Marul Tohumu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir ?

Marul Tohumu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir ?

Marul Tohumu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir ? Bu marullar geniş ve ılıman ilklim sebzeleridir. Geniş yaprakları, geniş kökleri bulunmasından dolayı ismini marul olarak almıştır.  Bu marulların ilk önce yenilen kısmı oluşturulmaktadır,  daha sonra ise çiçek olan kökü yetiştirilerek bu bitkilerin kökleri meydana gelerek yetiştirilmektedirler.  Marul bitkisinin yetiştirilen birçok bitkisi bulunmaktadır.  Marul içerisinde kalsiyum, potasyum, […]

Marul Tohumu Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir ?

Bu marullar geniş ve ılıman ilklim sebzeleridir. Geniş yaprakları, geniş kökleri bulunmasından dolayı ismini marul olarak almıştır.  Bu marulların ilk önce yenilen kısmı oluşturulmaktadır,  daha sonra ise çiçek olan kökü yetiştirilerek bu bitkilerin kökleri meydana gelerek yetiştirilmektedirler.  Marul bitkisinin yetiştirilen birçok bitkisi bulunmaktadır.  Marul içerisinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, protein içerdiğinden çok faydalı bir bitki türüdür.  Bu saydıklarımdan başka içerlerinde A,B,C,D,E ve G mineralleri ve vitaminleri bulunmaktadır. Böylelikle vücudumuzun direncini ve sağlıklı yaşamasını sağlayabilecek etmenleri içerisinde barındırdığından marul bitkisi sağlıklı bir bitkidir.  Adet döngüsü ve adet günleri kadınların baş belasıdır diyebiliriz. Adet döngüsünde ve adete günlerinde oluşan kanamalardan, ağrılardan oluşan oturmakta, yürümekte zorluklar çekebilmektedirler.  Bu acıdan marul bitkisi kadınların cinselliklerini yani adet günlerinde tükettikleri besinlerdendir.  Çünkü bu adet günlerindeki ağrıları, kanamaları ve sancıların azalmasına yardımcı olan bitkilerdendir. Tüm bu zorlukları atlatmanız için ve adet döngünüzü ve adet gününüzü düzenlemeniz için kadınlar marul bitkisini tüketmelidirler.

Marulun Faydaları

Marul bitkisi apse ve yanık olan yerlere zeytinyağıyla 15 – 20 dakika kadar bekletildiği taktirde apse ve yanık olan yerlere konulduğunda bu rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Böylelikleri yanıkların vücudumuzda iz bırakmasını da engellemektedir. Marul ergenlik dönemlerinde oluşan aşırı sivilcelerden kurtulmak için birebir etkilidir. 3 tane marulu bir bardağın içerisine doğradığımız taktirde ve yarım bardak suyuyla 15 – 20 dakika kadar kaynattığımızda ve içtiğimizde bu ergenlik döneminde oluşan aşırı sivilcelerden kurtulmuş oluruz. Marul bitkisi uyku problemi yaşayanlara da faydalı olmaktadır. Bu rahatsızlıkları yaşayanlar yatmadan önce 2 – 3 bağ kadar marul tükettiklerinde ilerleyen zamanlar da bu problemin ortadan kalktığını göreceklerdir. Bu marul bitkisinin diğer bir faydası da insanı rahatlatıcı yönünün olmasıdır. Marul bitkisi bir diğer faydası ise iştah açıcı olmasıdır. Sindirim sistemini, hazmı kolaylaştırıcı ve kabızlığı önlediğini de bilmenizi isterim. Bu marul bitkisinin kanda oluşan zararlı bakterileri temizleyici, vücutta oluşan zararlı maddeleri atıcı ve kandaki şeker miktarını dengeleyerek kanımızın hızlı pompalanmasını sağlamaktadır. Genellikle şeker rahatsızlıkları olan kişilere bol miktarda marul tüketmeleri söylenmektedir. Mide rahatsızlığına, kolesterole, uyku problemine ve baş ağrılarına iyi geldiği de bilinmektedir. Ayrıca akciğer ve karaciğer organları içinde faydalı bir bitkidir.  Marul bitkisi hamile kadınların ve annelerin sütlerini arttırıcı yönü bulunmaktadır. Grip, soğuk algınlığı, öksürük gibi durumlarda marul bitkisini tüketmeniz bu rahatsızlıkları atmanıza yardımcı olabilmektedir. Marul bitkisi çocukların kemik gelişmelerini yararlı olan ve faydalı olan bir bitki türüdür. Çocuklarda kemik erimesi ve romatizma gibi rahatsızlıklarına karşı etki göstermektedir.  Basur ve çıban gibi rahatsızlıkları önleyici yönü bulunmaktadır. Bu marul bitkisinin döverek su haline getirdiğimizde ise cildimizin tazelenmesine katkı sağlamış oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM