Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler

Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler

Çeşitli nedenler sonucunda meydana gelen kaşıntı problemine oldukça fayda sağlayan bazı bitki türleri bu sayede dermatoloji uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir. Günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilen şiddetli kaşıntı rahatsızlığında düzenli olarak kullanılması durumunda, etkin sonuçlar sunan kaşıntı yok edici bitkiler sayesinde ayrıca egzama ve mantar türü cilt problemlerine bağlı olarak meydana gelen kaşıntı probleminden de […]

Çeşitli nedenler sonucunda meydana gelen kaşıntı problemine oldukça fayda sağlayan bazı bitki türleri bu sayede dermatoloji uzmanları tarafından da tavsiye edilmektedir. Günlük yaşantıyı olumsuz yönde etkileyebilen şiddetli kaşıntı rahatsızlığında düzenli olarak kullanılması durumunda, etkin sonuçlar sunan kaşıntı yok edici bitkiler sayesinde ayrıca egzama ve mantar türü cilt problemlerine bağlı olarak meydana gelen kaşıntı probleminden de kolayca kurtulabilmektesiniz.

Kaşıntıya İyi Gelen Bitkiler Şunlardır;

Aynısefa Bitkisi

Geçmiş dönemlerde arı sokması ve morluklarda kullanılan aynısefa bitkisi etkin içeriği sayesinde egzama ve mantar gibi sağlık sorunları sonucunda meydana gelen kaşıntı durumlarının da giderilmesinde oldukça etkili sonuçlar sunmaktadır. Genellikle toz halinde satışa sunulan aynısefa bitkisi yan etkisiz olması sayesinde günlük kullanım için son derece idealdir.

Papatya Bitkisi

Günümüzün en fazla kullanılan bitki türlerinden olan papatya bitkisi birçok cilt hastalıkları ve deri döküntüleri ile etkin bir şekilde mücadele etmektedir. İçeriğinde yer alan doğal antiseptik ve anti baktariyel özelliğine sahip olan yağ sayesinde vücutta meydana gelen kaşıntı rahatsızlığını giderebildiği gibi ayrıca kaşıntıya neden olabilen enfeksiyonların da önlenmesinde etkin rol üstlenmektedir.

Çay Ağacı Yağı

Kuru cilt tiplerinde ve egzama rahatsızlığına müsait olabilen cilt tiplerinde kullanılan çay ağacı yağı, etkin içeriği sayesinde ciltte kaşıntıya neden olan enfeksiyonların temizlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda saçkıran, atlet kaşıntısı ve ayak mantarı gibi problemler ile de etkin bir şekilde mücadele eden çay ağacı yağı, bu sayede cilt sorunlarında ve kaşıntılarda en etkin bitkiler arasında bulunmaktadır. Ilık suyun içerisine bir miktar öay ağacı yağından ilave edildikten 10 dakika kadar demlenmesi sağlandıktan sonra problemli bölgeye uygulanması yeterlidir.

Taze Fesleğen

Özellikle de yapraklarının iltihaplarda ve böcek ısırıklarında etkili olduğu fesleğen bitkisi içeriğinde yer alan kaşıntı giderici antikseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde orta düzeyli kaşıntı probleminde oldukça etkili sonuçlar sunmaktadır. Aynı zamanda egzama ve cinsel ilişki sonrasında meydana gelen kaşıntı probleminde de uygulanan taze fesleğen yapraklarının kesilerek sorunlu bölge üzerinde uygulanması yeterlidir.

Kaşıntıya İyi Gelen Diğer Bitki Türleri İse Şunlardır;

Sakız Otu Bitkisi

Pekçok ülkelerde kaşıntı giderici amaçlı kullanılan sakız otu bitkisi etin içeriği sayesinde vücutta çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelşen kaşıntı probleminin giderilmesinde de kullanılabilmektedir. Ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılan sakız otu bitkisi bu sayede cilt sorunlarında da en fazla tercih edilen bitki türleri arasında bulunmaktadır.

Sarı Kantaron Bitkisi

Hafif ve orta düzeyli depresyonda, stres ve halsizlik gibi sorunlarda tercih edilen sarı kantaron bitkisi, etkin içeriği sayesinde aynı zamanda kaşıntı probleminde de kullanılmaktadır. Antiviral özelliği sayesinde kaşıntılarda etkili olan sarı kantaron bitkisi, hızlı etki alınabilmesi açısından bitki şeklinde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Uyarı Ve Tavsiyeler

Ciddi kaşıntı rahatsızlıklarında  kaşıntıya iyi gelen bitkilerden faydalanılmadan önce söz konusu kaşıntı rahatsızlığının temel nedenlerinin tespit edilmesi açısından dermatoloji uzmanına başvurularak gerekli tıbbi tedavi süreci başlatılmalı ve ilgili dermatoloji doktorunun uygun görmesi durumunda kaşıntıya iyi gelen bitkiler kullanılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Depresyona İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM