Menekşe Yaprağı Nedir Faydaları Nelerdir ?

Menekşe Yaprağı Nedir Faydaları Nelerdir ?

Menekşe Yaprağı Nedir Faydaları Nelerdir ? Menekşe yaprağı çoğu dükkanları, evlerin balkonlarını süsleyen yapraklardandır. Menekşe yaprakları genel olarak uzun soluklu yapraklardır. Bazı zamanlarda yarı dönemlik de yaşayabilmektedirler.  Menekşe yaprakları genellikle kuzey yarım kürelerde bolca yetiştirmektedir ve Dünya’nın çoğu yerinde yetiştirilmektedir. Menekşe yapraklarının daha kısa sürede yetiştirile bilmesi için güneş gören yerlerde yetiştirilmesi lazımdır. Dünya’da bilinen […]

Menekşe Yaprağı Nedir Faydaları Nelerdir ?

Menekşe yaprağı çoğu dükkanları, evlerin balkonlarını süsleyen yapraklardandır. Menekşe yaprakları genel olarak uzun soluklu yapraklardır. Bazı zamanlarda yarı dönemlik de yaşayabilmektedirler.  Menekşe yaprakları genellikle kuzey yarım kürelerde bolca yetiştirmektedir ve Dünya’nın çoğu yerinde yetiştirilmektedir. Menekşe yapraklarının daha kısa sürede yetiştirile bilmesi için güneş gören yerlerde yetiştirilmesi lazımdır. Dünya’da bilinen 500 – 600 tane menekşe türü bulunmaktadır. Yetiştirildiğinde ve büyüdüğünde çok hoş ve güzel bir görüme sahip olacaktır. Çok önemli bakım istemeyen bu yapraklar evlerde ve saksılarda da yetiştirilebilmektedir. Menekşenin çok farlı renkleri mevcuttur. Dilediğiniz rengi alabilirsiniz fakat en güzeli menekşenin kendine has olan rengidir.  Ev ve dükkan dekorasyonunda genellikle menekşe yaprakları kullanılmaktadır.

Menekşe Yaprağı  Faydaları:

Menekşe yaprağı dövülerek yağ haline getirilmektedir bu yağ göbek deline sürüldüğünde orada oluşan yaraları iyileştirmektedir.
Menekşe yaprakları taze iken dövüldüğünde taze yağ elde edildiğinde şişlik ve morarmalara konulduğunda fayda sağlamaktadır.
Göz ağrılarına da iyi gelmektedir.
Makat ağrılarına da iyi geldiği söylenmektedir.
Uyku problemi yaşayan kişilerde bu yağ içildiğinde uyku problemlerinin çözüldüğü gözlemlenmiştir.
Kandaki kirli kanın vücuttan atılmasını ve kan dolaşımını hızlandırdığı söylenmektedir.
Safra kesesinden oluşan rahatsızlıkları önlemektedir.
Çiçeğini papatya ile kaynatıp yara alan ve baş ağrısı için başa konulduğunda bu rahatsızlıkları gidermektedir.
Yenildiğinde ise idrar ağrılarını, idrar rahatsızlıklarına iyi geldiği söylenmektedir.
Şeker ile yaprağı karıştırılıp yenildiğinde soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelmektedir.
Akciğer, böbrek, göğüs rahatsızlıkları olan kişilere yenildiğinde iyi gelmektedir.
Bu menekşe yapraklarını su haline getirildiğinde ve içildiğinde akciğer ve mide rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir.
Halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlığa iyi gelmektedir.
Bu menekşe yaprakları çok tüketildiğinde kalbe zararı olmaktadır. Bu zararları önlemek için anasonla birlikte tüketilmelidir.
Safra kesesi ağrılarına iyi geldiği söylenmektedir.
Saç dökülmesine, Saç derilerine ve kepeklenme olan saçlara yağ olarak sürüldüğünde faydalı olduğu tespitlenmiştir.Bu yaprağı dövüldüğünde ve kaynatıldığında nezleye ve gribe iyi gelmektedir.
Kabızlık sorunu yaşan kişiler bu yaprakları kaynatıp su haline getirdiklerinde ve içtiklerinde 5 – 7 gün kadar tedaviye devam ettiklerinde rahatsızlıklarının kalmadığını göreceklerdir.
Çocuklarda görülen menekşe hastalıklarında bu yaprakları rahatsız olan yerlere konulduğunda fayda sağlandığı görülmektedir.
Göğüs ağrıları ve nefes alıp vermede zorluk yaşayanlar sabahları bu yaprakları kaynatıp içtiklerinde bu rahatsızlıkları atlamış olacaklardır.
Bu yaprakların çocukların hastalıklarına iyi geldiğinden dolayı doğal tedavi olarak kabul edilmektedir.
Sarı menekşe yapraklarının çocuklarda oluşan sümsük rahatsızlarını ballı suyla kaynatıldığında faydalı olduğu söylenmektedir. Böylelikle annelerinin  küçük çocuklarının  sümsük akması gibi rahatsızlıklarında bu doğal tedaviye başvurmaları gerekmektedir.
Sarı menekşe otunu kurutup ince toz haline getirene kadar dövüldükten sonra bal ile karıştırılıp vücutta oluşan kızarıklık ve sivilceli olan yerlere sürüldüğünde bu rahatsızlardan kurtulmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM