Mavi Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir?

Mavi Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir?

Mavi Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir? Diğer bir adıyla fırıldak çiçeği de olarak bilinen çarkıfelek, görüntüsü açısından da oldukça dikkat çekici bir bitkidir. İçeriğinde mavi, beyaz, mor, sarı, yeşil gibi renkleri bulunduran çarkıfelek iç açıcı bir özelliğe sahiptir. Genelde mavi renkli açan bu bitki, yaklaşık 10 metreye kadar uzayabilme özelliğine sahiptir. Sağlık açısından faydalanılacağı gibi bunun […]


Mavi Çarkıfelek Otunun Faydaları Nelerdir?

Diğer bir adıyla fırıldak çiçeği de olarak bilinen çarkıfelek, görüntüsü açısından da oldukça dikkat çekici bir bitkidir. İçeriğinde mavi, beyaz, mor, sarı, yeşil gibi renkleri bulunduran çarkıfelek iç açıcı bir özelliğe sahiptir. Genelde mavi renkli açan bu bitki, yaklaşık 10 metreye kadar uzayabilme özelliğine sahiptir. Sağlık açısından faydalanılacağı gibi bunun yanı sıra hoş kokusu ve dikkat çeken görüntüsü ile süs bitkisi olarak da kullanılabilmektedir. Günde ortalama 6 saat güneş görmesi gelişimi için yeterli olan bu bitki, fazla güneşe ihtiyaç duymadığından yetiştirilmesi ve bakımı açısından da kolaylık sağlamaktadır. İlk olarak Güney Amerika’da görülen çarkıfelek bitkisi, içeriğinde pasiflorin, cumarin, viteksin gibi bileşikleri barındırmaktadır.

Faydaları

Elde, kolda, bacaklarda titreme olarak ortaya çıkan Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan bir yöntem çeşididir. Doğal yöntemden faydalanmak isteyenler için bir çeşit olan çarkıfelek, hastalığın şikâyetlerini azalttığı tespit edilmiştir.

Yüksek tansiyon diğer bir adıyla hipertansiyon, ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Tedavi edilmediğinde kalp yetmezliği, damarlarda daralma, felç gibi ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Erken tedavisi önemli olan hipertansiyonda, çarkıfelek otunun bu soruna iyi geldiği ve tansiyonu dengelediği belirlenmiştir.

Uyku için yeterli koşul ve şartların bulunmasına rağmen uykuya dalmada zorluk, uykusuzluk olarak tanımlanmaktadır. Uykusuzluğun altında birçok neden yatabilir.  Bunlara sağlık sorunu olanlar, depresyon veya anksiyetede olanlar, kötü uyku düzenine sahip olanlar gibi örnekler verilebilir. Çarkıfelek otu, bu sorun için de bir yöntem olup uykusuzluk sorunu olanlara iyi gelmektedir.

İnsanı tetikleyen ve altında bir sürü neden yatabileceği gerginlik durumu da, bir sorun sayılabilecek niteliktedir. Çabuk öfkelenen ve sürekli bir gerginlik havası içinde bulunan insanları, sakinleştirici özelliğe sahip olan çarkıfelek otu bu durumdan şikâyetçi olanların kullandığı doğal bir yöntem çeşididir.

Kadınlarda görülen ve büyük bir sorun olup zor bir dönem süreci olarak adlandırılan menopoz, adet kanamalarının doğal bir yolla bitmesi demektir. Bunun sonucunda görülen sıcak basması, psikolojik rahatsızlıklar, uyku problemleri gibi çeşitli şikâyetlere neden olabilmektedir. Doktor tavsiyesi ile bu dönemde kullanılan ilaçlar dışında, doğal yöntem olan çarkıfelek otu da önerilmektedir.  Sakinleştirici özelliği ve uyku problemlerini dengelemesi ile kadınlara bu dönemi daha kolay atlatabilmesinde faydalı olmaktadır.

Cinsel ilişki de sıkıntı yaşayan insanlara da iyi geldiği doğrulanmış, istek ve gücü arttırdığı tespit edilmiştir.

Mavi çarkıfelek otunun çay, kapsül ve tablet gibi formları bulunmaktadır. Genellikle diğer yatıştırıcı bitkilerle kullanılan bu otun, çay formu daha çok tercih edilmektedir. Kıyılarak toz haline getirilen çarkıfelek, bir kahve kaşığı olacak şekilde fincana ayarlanıp üzerine kaynar su döküldükten sonra beş dakika demlenmesi beklenir ve daha sonra süzülerek içilir. Günde 3-4 bardak içilmesi, faydalı olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Limon Otunun Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM