Mahlep Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Mahlep Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

Gülgiller familyasında yer alan ve boy uzunluğu ortalama olarak 10 metreye kadar ulaşabilen Mahlep ağacından elde edilen yabani bir meyve türü olan Mahlep, Osmanlı döneminden günümüze kadar başta hamur işlerinde olmak üzere, kozmetik, sanayi, gıda, ilaç ve hatta içki üretimi gibi birçok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda birçok faydalarının gözlemlendiği Mahlep, bu […]


Gülgiller familyasında yer alan ve boy uzunluğu ortalama olarak 10 metreye kadar ulaşabilen Mahlep ağacından elde edilen yabani bir meyve türü olan Mahlep, Osmanlı döneminden günümüze kadar başta hamur işlerinde olmak üzere, kozmetik, sanayi, gıda, ilaç ve hatta içki üretimi gibi birçok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda birçok faydalarının gözlemlendiği Mahlep, bu sayede uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen faydalı yabani meyveler listesinde yer almaktadır.

Mahlep Faydaları İse Şunlardır;

  • Zengin içeriği sayesinde yükselen kan şekerinin normale düşmesini sağlamaktadır. Bu bakımdan da aç karnına gün içerisinde 2 veya 3 çay kaşığı miktarınca Mahlep tozu tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Vücuda enerji vermekte ve cinsel fonksiyonların daha sağlıklı bir şekilde işlev görmesine destek olmaktadır. Bu sayede Mahlep tozu bal ile karıştırılarak günlük olarak 3 tatlı kaşığı miktarınca tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Doğal bir ağrı kesici olması sayesinde özellikle hafif düzeyli vücut ağrılarının ortadan kaldırılmasına destek olmaktadır.
  • Mahlep nefes darlığına fayda sağladığı gibi, balgam probleminin de kolayca giderilmesine destek olmaktadır.
  • Hazımsızlık probleminin giderilmesine destek olmaktadır.
  • Prostat problemlerinde faydalıdır.

Mahlep Daha Çok Hangi Bölgelerde Yer Almaktadır?

Türkiye’de maalesef ki eski dönemlere oranla daha düşük düzeyde yetiştirilen Mahlep, İdris Ağacı veya Mahlep Ağacı olarak da bilinen ağacının daha çok Doğu ve Akdeniz ülkelerinde yetişmektedir.Türkiye’de ise, daha çok Tokat, Çorum ve Amasya ilimiz çevresinde yetiştiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Mahlep Yan Etkileri Söz Konusu Mu ?

Bilimsel araştırmalar sonucunda da gözlemlendiği üzere Mahlep meyvesinde herhangi bir yan etki söz konusu olmamıştır. Ancak, bitkinin her ne kadar yan etkisi söz konusu olmasa da, ciddi kronik türü sağlık problemlerine sahip olan bireylerin Mahlep meyvesi kullanmadan önce ilgili doktora danışması ve doktorun onay sunması durumunda Mahlep meyvesinden günlük olarak belirtildiği miktardan tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Mahlep Kimler Kullanabilmektedir ?

Olası yan etkilerinin  söz konusu olmaması sayesinde her yaştan bireylere hitap eden Mahlep bu bakımdan çocuklarda, genç yaş kuşaklarında, yetişkinlerde ve yaşlılarda güvenle kullanılabilmektedir. Ancak, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere Mahlep kullanımında hiper tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol gibi kronik sağlık sorunlarında  Mahlep kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Mahlep Nereden Satın Alınmaktadır?

Doğal ve yabani bir meyve türü olan Mahlep internet dünyasında yer alan birçok online aktar web sitelerinden, aktar mağazalarından ve baharatçılardan uygun fiyat tarifesi üzerinden satın alınabilmektedir. Yetiştirilme oranının her geçen gün ülkemizde düşmesi sebebiyle diğer bitki meyvelerine oranla temin edilmesi biraz daha güç olması sebebiyle Mahlep meyvesinin özellikle de internet dünyası üzerinden temin edilmesini tavsiye etmekteyiz. Genel sağlık açısından oldukça faydalı bir meyve türü olan Mahlep günlük olarak 1-2 tatlı kaşığı miktarınca tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Limon Otunun Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM