Kan Şekerini Dengeleyen Bitkiler

Kan Şekerini Dengeleyen Bitkiler

Vücudun en temel enerji kaynağı glikozdur. Yükselme veya düşmeyle kendini gösteren kan şekeri, hemen kendini belli eder. Düşen kan şekeri, yorgunluk ve halsizlikle seyrederken; yükselen kan şekeri, sık tuvalete çıkma ve bulanık görme ile seyreder. Kan şekerini denetleyen hormon ise insülindir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersizlerle, kan şekerini dengede tutmak mümkündür. Doktorun vermiş olduğu ilaçlara […]


Vücudun en temel enerji kaynağı glikozdur. Yükselme veya düşmeyle kendini gösteren kan şekeri, hemen kendini belli eder. Düşen kan şekeri, yorgunluk ve halsizlikle seyrederken; yükselen kan şekeri, sık tuvalete çıkma ve bulanık görme ile seyreder. Kan şekerini denetleyen hormon ise insülindir. Dengeli beslenme ve düzenli egzersizlerle, kan şekerini dengede tutmak mümkündür. Doktorun vermiş olduğu ilaçlara ek olarak, yine doktor kontrolü altında bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmakta mümkündür.

1) Karalahana

İri yapraklara sahip karalahana bitkisi; kan şekerinin yükseldiği durumlarda, düşürerek dengeleyen bir bitkisel tedavi yöntemidir. Aynı zamandan lif açısından da zengin olan bu bitki, sindirim ve boşaltım sistemi sorunlarına da iyi gelmektedir. Vitamin ve mineral açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Kansızlık sorununa da iyi geldiği bilinmektedir.

2) Panax Ginseng

Adaptojen bir bitki olan ginseng, vücudun işleyişinde meydana gelen herhangi bir aksaklık durumunda sistem dengelemek için göreve geçer. Bu özellik ilk kullanım sonucu değil, belli bir süre kullanım sonucu aktifleşir. Pek çok sağlık sorununda kullanılmakta olan bu bitki, kan şekeri dengeleyicisi olarak da rol oynamaktadır.

3) Meyan Kökü

Tatlı bir bitki olan meyan kökü, sofrada kullanılan şekerden bile kat kat tatlıdır ve kimi zaman doğal tatlandırıcı olarak işlev görmektedir. Genelde solunum yolu enfeksiyonlarında sık olarak tüketilen bu bitki, sindirim sistemi problemlerine de iyi gelmektedir. Son dönemde yapılan araştırmalar sonucu, kan şekerini dengelediği yönünde sonuçlar vermeye başlamıştır.

4) Tarçın

Bitkisel tedavi yöntemi olarak başvurulan bir diğer bitki ise tarçın baharatıdır. Sindirim mekanizmasını kolaylaştırmanın yanı sıra, vücutta dolaşan kanı temizleme işlevi görmektedir. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde, kan şekerini düşürdüğü yönündeki araştırmalar halen devam etmektedir. Özellikle tip 2 diyabet tedavisinde, etkili sonuçlar verebilmektedir.

5) Zerdeçal

Güçlü bir antioksidan olarak bilinen zerdeçal, içeriğinde bulunan kurkumin maddesi sayesinde iltihap giderici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda birçok sağlık sorununda bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Yükselen kan şekerini, düşürücü özelliğe bulunmaktadır. Tercihe göre kapsül, toz ve tablet formları bulunmaktadır. Uzman kontrolü altında kullanmakta fayda vardır.

6) Çemen Otu

Bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanımı eskilere dayanan çemen otu, sindirim sistemi sorunlarında birebir etkili olan bir bitkidir. İçeriğinde bulunan saponin sayesinde, kan şekerini dengeleyici bir işlev görmektedir. Aynı zamanda lif açısından da zengin bir bitkidir.

7) Yaban Mersini

Damar sağlığını korumada etkili olan yaban mersini, içeriğinde kan şekerini dengeleyecek kimyasallar barındırmaktadır. Uzman kontrolü altında kullanılması faydalıdır.

8) Amerikan Ginsengi

İçeriğinde bulunan ginsenosit maddesi sayesinde, özellikle tip 2 diyabeti olanlarda kan şekerini düşürücü yönde işlev yaptığı gözlenmiştir. Yan etkileri açısından, uzman kontrolü ile kullanılmasında fayda vardır. Genel yan etkileri arasında uykusuzluk, baş ağrısı ve ishal yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM