Melisanın Faydaları Nelerdir? Şifalı Bitkiler Melisa

Melisanın Faydaları Nelerdir? Şifalı Bitkiler Melisa

Melisanın Rahatlatıcı Özellikleri Melisanın faydaları arasında ilk başta hafif yatıştırıcı etkisinden söz etmek gerekmektedir. Melisanın faydaları arasında huzursuzluk problemlerinin giderilmesine olan katkılarından ilk sırada bahsetmek gerekirken, sinirsel kaynaklı uykusuzluk probleminin çözümlenmesinin de, melisanın faydaları arasında yer alan bir diğer etki olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Melisanın faydalarından bir diğeri de, sinirsel kaynaklı olan mide problemlerini çözmesi; spazm […]

Melisanın Rahatlatıcı Özellikleri

Melisanın faydaları arasında ilk başta hafif yatıştırıcı etkisinden söz etmek gerekmektedir. Melisanın faydaları arasında huzursuzluk problemlerinin giderilmesine olan katkılarından ilk sırada bahsetmek gerekirken, sinirsel kaynaklı uykusuzluk probleminin çözümlenmesinin de, melisanın faydaları arasında yer alan bir diğer etki olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Melisanın faydalarından bir diğeri de, sinirsel kaynaklı olan mide problemlerini çözmesi; spazm ve gaz gibi mide problemleri bunların başında yer almakta. Melisanın içeriğinde bulunan uçucu yağlar oldukça azdır. Bu nedenle, melisa bitkisinin kurutulması sırasında, uçucu yağların kayıp yaşamamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Kurutulan melisa bitkisinin, kapalı bir yerde saklanması önerilmektedir. Melisanın, altı ay içinde tüketilmesinin gerekliliği de bir diğer noktayı oluşturmaktadır.

Dikkat: Melisanın Farklı Türleri Mevcuttur

Melisa hakkında bilinmesi gerekenlerden bir başkası da, melisanın pahalı bir bitki olduğudur. Bundan dolayı, melisa olarak gördüğünüz her bitkinin melisa olduğuna inanmamanız gerekmektedir; çünkü piyasada, melisa adı altında satılan bir kaç ürün bulunmaktadır.

Melisanın farklı türlerinden bir tanesinin ismi turunca; turuncabila olarak da adlandırılabilecek olan bu bitkinin yapraklarında herhangi bir koku bulunmamaktadır. Bu nedenle de uçucu yağ oranı bakımından yoksundur. Bu bitkinin çayının, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği söylenebilir.

Limon otu; ya da yalancı melisa olarak adlandırılan bir bitki de melisa olarak tanıtılıp satılmaktadır; bu bitkinin melisa ile uzaktan ya da yakından alakası bulunmamaktadır. Limon otunun uçucu yağ bileşiminin de melisadaki uçucu yağ bileşiminden farklı olduğu söylenebilir. Limon otu, halk arasında genel olarak şeker hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Melisanın faydaları arasında yer alan sinir sistemine, limon otunun faydaları arasında yarar sağladığından çok fazla bahsedebilmek mümkün değil.

Gecetüten; ya da Bodrum melisası da melisa olarak satılan bir diğer bitki. Bodrum melisasının yapraklarında herhangi bir koku bulunmamakla birlikte, gecetüten bitkisinin çiçeklerinde gece koku bulunmaktadır. Gecetüten bitkisinin içeriğinde alkaloit bulşunmaktadır; bu nedenle zehirli olduğu bilinmelidir.

Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayı, günde üç ile dört sefer arasında içilebilmektedir. Melisa çayının 1.5 gram olan yaprakları bir bardağın içerisine konulur; üzerine de kaynamış su dökülerek bardağın ağzı kapatılıp, on dakika demlenmesi beklenir. Bu şekilde içilen melisa çayı ile, melisanın faydalarından yararlanılabilir.

İbrahim Saraçoğlu Mesali Çayı Nasıl Demledir? Melisa Çayının Hazırlanışı

Bir önceki yazımız olan Tarçının ve Tarçın Kabuğunun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde şifalı bitkiler tarçın, tarçın kabuğunun faydaları ve tarçının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM