Mayasıl Otu (Tavuk Otu) Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Mayasıl Otu (Tavuk Otu) Nedir, Faydaları Nelerdir ?

Tavukların tedavisinde tercih edilmesi sayesinde ayrıca tavuk otu olarak da bilinen mayasıl otu, egzama, kaşıntı, karaciğer rahatsızlıkları, yara gibi sağlık sorunları tedavisinde kullanılan bir merhem türüdür. Mayasıl Otu Faydaları İse Şunlardır; Egzama Rahatsızlığında Egzama rahatsızlığında mayasıl otunun kaynatılarak hemen akabinde 1 tatlı kaşığı miktarınca bal ile tatlandırılarak soğuk bir biçimde tüketilmesi yeterlidir. İshal Rahatsızlığında İshal […]


Tavukların tedavisinde tercih edilmesi sayesinde ayrıca tavuk otu olarak da bilinen mayasıl otu, egzama, kaşıntı, karaciğer rahatsızlıkları, yara gibi sağlık sorunları tedavisinde kullanılan bir merhem türüdür.

Mayasıl Otu Faydaları İse Şunlardır;

Egzama Rahatsızlığında

Egzama rahatsızlığında mayasıl otunun kaynatılarak hemen akabinde 1 tatlı kaşığı miktarınca bal ile tatlandırılarak soğuk bir biçimde tüketilmesi yeterlidir.

İshal Rahatsızlığında

İshal probleminde mayasıl otunun kaynatılarak hemen sonrasında 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırılarak soğuk olarak tüketilmesine devam edilmektedir.

Sarılık Rahatsızlığında

Sarılık rahatsızlığında mayasıl otu aynı şekilde kaynatıldıktan sonrasında 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek tüketilmesi gerekmektedir.

Sıtma Rahatsızlığında

Mayasıl otu sıtma rahatsızlığında aynı şekilde kaynatılarak 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırılarak kullanılmalıdır.

Kanı Temizlemede

Kan temizleme probleminde mayasıl otu kaynatılarak 1 tatlı kaşığı oranında bal ilave edildikten sonra tüketilmesi yeterlidir.

Yara Ve İltihaplanma Rahatsızlığında

Vücutta meydana gelen yara ve iltihaplanma rahatsızlığında mayasıl otunun kaynatılarak sıkılması ve sonrasında süzülmesi aşamasından sonrasında sorunlu bölgelere uygulanması gerekmektedir.

Kan Durdurmada

Etkili bir kan durdurucu ot olan mayasıl otu bu sayede kan akışı meydana gelen bölge üzerine uygulanması yeterlidir.

Ağız İçerisinde Oluşan Yaralarda

Mayasıl otu kaynatılarak ağız içerisinde gargara yapılarak ve bu mayasıl otu çayından günlük olarak tüketim sürdürülmesi yeterlidir.

Tavuk Rahatsızlıklarında

Tavuk hastalıklarına karşı tavukların korunmasında da oldukça etkili olan mayasıl otu, bu sayede kaynatıldıktan hemen sonrasında tavu suyuna ilave edildiğinde tavukların sağlık problemlerinden korunmasını sağlamaktadır.

Mayasıl Otu Toplanması Ve Saklanması

Özellikle çiçek açtığı sırada toplanması söz konusu olan mayasıl otunun bu aşamadan hemen sonrasında ince tarzda yere serilmesi ve havadar bir alan içerisinde kurutulma işlemine bırakılması söz konusu olmaktadır. Ayrıca kokusuz ve tatsız özelliğe sahip olan mayasıl otu acımsı ve tuzlu bir tada sahiptir.

Mayasıl Otu Nereden Temin Edilmektedir ?

Ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılması sayesinde kolayca bulunabilen mayasıl otu tercihiniz doğrultusunda internet dünyası üzerinden online aktar web siteleri üzerinden ve aktar mağazalarından ve eczaneler üzerinden uygun fiyat tarifesi üzerinden temin edebilmektesiniz.

Mayasıl Otu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Şunlardır;

  • Mayasıl otu yan etkisiz olmasına rağmen, mayasıl otuna karşı alerjik reaksiyonların söz konusu olması durumunda otun kullanımı öncesinde mutlaka doktora danışılmalı ve doktorun uygun görmesi durumunda mayasıl otu kullanılmalıdır.
  • Kısa süreçli bir kullanıma sahip olması sayesinde mayasıl otunun birkaç günden fazlaca kullanılmamasını tavsiye etmekteyiz.
  • Mayasıl otu kullanım süreci boyunca otun günlük kullanım dozajında kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.
  • Yalnızca tıbbi tedaviye yardımcı amaçlı kullanılması sayesinde ilgili sağlık problemlerinde ilk olarak tıbbi tedavi seçeneklerine başvurulmalı ve gerek duyulması durumunda mayasıl otundan faydalanılmalıdır.

Yukarıdaki faktörlere dikkat edilerek mayasıl otundan faydalanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Limon Otunun Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM