Doğal Hekim
Kireçlenmeye Bitkisel Çözüm Ahmet Maranki
Sosyal Medyada Paylaş

Kireçlenmeye Bitkisel Çözüm Ahmet Maranki

Kireçlenme Nedir? Vücudumuzdaki kemiklerin yüzeyinde ince bir kıkırdak tabakası mevcuttur. Bu kıkırdakların esnek yapısı sayesinde kemikler darbelerden korunmaktadır. Kaygan kıkırdak yapısı sayesinde kemiklerin sürtünmesi engellenir ve böylece kemikler hasar görmezler. İşte tüm bu işlevleri yerine getiren kıkırdak zamanla incelir veya kaybolursa, kemikler birbirine sürtünerek aşınırlar. Bu aşınma en çok eklem


Kireçlenme Nedir?

Vücudumuzdaki kemiklerin yüzeyinde ince bir kıkırdak tabakası mevcuttur. Bu kıkırdakların esnek yapısı sayesinde kemikler darbelerden korunmaktadır. Kaygan kıkırdak yapısı sayesinde kemiklerin sürtünmesi engellenir ve böylece kemikler hasar görmezler.

İşte tüm bu işlevleri yerine getiren kıkırdak zamanla incelir veya kaybolursa, kemikler birbirine sürtünerek aşınırlar. Bu aşınma en çok eklem yerlerinde görülür. Bu yüzden de sık sık eklem ağrıları ve buna bağlı olarak da hareket etmede zorlanma olur. Hatta kıkırdak kaybı neticesinde eklemlerde iltihaplar oluşur. İşte bu hastalığa halk arasında kireçlenme denmektedir.

Kireçlenmenin Nedenleri

Sebepler kişiden kişiye farklılık gösterse de birkaç tanesini sayabiliriz. Genellikle eklemlere binen aşırı yük, romatizmal hastalıklar, eklem ameliyatları, duruş bozuklukları, fazla kilolar, hareketsizlik, yaş veya mesleki sebepler gibi fiziki veya çevresel bir çok sebebi bulunmaktadır. Tıp dilinde osteoartrit denilen bu hastalığın daha pek çok sebebi olabilmektedir.

Kireçlenmenin Belirtileri

Kireçlenme baş gösterdiğinde karşılaşacağınız belirtilerin başında eklemlerde oluşan şişlikler ve oluşan sıcaklık hissi gelmektedir. bu durumun ilerlemesi halinde de hareket etmede tutukluluk yaşanacaktır. Örneğin yataktan ilk çıkarken adım atmakta zorlanıyorsanız bu kireçlenme belirtileri olabilir. Eklemlerinizi uzun süre hareketsiz bırakmanız ya da uzun süre hareket halinde tutmanız durumunda ağrı veya şişlik oluyorsa bu da kireçlenme belirtisidir. Kireçlenen eklemi hareket ettirmekten kaçınmanız halinde, eklem çevresindeki kaslar zayıflayacağından daha şiddetli ağrılara maruz kalabilirsiniz.

Kireçlenme Daha Çok Kimlerde Görülür?

Kireçlenme daha çok uzun vadede oluşan bir hastalık olduğundan genellikle 45 yaş üstü insanlarda görülür. Menopoz dönemindeki kadınlar, diyabet hastaları ve sporcularda da sık görülmektedir. Ayrıca sabit iş yapanlar, stres altında olanlar, aşırı kilolu olanlar da risk altındadır. Bu hastalığın asfalt delme makinesi gibi kompresör kullanan kişilerde daha çok görüldüğü de fark edilmiştir.

Kireçlenme Olmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlerleyen yıllarda kireçlenme ile karşılaşmak istemiyorsanız bir takım şeylere dikkat etmenizde yarar vardır.  Hareket ederken ani hareketlerden ve sert manevralardan kaçınmak gerekir. Yavaş, düzenli ve sıralı hareketlerde bulunmak gerekir.  Spor olarak kendinizi zorlamayacağınız sporları seçin. Her yaşa ve kişiye uygun olan yürüyüş en ideal spordur. Kilo almamaya dikkat edin ve ideal kilonuzu koruyun.

En Çok Görülen Kireçlenme Tipleri

Kireçlenme genellikle çok hareket eden eklemlerde ve hareket ederken zorlanan kemiklerde görülür. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülen diz kireçlenmesi en yaygın görülen tiptir. Kalçada olan kireçlenme de sık görülür. Genelde parmaklarda kireçlenme varsa, kalçada da olduğuna rastlanmıştır. El eklemlerindeki kireçlenme de kadınlarda daha çok görülmektedir. Hareketsiz kişilerde bel ve boyunda da kireçlenme sık görülmektedir.

Kireçlenme İçin Tedavi Yöntemleri

Kireçlenme tedavisi için hastalığın ilerlemesi engellenmeye çalışılır. Direkt tedavisi yapılamamaktadır. Şikayetleri ve belirtileri azaltmak için ilaç tedavisi uygulanabilir. Fizik tedavi yöntemleri ve iğne kullanımı tavsiye edilir. Ancak bunların hiç biri kesin tedavi olmadığından kireçlenmeye bitkisel çözüm Ahmet Maranki tarafından tavsiye edilmektedir.

Kireçlenme İçin Ahmet Maranki Kürü

Yarım çay bardağı sızma zeytin yağı, bir yemek kaşığı çörek otu yağı, bir tatlı kaşığı limon yağı, iki tatlı kaşığı biberiye yağı ve bir tatlı kaşığı kekik yağını cam bir kaseye koyarak kaşık yardımıyla karıştırın. Bu karışımı kireçleme olan bölgeye masaj yaparak sürün. Arzuya göre streç filmle sararak birkaç saat bekletebilirsiniz. O bölgeyi yıkamanıza gerek yoktur.

Ahmet Maranki kireçlenme için bitkisel yağların mucizevi çözüm olduğunu belirmektedir.

Bir önceki yazımız olan İbrahim Saraçoğlu Bit Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


7 adet yorum var.

  1. Benim babam dizinin ağrısından yatamıyordu metin hocanın ilacını aldım şimdi rahat rahat yatıyor metin hocanın telefonu 05052135467

  2. Merhaba benim babaannemin sağ kolunda kas yırtılması var doktor ilaç verdi ama geçmedi çok ağrısı var bunun için bi öneriniz var mı yardımcı olursanız sevinirim

  3. Allah razı olsun metin Hocadan benimde teyzemde sırtında kireçlenme vardı verdiği ilaçlar sayesinde kurtuldu

  4. Merhaba Damla hnm. – Emin bey, rica etsek ilacın ismini paylaşabilirmisiniz ?

  5. Arkadaşlar romatizmal hastaligi yada vucudunun herhangi bir yerinde kireclenme varsa cinar yapragi kurunu mutlaka ama mutlaka deneyin ben denedim çok rahatladım Allah herkesin şifasını versin…

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2017