hatırı sayılır oranlarda izoflavon içerirler.

Bir önceki yazımız olan Ahmet Maranki Grip İçin Bitkisel Çözüm başlıklı makalemizde ahmet maranki biberiye çayı, ahmet maranki grip çayı ve ahmet maranki grip için bitkisel formüller hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/