Labadanın Faydaları: Labada Neye İyi Gelir?

Labadanın Faydaları: Labada Neye İyi Gelir?

Boyu ortalamada 150 cm’ye kadar büyüyebilen labadanın, çok yıllık bir bitki olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Labadanın tabanlarında bulunan yaprakların, dar mızraktan, ters mızrağa doğru üç kat, ya da daha uzun şekilde uzadığı; ve labadanın sivri, aynı zamanda da uzun bir bitki olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Yoğun, aynı zamanda da oluklu çiçek topluluğuna sahip olan labada, yukarıda […]


Boyu ortalamada 150 cm’ye kadar büyüyebilen labadanın, çok yıllık bir bitki olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Labadanın tabanlarında bulunan yaprakların, dar mızraktan, ters mızrağa doğru üç kat, ya da daha uzun şekilde uzadığı; ve labadanın sivri, aynı zamanda da uzun bir bitki olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Yoğun, aynı zamanda da oluklu çiçek topluluğuna sahip olan labada, yukarıda bulunan yaprak sapları ile bilinmektedir.

Labada Nerelerde Yetişir?

Labadanın bulunduğu yerlere bakmak istersek, yol kenarları, bataklıklar; ve ekilmemiş boş arazilerde bol miktarda labada olduğunu söyleyebiliriz. Labada isimli bitki, deniz seviyesinden yüksekliği 2300 metre olan yerlere kadar, kendisine yetişme olanağı bulabilmektedir. Labada, Mayıs, ve Ağustos arasında bulunan aylarda çiçekli durumda bulunmaktadır. Türkiye’de labada yetişen yerlere baktığımızda: Gaziantep, Konya, Diyarbakır, Tunceli, Ankara, İzmir, Kars, Çoruh, Kastamonu, Çanakkale, Bolu, İstanbul…

Labada Nasıl Kullanılır?

Labadanın faydalarından yararlanmak isteyenlerin, labadanın kökleri, ve yapraklarından çay hazırlayabileceklerini belirtmekle birlikte, labadanın yapraklarının da, farklı şekillerde yenilebilmesi ile, labadanın faydalarından yararlanıldığını belirtmemiz gerekmektedir.

Labadanın Faydaları Nelerdir? Labada Neye İyi Gelir?
İshal Tedavisi: Labadanın faydaları arasında yer alan ishal tedavisinde, bitkinin kökleri, ve yapraklarından hazırlanan çayın içilmesi gerekmektedir.

Kadın Hastalıkları: Bitkinin sadece köklerinden hazırlanan çayın ise, labadanın faydaları arasında yer alan kadın hastalıklarına karşı iyi geldiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Kuvvet Verici: Labadanın faydaları arasında kuvvet verici etkisinden de yararlanmak gerekmekle birlikte, bunun için, bitkinin taze olan yapraklarının, çiğ, ya da yemek olarak yenilmesi gerekmektedir.

Apse ve Çıban Tedavisi: Labada yapraklarından hazırlanan lapanın, abseleri; ve çıbanları iyileştirdiği, bununla birlikte, yaraları geçirdiğine dair bilgiler bulunmakla birlikte, bunun için, labada yapraklarından hazırlanan lapanın harici kullanımı gerekmektedir.

Basur Tedavisi ve Kabızlık: Labada yapraklarını haşlayarak yiyenler, basur tedavisi, ve kabızlık tedavisinde labadanın faydalarından yararlanmış olmaktadırlar.

Romatizmal Ağrılar: Labadanın faydaları arasında yer alan romatizmal ağrılar için de, labadanın taze olan yapraklarının sirke ile lapa yapılması; ve ağrıyan yerlere harici olarak uygulanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Isırganın Cilde Faydaları Nelerdir? Isırgan Otu ve Cilt Bakımı başlıklı makalemizde isirgan otu cilt bakimi, isirganin cilde faydalari ve isırgan otunun cilde faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/