Menengiç Bitkisininin Faydaları: Menengiç Kahvesi, Bıttım Sabunu, Menengiç Sakızı

Menengiç Bitkisininin Faydaları: Menengiç Kahvesi, Bıttım Sabunu, Menengiç Sakızı

Menengiçin kullanım şekillerinden bahsedelim… Menengiçin faydalarından yararlanılarak, menengiç meyvelerinin yağından sabun elde edildiğini, menengiçin faydaları arasında öncelikli olarak belirtmemiz gerekmektedir. Sabun yapımında yağından yararlanılan menengiç meyvesi, meyve olarak tüketilirse, çerez olarak kullanılabilme özelliğine sahiptir. Menengiçin meyvelerinden bir çeşit kahve türü olan kizvan kahvesi elde edilmektedir. Menengiç ağacının gövdesi, ve dallarından bir reçine elde edilir, ve […]


Menengiçin kullanım şekillerinden bahsedelim… Menengiçin faydalarından yararlanılarak, menengiç meyvelerinin yağından sabun elde edildiğini, menengiçin faydaları arasında öncelikli olarak belirtmemiz gerekmektedir. Sabun yapımında yağından yararlanılan menengiç meyvesi, meyve olarak tüketilirse, çerez olarak kullanılabilme özelliğine sahiptir. Menengiçin meyvelerinden bir çeşit kahve türü olan kizvan kahvesi elde edilmektedir. Menengiç ağacının gövdesi, ve dallarından bir reçine elde edilir, ve bu reçine ile, bıttım sakızı elde edilmektedir… Menengiçin meyvelerinden alınan yağın kuyruk yağı ile karıştırılması sonucunda sabun elde edilebilmektedir.

Menengiçin Faydaları Nelerdir?
Menengiçin faydaları arasında iltihap giderici etkisinden söz etmek gerekmektedir. Menengiçin faydaları arasında yer alan iltihap giderici etkisinden faydalanmak için, menengiçin tohumlarının yenmesi önerilmektedir. Menengiçin faydaları arasında mide rahatsızlıklarının giderilmesinden söz etmekle birlikte, mide rahatsızlıklarını gidermek için bıttım sakızının çiğnenmesi gerektiği belirtilmektedir.

Menengiç Sakızı
Menengiç sakızının faydaları arasında, kuvvet verici etkisi ile birlikte idrar söktürücü özelliklerinden söz etmek gerekirken, bununla birlikte, menengiç sakızının solunum yolları ile idrar yolları antiseptiği olarak da kullanılabileceğinin belirtilmesi gerekmektedir. Menengiç sakızı kahve olarak da kullanılmaktadır. Menengiçin faydaları arasında yaraları iyileştiren etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için menengiçin köklerinin kaynatılması, ilk suyun atılması; ikinci sefer kaynatıldıktan sonra, yara iyileştirici olarak bu suyun kullanılması gerekmektedir.

Menengiçin faydaları arasında kuvvet verici özelliğinden söz etmek gerekir; menengiçin faydalarından kuvvet veren etkisi için yararlanmak isteyenlerin, olgun menengiç meyvesini; ya da çiçek domurlarını yemeleri, veya yemeklerinde kullanmaları gerekmektedir. Menengiçin faydaları arasında nezle, idrar yolu rahatsızlıkları; ve sızıların giderilmesinden söz etmek gerekmektedir. Menengiçin faydaları arasında yer alan bu etkiden yararlanmak için menengiç meyvesinin yağlarının tüketilmesi gerekmektedir.

Bıttım sakızının faydaları arasında mide rahatsızlıklarının giderilmesinden söz etmek gerekirken, bıttım sabununun faydaları arasında da, saç kepeklenmesinin giderilmesinden söz etmek gerekmektedir. Bıttım, menengiçin meyvelerinden elde edilmektedir. Menengiçin faydalarından bir diğeri de kalp rahatsızlıklarının ve sancılarının giderilmesidir. Bunun için dövülmüş olan menengiç sakızının çiğnenmesi gerekmektedir.

Menengiçin faydalarından bir başkasının ise, arı sokmalarındaki acıyı azaltması olduğunu belirtmemiz gerekir. Bu etki için, çitlenbik yaprağının kaynatılarak suyunun kullanılması gerekmektedir. Menengiçin faydaları arasında grip, ve soğuk algınlığı tedavisinden de söz edilmektedir, bunun için menengiçin çiçek, ve köklerinden yararlanmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Isırganın Cilde Faydaları Nelerdir? Isırgan Otu ve Cilt Bakımı başlıklı makalemizde isirgan otu cilt bakimi, isirganin cilde faydalari ve isırgan otunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM