Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler

Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler

Kanda normalden daha az hemoglobin bulunması olarak adlandırılan kansızlık, bir çeşit kan hastalığı olarak ele alınır. Vücuttaki kırmızı kan hücreleri az miktarda üretilmeye başlandığında, kansızlık görülür. Kırmızı kan hücresi olan alyuvarlar, kan yolu ile hücrelere oksijen taşır. Hücrelerdeki oksijen yetmezliği, kansızlığın görülmesinde en büyük sorundur. Alyuvarların yapıtaşı olan hemoglobin, demir açısından zengindir. Kansızlıkla birlikte azalan […]

Kanda normalden daha az hemoglobin bulunması olarak adlandırılan kansızlık, bir çeşit kan hastalığı olarak ele alınır. Vücuttaki kırmızı kan hücreleri az miktarda üretilmeye başlandığında, kansızlık görülür. Kırmızı kan hücresi olan alyuvarlar, kan yolu ile hücrelere oksijen taşır. Hücrelerdeki oksijen yetmezliği, kansızlığın görülmesinde en büyük sorundur. Alyuvarların yapıtaşı olan hemoglobin, demir açısından zengindir. Kansızlıkla birlikte azalan kırmızı kan hücreleri, buna bağlı olarak beraberinde demir eksikliğinin de görülmesine yol açar. Kansızlık belirtileri arasında; iştahın kesilmesi, kendini yorgun hissetme, baş dönmesi ve baş ağrısı, sürekli bir uyku halinde olma, kemiklerde ağrı meydana gelmesi, unutkanlık, çarpıntı ve kramp yer alır. Yetersiz beslenme ve aşırı kan kaybı, kansızlık görülmesinin başlıca nedenleridir.  Demir açısından zengin besinlerin tüketilmesi ile kansızlığa alternatif tıp tedavisi bulabilmek mümkündür fakat yeterli bir çözüm değildir. Kansızlık ile ciddi sorunların oluşabilme ihtimali söz konusu olduğundan dolayı, bir sağlık kuruluşuna başvurmak büyük önem taşır.

Kansızlığa İyi Gelen Bitkiler

1) Kıvırcık Labada Otu

Farklı yörelere göre farklı isimler almış bu ot, hafif seviyedeki kansızlık sorununda tedavi olarak başvurulacak bir bitki türüdür. İyi bir sonuç alabilmek için labada otunun kök kısmının tüketilmesi önerilir. İshal ve bulantı gibi yan etkilere yol açtığından dolayı, doktor kontrolü ile kullanılmalıdır. Doktorun vermiş olduğu doz ayarına dikkat edilmeli ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

2) Isırgan Otu

Demir eksikliği kansızlık ile görülen bir sorundur. Isırgan otu içeriğinde bulunan zengin demir deposu sayesinde, takviye olarak kullanılabilecek etkili bir tedavi yöntemidir. Dikkat edilmesi gereken nokta, diyabet hastalarının bir uzmana danışmadan bu bitkiyi kullanmamalarıdır. Aynı zamanda ısırgan otu, enerji verir ve kan şekerini dengeler. İyi bir sonuç almak için tohumlarının tüketilmesi önerilir. İshal ve alerji gibi yan etkilerine karşı dikkatli olunmalıdır.

3) Kaba Yonca

Hafif derecedeki kansızlık sorununda kullanılan bu bitki, demir ile birlikte B1-B2-B3-C gibi vitaminleri de içerir. Yapraklarını çiğ olarak tüketmek, iyi bir sonuç almak için tavsiye edilen yöntemdir. Aynı zamanda yapraklarından çay yapmak veya toz ve tablet şeklinde satın almakta mümkündür.

4) Kakao Bitkisi

Çikolatanın ham maddesi olan kakao bitkisi, demir açısından oldukça zengindir. Çikolata severlerin sık olarak başvurabileceği bir bitkidir. Aynı zamanda kansızlığın bazı durumlarında çikolata önerilmesi de bundan kaynaklıdır.

5) Maydanoz

Yemeklerin vazgeçilmezi olan ve aynı zamanda çok kolay ulaşılabilen maydanoz, içeriğinde yüksek oranda demir bulundurur. Demirin yanı sıra, A ve C vitaminlerinden de zengin bir besindir. Kansızlık durumunda genel olarak maydanoz suyu önerilir.

6) Karahindiba

Kansızlık sorununda sık olarak kullanılan diğer bir bitki türü ise karahindibadır. Kansızlık dışında akciğer hastalıklarında da tüketilmesi önerilen bir bitkidir. Demir açısından zengindir. Sindirim sistemi sorunlarına yol açması, sık karşılaşılan yan etkileridir. Uzmana danışarak tüketmekte fayda vardır. Uzun süreli kullanımdan ve aşırı dozdan kaçınılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Mantara İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM