Keçi Sedefi Otu Nerelerde Bulunur, Faydaları ve Zararları

Keçi Sedefi Otu Nerelerde Bulunur, Faydaları ve Zararları

Keçi sedefi otunun nerelerde bulunduğu, fayda ve zararları özellikle son dönemde oldukça araştırılan bir konu başlığı olmakla birlikte; halk arasında ayrıca keçi yoncası, diyabet otu ve süt otu olarak da bilinen bitkinin baklagiller familyasının bir üyesi olduğundan da bahsedilmelidir. Keçi Sedefi Otu Genel Özellikleri Çok yıllık bir bitki olan keçi sedefi otunun boyu 40 cm’den […]


Keçi sedefi otunun nerelerde bulunduğu, fayda ve zararları özellikle son dönemde oldukça araştırılan bir konu başlığı olmakla birlikte; halk arasında ayrıca keçi yoncası, diyabet otu ve süt otu olarak da bilinen bitkinin baklagiller familyasının bir üyesi olduğundan da bahsedilmelidir.

Keçi Sedefi Otu Genel Özellikleri

Çok yıllık bir bitki olan keçi sedefi otunun boyu 40 cm’den başlarken, 120 cm’ye kadar da ulaşabilir. Keçi sedefi otu çiçekleri şekil olarak kelebeği andırırken; beyaz, eflatun ve açık mor renkte de olabilir. Bitkinin yapraklarının ise oval şekilde olduğu görülmektedir. Renk olarak koyu yeşil olan bitkinin üst kısmında çok sık olarak göze çarpan dalları alt kısımlarında iyice seyrekleşirken; yaprak kenarlarının düz, saplarının ise kısa olduğu da göze çarpmaktadır. Karşılıklı dizili olan yaprakları kanat şeklindedir. Meyveleri ise tam olarak küçük yeşil fasulyeleri andırmaktadır.

Keçi Sedefi Otu Nerelerde Bulunur?

Keçi sedefi otu tam bir Doğu Akdeniz bitkisidir. Zamanla Asya ve Avrupa’nın ılıman bölgelerine yayılan bitki ülkemizde genellikle Marmara ve Karadeniz Bölgesindeki nemli çimenlikler, göl ve dere kenarları ile ırmak yakınlarında yabani olarak bulunur. Keçi sedefi otu Haziran ve Temmuz aylarında toplanırken yerden en az 5-10 cm yukarıdan kesilmesi gerekmektedir. Kesildikten sonra demet haline getirilen keçi sedefi otu güneşli ve havadar bir ortamda kurutulmaya bırakılır. Kurutulduktan sonra da plastik, cam ya da porselen kaplarda muhafaza edilir.

Keçi Sedefi Otunun Faydaları Nelerdir?

Keçi sedef otunun faydaları oldukça fazla olmakla beraber bitkinin bileşiminde saponin, hinezolon alkaloidleri, tanenler ve D-I pranin gibi maddelerin bulunduğu görülmektedir. Bitkinin tohumları da onon, luteolin ve galegin bakımından oldukça zengindir.

  • Keçi sedefi otu kan şekerini dengeleyen ve diyabet hastalarının kullandığı önemli bir bitkidir. Ancak şeker hastalarının keçi sedefi otunu düşük dozlarda kullanması gerekmektedir.
  • Bebeğini emziren annelerde keçi sedefi otu önemli bir süt arttırıcıdır.
  • Keçi sedefi otu çok iyi bir idrar söktürücüdür.
  • Tendir yapımında kullanılan keçi sedefi otu, aynı zamanda idrar söktürücü ve kan şekeri dengeleyici ilaç yapımında da kullanılır.

Keçi Sedefi Otu Kullanım Şekli

Keçi sedefi otunun şu ana kadar herhangi bir yan etkisine rastlanmasa da yüksek dozda kullanılmaması önerilir. Keçi sedef otu kullanım şekli bitkinin kurutulmuş karışımından (çiçekleri, yaprakları ve sapları) 1 tatlı kaşığı kadar alındıktan sonra bir bardak suyun içine koyularak, 15 dakika süreyle demlemeye bırakılması şeklindedir. Günde iki defa birer bardak içilmesi önerilen dozdur. Günde iki bardaktan fazla tüketildiğinde kısa vadede metabolizma üzerinde zararlı etkileri olduğu görülen keçi sedefi otu için yapılan deneylerde çok yüksek miktarda keçi sedefi otu tüketen koyunlarda zehirlenme vakaları görülmüştür. Kullanım dozuna dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Apse Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler başlıklı makalemizde ahmet maranki diş apsesi, apse bitkisel tedavi ve Apse için bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM