Kolesterole İyi Gelen Bitkiler

Kolesterole İyi Gelen Bitkiler

Vitamin ve minerallerin oganlara, kemiklere ve ka dokularına ulaştırılması açısından vücuttaki gerekli olan maddelerden biri olan kolesterol yükselmesi durumunda, vücutta bazı zararlar verebilmektedir. Bu bakımdan da, kolesterolün yükselmemesi veya yüksekliği belirtilerinin fark edilmesi durumunda mutlak olarak tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Tıbbi tedavi seçeneklerinin yanısıra bitkisel tedavi yöntemlerinin de alınması gerektiğini belirterek, kolesterole iyi […]


Vitamin ve minerallerin oganlara, kemiklere ve ka dokularına ulaştırılması açısından vücuttaki gerekli olan maddelerden biri olan kolesterol yükselmesi durumunda, vücutta bazı zararlar verebilmektedir. Bu bakımdan da, kolesterolün yükselmemesi veya yüksekliği belirtilerinin fark edilmesi durumunda mutlak olarak tıbbi ve bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Tıbbi tedavi seçeneklerinin yanısıra bitkisel tedavi yöntemlerinin de alınması gerektiğini belirterek, kolesterole iyi gelen bitkilerden faydalanılmasını tavsiye etmekteyiz.

Kolesterole İyi Gelen Bitkiler Şunlardır;

Sarımsak

Mutfaklarımızın vazgeçilmez bitkilerinden biri olan sarımsak, içeriğinde yer alan ajoen ve alisin adındaki maddeler sayesinde yüksek kolesterolün yeniden normal değerine düşmesinie sağlamaktadır. Bu sayede, günlük olarak 1-2 diş taze sarımsak tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.

Safran

Asya ve Hint mutfağının vazgeçilmez bitkilerinden biri olan Safran bitkisinde yer alan, aktif kimyasal bileşenler ile krosetin adındaki madde sayesinde kolesterolün kısa süreçler içerisinde düşürülmesini sağlamaktadır. Aktar mağazalarından temin edebileceğiniz safran bitkisinden günlük olarak tüketmenizde fayda bulunmaktadır.

Cayenne Biberi

İçeriğinde yer alan ”kapsaisin” adındaki bir madde sayesinde kolesterolün düşürülmesini sağlayan Cayenne biberi, bu sayede ayrıca uzmanlar tarafından da kullanılması önerilmektedir.

Zencefil

Birçok faydaların yer aldığı Zencefil, özellikle de köklerinin vücutta meydana gelen yüksek kolesterolün atılmasında oldukça etkilidir.Kan dolaşımının hızlanmasında ve damar tıkanıklıklarının giderilmesinde de etkili olan Zencefil bitkisinden veya bitkisel çayından günlük olarak kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Karnıyarık Otu

Çin kökenli bir bitki türü olan ve genel sağlık açısından birçok faydaları bulunan Karnıyarık otu, içeriğinde yer alan ”müsilaj” türü bir lif sayesinde fazla kolesterolün henüz kana karışmadan önlenmesini sağlayabilmektedir. Bu bakımdan, kolesterole iyi gelen bitkiler arasında yer alan Karnıyarık otunun da günlük olarak tüketilmesini tavsiye etmekteyiz.

Ginseng

Son dönemlerde ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan Ginseng bitkisi içeriğinde yer alan ”Ginsenosid” adındaki madde sayesinde kolesterolün vücuttan kolayca atılmasını sağlamaktadır.

Alıç Bitkisi

Etkin bileşenleri sayesinde kolesterolün damarlarda birikmesini önleyen Alıç bitkisi ayrıca damarların genişletilmesini sağlayarak bu sayede sağlıklı kan dolaşımının da sağlanması açısından fayda sunmakta ve bu durum sonucunda da fazla kolesterolün vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Zerdeçal

İçeriğinde yer alan Kurkumin adındaki madde sayesinde kolesterolün düşürülmesine destek olan ve ayrıca kan pıhtılaşma probleminin hafifletilmesine destek olan Zerdeçal bitkisi, bu sayede uzmanlar tarafından günlük olarak kullanılması önerilen bitkiler arasında yer almaktadır.

Altınmühür Bitkisi

Ginseng bitkisine benzer özelliklere sahip olan Altınmühür bitkisi içeriğinde yer alan bileşenler, berberin ve hidrastin adındaki maddeler sayesinde kolesterolün düşürülmesini ve ayrıca kalp krizi engellenmesinde oldukça etkili olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmiştir.

Çay

Yapraklarında yer alan ”Tanen” adındaki bir maddeler sayesinde vücutta meydana gelen fazla kolesterolün ortadan kaldırılmasını sağlayan çay bitkisi, ayrıca etkin içeriği sayesinde günlük olarak yeteri düzeyde tüketilmesi durumunda sağlıklı kan dolaşımına da destek sunabildiğini belirtmekte fayda görmekteyiz.

Tıbbi tedaviye yardımcı olarak faydalanabileceğiniz kolesterole iyi gelen bitkiler sayesinde kolesterolünüzü kontrol altında tutarak daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilmektesiniz.

Bir önceki yazımız olan Guatra İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/