Kırışıklıklara Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Kırışıklıklara Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Ciltteki görünür çizgiler, kırışıklık olarak adlandırılır. Kolajen proteini yapısında bulunan glisin, lisin ve prolin aminoasitleri ile birlikte hücre gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Vücudumuz bu proteini doğal olarak üretmekle beraber, yaşlandıkça süreci yavaşlamaktadır. Yaşlandıkça ortaya çıkan kırışıklıkların sebebi, bu proteinin azalmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda ultraviyole ışınları da, cildin yaşlanma sürecini hızlandıran etkendir. Güneş ışığına fazla […]

Ciltteki görünür çizgiler, kırışıklık olarak adlandırılır. Kolajen proteini yapısında bulunan glisin, lisin ve prolin aminoasitleri ile birlikte hücre gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Vücudumuz bu proteini doğal olarak üretmekle beraber, yaşlandıkça süreci yavaşlamaktadır. Yaşlandıkça ortaya çıkan kırışıklıkların sebebi, bu proteinin azalmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda ultraviyole ışınları da, cildin yaşlanma sürecini hızlandıran etkendir. Güneş ışığına fazla maruz kalınması da lekelenmeyi ve kırışıklığı artırmaktadır. Erken kırışıklığa neden olan faktörler arasında; kötü beslenme, stres, doğru bakım uygulamama, sigara ve kalıtım örnek verilebilir. Kırışıklık için piyasaya sürülen kremler olmakla beraber, evde hazırlanabilecek doğal yöntemler ve mucizevi bitkiler de mevcuttur.

Cadı Fındığı Bitkisi

İngilizce adı Witch Hazel olan bu bitki ülkemizde de sık olarak kullanılmaya başlanmıştır. Cilt hastalıklarına geniş bir yelpazede yer veren bu bitki, özellikle leke tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda cilt için doğal sıkılaştırıcıdır.

Aynısefa Bitkisi

Aynısefa bitkisi, pek çok cilt sorununa ilaç olacak niteliktedir. İçeriğindeki antibiyotik etkenler sayesinde cildi onarıcı ve tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Cildi besleyip nemlendirmesinin yanı sıra sıkılaştırıcı özelliği ile yaşlanmadan kaynaklı kırışıklıkların oluşumunu önlemektedir.

Havuç Tohumu Yağı

Kurutulmuş yabani havuç tohumlarından elde edilen esansiyel bir yağdır. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı güçlü bir etkisi vardır ve ciltteki yaraları iyileştirir. Cildi nemlendirip, yumuşaklık veren bu yağ kırışıklıkları önlemede de birebirdir.

Aloe Vera

İçeriğinde bulunan malik asit sayesinde cildin esnekliğini artırıp, kırışıklığı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda cildin derinlerine inerek, pH dengesini düzenler.

Zeytinyağı

İçeriğinde bulunan A ve E vitaminleri gibi antioksidanlar, cilde zararlı etkenlere karşı koruma görevi yapmaktadır. Düzenli olarak kullanıldığında; cildi nemlendirir, parlaklık kazandırır, onarır ve hücreleri yeniler. Cildin derinliklerine nüfuz eden yağ, uzun ömürlü bir koruma sağlar.

Badem Yağı

İçeriğinde bulunan demir, çinko, kalsiyum, lif ve oleik asit sayesinde yaşlanma etkilerini geciktiren bir forma sahiptir. Deri hücrelerini yenileyip, cilde canlılık kazandırarak; daha genç ve ışıldayan bir görünüme sahip olmayı sağlar.

Zencefil

Kırışıklığın ve çizgilerin oluşumun temel nedeni, elastin proteinin parçalanmasıdır. Zencefil, elastin proteinin parçalanmasını engellemesinin yanı sıra; içeriğinde bulunan yüksek miktar antioksidan ile birlikte kırışıklığa karşı etkili bir çözüm yöntemi olmaktadır.

Limon Suyu

Ekşi tadı ile birlikte herkes tarafından tercih edilen bir seçenek olmasa bile, sağlık sorunlarına ve cilde iyi gelen bir meyvedir. Sitrik asit açısından zengin olan limon suyu, cildin ölü hücrelerinden kurtulmasına yardımcı bir yöntemdir. Aynı zamanda ciltteki lekelerin ve yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde rol oynar.

Ananas

Antioksidan, lif ve vitamin açısından zengin olan ananas, cilde esneklik kazandırmada ve ölü hücrelerden arındırmada etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda yaşlanma etkilerini azaltarak, genç bir görünüm sağlar.

 

 

Bir önceki yazımız olan Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm: Gözaltı Morlukları İçin Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde gözaltı morlukları nasıl geçer, gözaltı morlukları neden olur ve gözaltı morluklarının sebepleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM