Karayemiş (Taflan) Meyvesinin Faydaları

Karayemiş (Taflan) Meyvesinin Faydaları

Ülkemizin Daha çok Doğu Karedeniz bölgesinde yetişen bir meyvedir. Ağacı 6-7 metreye kadar uzayabilir. Bazen 10 metreye kadar uzadığı da görülür. Taflan, Hint kirazı da denen bu meyvenin ülkemizdeki yağın adı karayemiştir. Çok kısa süreli bir meyvedir ve Temmuz ayı sonu ile Ağustos ayının sonu arasında, yaklaşık bir aylık bir tüketim zamanı vardır. Ülkemizde fazla bilinen […]


Ülkemizin Daha çok Doğu Karedeniz bölgesinde yetişen bir meyvedir. Ağacı 6-7 metreye kadar uzayabilir. Bazen 10 metreye kadar uzadığı da görülür. Taflan, Hint kirazı da denen bu meyvenin ülkemizdeki yağın adı karayemiştir. Çok kısa süreli bir meyvedir ve Temmuz ayı sonu ile Ağustos ayının sonu arasında, yaklaşık bir aylık bir tüketim zamanı vardır. Ülkemizde fazla bilinen bir meyve değildir ama Doğu Karadeniz yöresinin sembol ürünlerindendir.

Bilinen Faydaları

Kalp çarpıntılarını azalttığı ve sinirleri yatıştırdığı bilinir. Bronşite faydalı bir meyvedir. Öksürüğü keser ve nefes darlığına faydalıdır. İdrar sökücüdür. Kadınlardaki adet gecikmelerine yardımcı olur. Karaciğere oldukça faydalı bir meyvedir. Antioksidan özelliğine sahip meyveler arasındadır. Şeker hastalarına önerilen bir meyvedir. Doku ve cilt hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Kalp ve damar rahatsızlıklarında yardımcıdır ve romatizmal rahatsızlıkların azaltılmasında da faydalıdır. Şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Demir eksikliğinin giderilmesinde yardımcı meyveler arasındadır. Özellikle diyabet rahatsızlığı olanlar için bir doğa mucizesi bir meyvedir ve bu özelliği tıbben kanıtlanmıştır. Bakır ve çinko gibi ağır ve zararlı maddelerin çok az bulunduğu karayemişin bilinen hiçbir zararlı etkisi yoktur. Çok fazla tüketilmesi halinde birçok meyvede olduğu gibi ishale yol açar.

Nasıl Tüketilir?

Meyveleri taze olarak tüketilir. Dilde ve ağızda bir burukluk bırakan oldukça hoş bir meyvedir. Meyve tohumları kurutulup toz haline getirilir ve bu şekilde kullanılarak kandaki şeker oranının ciddi oranda düşmesi sağlanır. Bu yönüyle şeker hastaları için bulunmaz bir nimettir. Meyvesi idrar söktürücüdür ve taş düşürücüdür. Taze yapraklarının sıkılarak çıkarılan suyu öksürüğü keser ve göğsü yumuşatma etkisi vardır. Yaprakları doğrudan yenmemelidir çünkü zehirlidir. Meyve çekirdeklerinin de zehirli olduğu bilinmektedir. Su buharı ile yeşil yapraklarının suyu çıkarılır ve bu su kullanılır. Yapraklarının çay gibi demlenmesi sonucu ortaya çıkan suyun içilmesi öksürüğü ciddi oranda keser ve spazmı giderir. Olgunlaşmış meyvelerinin suda kaynatılması sonucunda ortaya çıkan suyun içilmesi idrar tutukluklarında son derece etkilidir. Meyveleri sıkılarak elde edilen sıvı ise egzama ve mide ülserine karşı kullanılır.

İçindekiler

Karedeniz Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre; 1kg karayemişte 2bin 215 ml potasyum, 55 ml sodyum, 179 ml magnezyum, 153 ml kalsiyum, 0.9 ml bakır, 1.9 ml çinko, 8.3 ml demir, 24.2 ml mangan bulunmaktadır. Ayrıca lif, salisik asit, folik asit ( B9 vitamini ), C vitamini, B vitamini, riboflavin ( B2 vitamini ), niasin ( B3 vitamini ) bulunmaktadır.

Özellikle Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek yerlerinde çok daha fazla yetiştirilen bir meyve olan karayemiş, çok kısa süreli tüketim dönemi olduğu için ülkeye yayılabilen ve her tarafta tüketilebilen bir meyve değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi özellikle şeker hastaları için tüketilmesi gereken fazlasıyla faydalı bir meyvedir.

Bir önceki yazımız olan Aslanpençesi Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM