Mantara İyi Gelen Bitkiler

Mantara İyi Gelen Bitkiler

Cilt hastalıklarının en sık rastlanılanı mantar enfeksiyonudur. Vücut, saç, ayak, tırnak, el ve kasık gibi birçok bölgeye yerleşerek hastalığa sebep olur. Bu mikroorganizmalar yerleşim yerinde genel olarak, vücudun karanlık ve nemli olan bölgelerini tercih ederler. Hastalığa sebep olan türü ise candida albicans adı verilen bir mantardır. Bulaştırıcılık özelliği bulunan mantar hastalığının; hasta bir kişi ile […]

Cilt hastalıklarının en sık rastlanılanı mantar enfeksiyonudur. Vücut, saç, ayak, tırnak, el ve kasık gibi birçok bölgeye yerleşerek hastalığa sebep olur. Bu mikroorganizmalar yerleşim yerinde genel olarak, vücudun karanlık ve nemli olan bölgelerini tercih ederler. Hastalığa sebep olan türü ise candida albicans adı verilen bir mantardır. Bulaştırıcılık özelliği bulunan mantar hastalığının; hasta bir kişi ile ortak havlu, yastık, ayakkabı, terlik, saç tarağı ve çorap gibi eşyaların birlikte kullanılması sonucu sağlam kişiye de bu hastalığın geçebilme ihtimali söz konusudur. Bunun yanı sıra zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve bazı ilaç kullanımı sonucu yan etki olarak mantar hastalığına yakalanmakta mümkündür. Bu hastalığa yakalanınca, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Tedavisi genelde çok zor değildir ve birkaç gün veya hafta içinde iyileşme gözlenebilir. Doktorun vereceği ilaçlar dışında ek olarak, evde hazırlanabilecek bitkisel tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Mantara İyi Gelen Bitkiler

1) Oregano

İçeriğinde bulunan karkavol ve timol maddeleri sayesinde, mantara iyi gelen bir bitkidir. Yan etkilerine karşı, dikkatli kullanım gerektirmektedir.

2) Sarımsak

Sarımsak kokusundan dolayı kaçınılan bir bitki olmasına rağmen, birçok hastalığın tedavisinde etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan alisin maddesi, mantar hastalığına karşı tedavi edici bir etki gösterir. Aynı zamanda zayıf vücut direnci mantar hastalığını tetiklemektedir buna karşılık sarımsak tüketmek vücut direncinde artış gösterdiğinden dolayı faydalı bir görev üstlenmektedir.

3) Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, mikropları vücuttan uzaklaştırmak için etkili bir bitkisel yöntem olarak kullanılmaktadır. Mantarların büyümelerini ve yayılmalarını engelleyici rol oynamaktadır. Mantarları yok etmenin yanı sıra, vücudu nemlendiren bir bitkidir.

4) Altınmühür

İçeriğinde bulunan berberin maddesi sayesinde birçok mikrop türü ile savaşmaktadır. Mantara iyi gelen altınmühür, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı direnci artırır. Tercihe göre, kapsül veya cilde sürülen formu bulunmaktadır. Kalp ve karaciğer hastalığı bulunanlara tercih edilmediği gibi ilaç kullanımı yapanlarında ikisini aynanda almaması önerilir. Dikkatli kullanılması gereken bir bitkidir.

5) Aloe Vera

Anti mantar özelliği bulunan aloe vera, mantar hastalığının tedavisinde oldukça etkili bir çözüm yöntemidir. Aynı zamanda yanıklarda da etkilidir.

6) Yoğurt

Yoğurt, mantarların çoğalmasını kontrol altına alarak etkili bir tedavi yöntemi sunar. İçeriğinde bulunan probiyotikler, mantarlara karşı koruyucu etki gösterir.

7) Çay

Günlük tüketimi oldukça fazla olan çay, mantar hastalığına iyi gelen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan tanin maddesi, mantarların çoğalmasını engelleyerek öldürücü bir rol oynar. Mantar enfeksiyonuna iyi gelmesinin yanı sıra, cilt üzerinde meydana gelen şişlik ve tahriş durumunda da tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

8) Elma Sirkesi

Antimikrobiyal özelliği bulunan elma sirkesinin, mantarları öldürücü bir etkisi vardır. Mantar hastalığının, her türlü çeşidinde kullanılmaktadır.

10) Zerdeçal

Birçok sağlık probleminde bitkisel tedavi olarak kullanılan zerdeçal, mantar hastalığına da iyi gelmektedir. Doğal antiseptik özelliğe sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Karaciğere İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM