Kuşburnu ve Faydaları: Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu ve Faydaları: Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

C vitamini açısından kuşburnu, en zengin meyvedir. Kuşburnunda C vitaminin dışında A, B ve K grubu vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum gibi olumlu yönden sağlığımızı etkileyen mineralleri içerir. Kuşburnu sonbaharda olgunlaşır ve türlerine göre farklı renkleri vardır. Bu meyve gülgiller familyasındandır, itgülü ve yabangülü isimleriyle de anılır. En çok kuşburnu kış aylarında tercih edilen […]


C vitamini açısından kuşburnu, en zengin meyvedir. Kuşburnunda C vitaminin dışında A, B ve K grubu vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir, potasyum gibi olumlu yönden sağlığımızı etkileyen mineralleri içerir. Kuşburnu sonbaharda olgunlaşır ve türlerine göre farklı renkleri vardır. Bu meyve gülgiller familyasındandır, itgülü ve yabangülü isimleriyle de anılır.

En çok kuşburnu kış aylarında tercih edilen bitki çaylarından biridir. Kuşburnu, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandıran meyveler arasında yer alır. Hastalıkları, kuşburnunda yer alan C vitamini hızlandırmanın yanı sıra bağışıklığın hastalıklara karşı da artmasını sağlar. Vücudun hastalık esnasında kaybettiği enerjinin geri kazanılmasına yardımcı olur. Enfeksiyona karşı etkili olması kuşburnunun faydaları arasında yer alır. Boğaz ağrısının ve bademciklerde oluşan iltihabın azalmasını sağlar. Ayrıca kuşburnu mideyi de güçlendirirken mide ağrılarının azalmasına da yardımcı olur.

Kuşburnu A vitamini içeriği ile göz hastalıklarının da iyileşmesine yardımcı olur. Göz hastalıklarına karşı kuşburnu direnci arttırır.

Sindirim sistemini çalıştıran meyveler arasında kuşburnu meyvesi de yer alır. İdrar söktürücü özelliği vardır ve böbrekleri çalıştırır. Kuşburnunun faydaları arasında vücuttaki ödemin atılmasını sağlaması da yer alır. Kuşburnu kanın temizlenmesini sağlarken romatizma ağrılarının da azalmasına yardımcı olur. Ayrıca kuşburnunun faydaları arasında kan dolaşımını hızlandırması da yer alır. Olumlu etkileri kalp ve damar sağlığı üzerinde de bulunur ve kalp hastalıkları riskinin en aza inmesini sağlar.kuşburnu ve faydaları

Farklı antioksidanlar kuşburnu meyvesinde mevcuttur ve hücrelerin yenilenmesini ve korunmasını sağlar. Cilt üzerinde de ayrıca olumlu etkileri bulunur. Ciltteki yaşlanma etkilerini yavaşlatır ve cildin elastikiyetini geciktirmesi de bu meyvenin faydaları arasında yer alır. Ciltte meydana gelen yaraların hızlı iyileşmesini de içerdiği C vitamini sayesinde sağlar.

Taze olarak kuşburnu faydaları için tüketilebileceği gibi kurutularak da kullanılabilir. Özellikle çay yapımında kurutulmuş hali kullanılır. Kış aylarının kuşburnu çayı vazgeçilmez bitki çayları arasında yer alır. Marmelat ya da reçel de kuşburnu meyvesinden yapılabilir, şurup yapımında da ayrıca kullanılır. Kuşburnu yağı çıkartıldığında, sıkça cilt bakım ürünlerinin yapımında kullanılan meyveler arasında yer alır. Kuşburnu A vitamini içerir ve ciltteki kırışıklıkların oluşumunu engeller, cildin de nemlenmesine yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan Ateş Otu ve Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. papatya çiçeğinin faydaları saymakla bitmez en büyük özelliği kesinlikle kabızlık ve mide ülserini tedavi edicidir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM