Kekik Çayının Faydaları Ve Kekik Çayının Yapılışı: Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayının Faydaları Ve Kekik Çayının Yapılışı: Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik, ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bitkiler arasında yer almaktadır. Kekiğin faydaları arasındaki en önemli etkisinin mikrop öldürücü özelliği olduğu tespit edilmiştir. Kekiğin yaprakları; ve çiçeğinden yapılan kekik çayının faydaları hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz: Kekik Çayının Faydaları Nelerdir? Kekik çayının faydaları arasında ilk sırada, kekik çayının antioksidan özelliğinden söz etmek gerekmektedir. Kekik çayının faydalarından […]

Kekik, ülkemizde özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen bitkiler arasında yer almaktadır. Kekiğin faydaları arasındaki en önemli etkisinin mikrop öldürücü özelliği olduğu tespit edilmiştir. Kekiğin yaprakları; ve çiçeğinden yapılan kekik çayının faydaları hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz:

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?
Kekik çayının faydaları arasında ilk sırada, kekik çayının antioksidan özelliğinden söz etmek gerekmektedir. Kekik çayının faydalarından bir diğeri de kansere karşı koruyucu özelliğidir. Kekik çayının faydaları arasında yer alan bir diğer etki de, diyabet problemlerinin çözümlenmesinde etkili olmasıdır. Kekik çayının faydaları arasında, kolesterol probleminin çözülebilmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Kekik çayının faydaları arasında, güçlendirici bir etkiden söz etmek gerekmektedir. Kekik çayının faydalarından bir diğeri de mikroorganizmaların öldürülmesine katkı sağlamasıdır. Kekik çayının faydalarından bir diğeri de balgam söktürücü etkisidir. Kekik çayının faydalarından bir diğeri iltihap kurutucu özelliği iken, kekik çayının faydalarından bir diğeri de ağrı kesici özelliğidir. Kekik çayının faydalarından bir başkası da bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğidir.
Kekik çayının faydaları arasında, sindirim sisteminin düzeltilmesinden; ve sağlığına kavuşmasına olan katkılarından da söz etmek gerekmektedir. Kekik çayının faydalarından bir diğeri de adet kanamalarının düzenli hale gelmesidir. Kekik çayının faydaları arasında, adet döneminde sancılı bir dönem yaşanmasının engellenmesidir.
Kekik çayının faydaları arasında öksürük probleminin giderilmesinden söz edilebilirken, kekik çayının faydalarından bir diğerinin de üst solunum yolları iltihaplarının giderilmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Kekik Çayının Yapılışı: Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
Kekik çayının faydalarından bahsetmenin sonrasında, kekik çayı nasıl yapılır sorusu aklımıza gelmektedir. Kekik çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtı: iki çay kaşığı kekiğin üzerine dökülecek olan bir bardak kaynamış suyun, ağzının kapatılarak beş dakika beklemesinin gerekliliğidir. Bu şekilde demlenen kekik çayının, sıcak olarak, gün içerisinde bir kaç sefer içilmesi gerektiği belirtilmektedir.
Kekik çayı yapmak için, kekik alırken dikkat edilmesi gereken konuların da bilinmesi gerekmektedir. Kekik alırken dikkat edilmesi gereken konuların başında, kekiğin demet halinde alınması; ve yeni mahsul olması gelmektedir. Kekik alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri kekiğin kokusunun keskin olması gerektiğidir. Kekik alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de kekiğin renginin canlı olmasının gerekliliğidir.
Kekik çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtında belirtmemize karşın, yine de vurgulamak istediğimiz bir nokta var: kekik çayı yaparken kekiği kesinlikle kaynatmamalısınız. Kekik çayı yaparken kekiğin kaynatılması demek, kekiğin içeriğinde bulunan en etkin maddenin uçup gitmesi anlamına gelmektedir; ve kekik çayının faydalarından yararlanmak biraz zor olmaktadır.
Kekik çayının faydalarından; ve kekik çayı nasıl yapılırdan bahsettikten sonra, kekik çayının zararlarından da söz etmemiz gerekmektedir. Kekik çayının zararlarına maruz kalabilecek olan kişiler, karaciğer iltihabı problemi ile karşı karşıya kalanlar, mide ülseri sorunu yaşayanlar, gastrit problemi olanlar; ve bununla birlikte, oniki parmak bağırsağı problemi yaşayanlardır.
Antikoagülan ilaç kullanımı gerçekleştirenler kekik çayının zararlarına maruz kalabilirler. Kekik, nane; ve benzeri bitkilere karşı alerji problemi yaşayanlar da kekiğin zararlarına maruz kalabilirler. Hamile ve emziren bayanların da kekik çayının zararlarına maruz kalabilecekleri belirtilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Acainin Faydaları Ve Acai Hakkında Genel Bilgiler başlıklı makalemizde acai üzümünün faydaları, acainin faydalari ve şifalı bitkiler rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. Her cumlenin başında kekik cayinin faydasi sudur, kekik çayının faydası budur diye tekrar etmeseniz cok daha anlamlı olur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM