Karaciğere İyi Gelen Bitkiler

Karaciğere İyi Gelen Bitkiler

Karaciğer denince ilk akla gelen işlevi, safra üretmektir. Bu sayede atıklar vücuttan uzaklaştırılmış olur. Karmaşık bir yapıya sahip olan karaciğer, kanın temizlenmesinde de görev almaktadır. Erken evrede belirti göstermeyen karaciğer rahatsızlığı, ileriki dönemlere doğru karında şişkinlik ve cilt renginde sararma meydana gelmesi gibi ciddi sorunlarla kendini göstermektedir. Her ne kadar sağlıklı beslensek ve düzenli egzersizler […]

Karaciğer denince ilk akla gelen işlevi, safra üretmektir. Bu sayede atıklar vücuttan uzaklaştırılmış olur. Karmaşık bir yapıya sahip olan karaciğer, kanın temizlenmesinde de görev almaktadır. Erken evrede belirti göstermeyen karaciğer rahatsızlığı, ileriki dönemlere doğru karında şişkinlik ve cilt renginde sararma meydana gelmesi gibi ciddi sorunlarla kendini göstermektedir. Her ne kadar sağlıklı beslensek ve düzenli egzersizler yapsak bile, çevre şartlarından dolayı karaciğer rahatsızlıklarına maruz kalabiliriz. Bunlar; havadan, sudan ve topraktan gelen toksinleri vücudumuza almamızla ortaya çıkar. Biriken toksinler; aşırı yorgunluk, kuvvetsizlik, cilt kuruluğu ve sindirim problemleri gibi belirtiler gösterir. Vücudumuzun korunması için karaciğerin toksinlerden uzaklaştırılması gerekir. Karaciğerimizi temiz tutmak ve toksinlerden arındırmak için toksinleri arındırıcı özelliği bulunan besin türlerini tüketmemiz gerekmektedir.

1) Devedikeni

Farklı yörelere göre farklı isimler almış olan devedikeni, karaciğeri temizlemek için bitkisel tedavi yöntemlerinin başında gelen bir bitkidir. İçeriğinde bulunan silymarin ve silyin maddeleri, vücuda alınan zararlı toksinlerin sistemde emilmeden direk olarak atılmasında görev alır.

2) Karahindiba

Karaciğer safra üreten bir organdır. Karahindiba, safra üretiminin artmasına yardımcı olan bir bitkidir. Bu sayede zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bitkinin bir diğer özelliği ise iltihap önleyici olmasıdır. Karaciğerde meydana gelen herhangi bir iltihaplanma durumunda, yardımcı tedavi olarak kullanılabilir. İdrar söktürücü olması ve kan şekerini düzenlemesi, diğer faydaları arasında yer almaktadır.

3) Kırmızı Pancar

Karaciğeri temizlemede görev alan kırmızı pancar, içeriğinde bulunan pektin maddesi ile sindirim sistemi sorunlarında görev almaktadır. Demir, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin bir depoya sahip olan bu bitki, toksinlerin vücuttan uzaklaşması için uygun ortam oluşturur. Aynı zamanda asit-baz dengesini düzenlemede de görev almaktadır.

4) Sarımsak

Sarımsak, her ne kadar ağızda bıraktığı kokudan dolayı tüketilmekten kaçınılsa da sağlık problemlerinde uzun süreden beri kullanılan etkili bir bitkisel tedavi yöntemidir. İçeriğinde bulunan sülfür maddesi sayesinde, zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında görev alır. Aynı zamanda C vitamini deposu olan sarımsak, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.

5) Zencefil

Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında sık olarak tercih edilen zencefil, karaciğerden toksinleri arındıran bir bitkidir. Aynı zamanda karaciğerin yağlanma problemine karşı koruyucu olarak da görev yapar.

6) Keten Tohumu

Çözünebilen ve çözünemeyen lifleri içeren keten tohumu; bağırsak hareketlerini artırarak, toksinlerin daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi de yararları arasındadır.

7) Karnabahar

İçeriğinde bulunan glukozinolat sayesinde, karaciğerin zararlı atıklarından arındırılmasında yardımcı olur. Karaciğerin aktivitesini artırması da diğer bir özelliğidir.

8) Avokado

K vitamini deposu olan avokado, içeriğinde bulunan glutation maddesi sayesinde toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında görev alır.

Toksinleri arındırıcı besinleri yemenin yanı sıra dikkat edilmesi gereken başka noktalarda vardır. Alkol tüketimi direk olarak karaciğeri etkilediğinden dolayı, tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Bol su tüketilmelidir. Gazlı içecek tüketiminden uzak durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İshale İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM