Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavunun Faydaları Neler? Kavun ve Faydaları

Kavun, kabakgiller ( Cucurbitaceae) familyasındandır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kültür olarak yetişir. Kavun, sarı çiçekli, büyük yapraklı, sürüngen, bol sulu ve kokulu bir bitkidir. İlkbaharda küçük sarı çiçekler açan, yıllık, otsu bir yaz meyvesidir. Yaprakları kalp ve böbrek şeklinde, 3-5 loblu, büyük ve tüylüdür. Çiçekleri, bir eşeyli ve bir evcikli olup yaprakların koltuğundan çıkarlar. […]


Kavun, kabakgiller ( Cucurbitaceae) familyasındandır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde kültür olarak yetişir.

Kavun, sarı çiçekli, büyük yapraklı, sürüngen, bol sulu ve kokulu bir bitkidir. İlkbaharda küçük sarı çiçekler açan, yıllık, otsu bir yaz meyvesidir. Yaprakları kalp ve böbrek şeklinde, 3-5 loblu, büyük ve tüylüdür. Çiçekleri, bir eşeyli ve bir evcikli olup yaprakların koltuğundan çıkarlar. Meyveleri ise çeşitli şekil ve renkte olurlar. Çekirdekleri uzn, elipsoidik ya da oval şekildedir.

Kavunun anavatanı Orta Asya’dır. Dünyanın tropik ve ılıman bölgelerinde kültür olarak ziraati yapılır. Dünyaca ünlü kantalup kavununun esas vatanı Van ve Diyarbakır bölgesidir. Fakat 16. yüzyılda İtalya’da görülen bu kavun çeşidi Roma yakınındaki Cantalupa’da yetiştirildiği için batıda kantulup kavunu olarak anılmaktadır. Avrupa’da en çok tutulan kavun çeşididir. Yurdumuzda birçok kavun çeşidinin ziraati yapılmaktadır.

Yurdumuzda da Trakya ve İstanbul bölgesinde yetiştirilen topatan kavunu, ince ve sarı kabuklu olup, dayanıksızdır. Ancak bu bölgede yetiştirilen ve çitli adı verilen kavun kışa dayanıklıdır. Ege bölgesinde Manisa ve havalisinde Kırkağaç kavunu ziraati oldukça yaygındır. Çok lezzetli ve dayanıklı olan bu kavunlar aynı zamanda ihraç da edilebilmektedir.

Kavunun Faydaları Nelerdir?

Kavunun faydalarından bazıları ise şu şekildedir:

– Vücudun serinlemesini sağlar.

– İdrar söktürücü özelliği vardır.

– Kabızlığın giderilmesini sağlar.

– Romatizma ve basur şikayetlerine iyi gelir.

– Böbreklerin temizlenmesini sağlar.

– Böbrek taşları ve kumlarını dökmeye yardımcıdır.

– Yatıştırıcı etkisi sayesinde rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir.

– Cildin taze görünmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Peygamber Süpürgesi Ve Peygamber Süpürgesinin Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kavunun faydaları

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM