Doğal Hekim
Mantar Suyu Faydaları Nelerdir Ayran ve Süt ile Birlikte Tüketilir mi?
Sosyal Medyada Paylaş
16 Mayıs 2018
admin

Mantar Suyu Faydaları Nelerdir Ayran ve Süt ile Birlikte Tüketilir mi?

Mantar et ve tavuk yemeklerinde sıkça tercih edilen gıdalardan biridir. Mantarın çok çeşitli bir bitki olmasına rağmen kültür mantarı yemeklerde kullanılmaktadır. Besin değeri yüksek olan mantar tamamen protein kaynağı olarak da tüketilebilmektedir. Mantarın yanlış bir şekilde tüketilmesi zehirlenmelere neden olabilmektedir. Mantarın bilinçsiz bir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Mantar tek başına tüketilebileceği gibi ayrıca


Mantar et ve tavuk yemeklerinde sıkça tercih edilen gıdalardan biridir. Mantarın çok çeşitli bir bitki olmasına rağmen kültür mantarı yemeklerde kullanılmaktadır. Besin değeri yüksek olan mantar tamamen protein kaynağı olarak da tüketilebilmektedir. Mantarın yanlış bir şekilde tüketilmesi zehirlenmelere neden olabilmektedir. Mantarın bilinçsiz bir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir.

Mantar tek başına tüketilebileceği gibi ayrıca suyu da tüketilebilmektedir. Aynı mantar gibi etki eden suyunun düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Mantar Suyunun Faydaları 

Besin değeri yüksek olan mantarın düzenli olarak tüketilmesi vücudun şekillenmesi için gereklidir. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli husus her mantarın tüketilmemesidir. Zehirli olan mantarlar zehirlenmeye sebep olarak sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir.

Mantar güçlü bir protein kaynağı olarak tüketilebilir. Kolesterol düşürücü etkisi sayesinde kolesterolü yüksek olan kişilerde tercih edilebilir. Mantarın haşlanarak suyunun tüketilmesi kolesterol için olumlu sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Vücudun enerji kazanmasını sağlayarak daha dinç bir vücuda sahip olunmayı sağlar.

B12 vitamini için doğal bir kaynak olarak tercih edilebilir. Ayrıca çinko ve bakır içerdiği için ağız sağlığını koruyucu etkiye de sahiptir. Bunun yanı sıra antioksidan özelliği sayesinde vücudun temizlenmesini sağlayarak yeni hücre oluşumuna yardımcı olur. Cilt sağlığının da olumlu bir şekilde korunmasına etki sağlar.

Mantar suyu düzenli olarak tüketildiğinde vücutta kanın temizlenmesine destek sağlamaktadır. Bu sayede vücut yenileme oranı daha yüksek olabilmektedir. Mantar suyu protein asitleri içeren bir içecektir. Bazı gıdalar ile tüketilmemesi gerekmektedir.

Mantar Suyu, Süt ve Ayran Birlikte Tüketilir mi? 

Mantarın protein kaynağı olması ve kaynadığında protein asitlerinin su içerisine salınmasından dolayı özellikle süt ile tüketilmemesi gerekmektedir. Sütte protein bakımından zengin bir gıdadır. Mantar içerisinde yer alan bileşenler sütün içerisindeki bileşenlerden dolayı zehirlenme yapabilmektedir.

Ayran ile birlikte mantar suyunun da tüketilmemesi önerilmektedir. Yoğurt ile mantar tüketildiğinde herhangi bir yan etki yapmamaktadır. Fakat ayran ile tüketilirken dikkatli olunması önerilir.

Mantar Zehirlenmesi 

Mantar çok çeşitli bir bitki olduğu için dikkatli tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer alır. Özellikle mantar zehirlenmeleri yanlış ve bilinçsiz tüketimden kaynaklı olabilmektedir. Dağlarda ağaç diplerinde bulunan mantarların çoğu genel olarak zehirli bir yapıya sahiptir. Bu yüzden genel olarak kültür mantarı tüketilmesi sağlıklı olacaktır.

Mantar zehirlenmeleri genel olarak hem yanlış seçiminden hem de yanlış pişirilmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Bulantı, kusma, halsizlik, ishal, ateş ve terleme ile meydana gelebilmektedir. Vücutta bu durumların meydana gelmesi kişinin zehirlendiğini göstermektedir. Ayrıca görmede bozukluk, yüz ve boyun kısmında kızarıklıklar da mantar zehirlenmesinin sonuçlarından biridir. Vakit kaybetmeden doktora başvurulup bir an önce midenin yıkanması gerekmektedir. Kişinin uzun süre ishal ve mide bulantısı devam edebilir.

Bir önceki yazımız olan Aynısafa Bitkisi (Bahçe Nergisi) ve Faydaları başlıklı makalemizde Aynisefa otunun faydalari, aynı sefa bitkisi faydaları ve aynısafa bitkisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017