Mate Çayı ve Mate Yaprağının Faydaları

Mate Çayı ve Mate Yaprağının Faydaları

Bu yazımızda Mate çayının faydaları hakkında bilgi vermek istedik. Çünkü mate çayı yakın zamanda oldukça popüler çaylar arasına girdi. Mate çayı tek başına ya da diğer bazı bitkilerle karıştırılarak zayıflama çayı olarak kullanılıyor. Gelin isterseniz bu mate yaprağını yakından tanıyalım. Mate Yaprağı ve Mate Çayı Nedir? Nerde yetişir? Mate yaprağı, (Ilex Paraguayensis) tropikal bir bitki […]


Bu yazımızda Mate çayının faydaları hakkında bilgi vermek istedik. Çünkü mate çayı yakın zamanda oldukça popüler çaylar arasına girdi. Mate çayı tek başına ya da diğer bazı bitkilerle karıştırılarak zayıflama çayı olarak kullanılıyor. Gelin isterseniz bu mate yaprağını yakından tanıyalım.

Mate Yaprağı ve Mate Çayı Nedir? Nerde yetişir?

Mate yaprağı, (Ilex Paraguayensis) tropikal bir bitki olan mate bitkisinin yapraklarıdır. Güney Amerika kıtasında, özellikle Paraguay’da yetişir. Güney Amerika kıtasının milli içeceğidir.  Uyarıcı etkisi sebebiyle kıtada çay ve kahve yerine tüketilir.

Mate Çayı ne işe yarar? Mate Çayının Faydaları, Mate Yaprağı Faydaları

Zayıflama çayları arasında yerini almasının sebeplerine bir göz atalım: Vücuttaki yağ emilimini engelleyici özelliği vardır, çünkü içerisinde triterpen saponinler bulunmaktadır. Mate Yaprağı ayrıca yağların hızlı yakılmasını sağlar. Mate Yaprağının vücuttan su atımını kolaylaştırıcı etkisi vardır ve vücuttan ödem gidermede etkilidir.

Mate yaprağı sindirimi kolaylaştırır.

Ayrıca içerisinde yüksek oranda vitamin ve mineral bulunur.

Vücudun direncini arttırıcı özelliği vardır. Mate yaprağının bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Dokuları dış etkenlerden korur.

Mate Çayı ve Mate Yaprağının yaşlanma etkilerini geciktirici etkisi vardır. Doğal yenileyici ve tazelendirici özelliği vardır.

Prof. Dr. Ahmet Maranki Mate Yaprağının Faydaları

Ahmet Maranki kitabında Mate yaprağı hakkında bazı bilgiler veriyor. İçerisinde bol miktarda kafein olduğu için uyarı etkisinden bahsetmiş. Antioksidan özelliği olduğunu söylüyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Bunlardan başka kanı temizleyici, kalbi rahatlatıcı, saçları kuvvetlendirici, gelişme bozukluklarını giderici, stres azaltıcı, mide iltihabını ve uykusuzluğu giderici özelliklere sahip olduğunu söylüyor Prof. Dr. Ahmet Maranki.

Mate çayı nasıl yapılır? Mate çayı nasıl demlenir?
Ahmet Maranki kitabında mate çayının kullanım şeklini şöyle anlatıyor:  Kurutulmuş Mate yaprakları üzerine kaynar vaziyette olmayan sıcak su dökülür. Bir iki dakika çay demlenmeye bırakılır. Genellikle sade olarak içilir ama isterseniz süt, şeker veya limon ile farklı bir lezzet katarak içebilirsiniz. Ahmet Maranki aşırı miktarda kullanılmasının zararlı olacağının altını çiziyor.

Tüm zayıflama çayı tariflerimiz için tıklayın: Zayıflatan bitki çayları

Bir önceki yazımız olan Adaçayının Faydaları, Adaçayı Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde ada çayın faydaları nelerdir, Adaçayı nasıl demlenir ve adaçayı nasıl demlenir ibrahim saraçoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

55 yorum

  1. ben birhafda oldu bitki çaylarını kulanıyorum gerçekden bende çok fayda gösterdi yemek yime istegimi azalttı mesela tatlı tuzlu yiyemiyorum ekmek de yemiyorum bol bol su içiyorum özel bir yemek listem yok ölçülü yimeye çalışıyorum akşam sadece meyve yiyorum herkeze kolay gelsin işallah istetigimiz forma gireriz by

  2. Bende 2 gundur icmeye basladim ama 5biryerde sallama olarak insallah faydasi olur sik idrara cikartiyor gercekteen

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/