Kalbe İyi Gelen Bitkiler

Kalbe İyi Gelen Bitkiler

Vücudumuzun önemli bir organı olan kalp, kan pompalamasıyla sistemin düzenli olarak çalışmasında rol oynar. Bizi hayata bağlayan bir işlev gören kalbin, mekanizmasında meydana gelen en ufak bir aksaklık büyük bir problem olarak hayatımızı etkiler. Ölüm oranlarının da çoğuna bakıldığında kardiyovasküler sistem ağırlıktan oluştuğu gözlenmektedir. Bu kalp sıkıntısı kendisini direk kalp ağrısı olarak gösterirken, kimi zaman […]

Vücudumuzun önemli bir organı olan kalp, kan pompalamasıyla sistemin düzenli olarak çalışmasında rol oynar. Bizi hayata bağlayan bir işlev gören kalbin, mekanizmasında meydana gelen en ufak bir aksaklık büyük bir problem olarak hayatımızı etkiler. Ölüm oranlarının da çoğuna bakıldığında kardiyovasküler sistem ağırlıktan oluştuğu gözlenmektedir. Bu kalp sıkıntısı kendisini direk kalp ağrısı olarak gösterirken, kimi zaman da omuza vuran göğüs ağrıları ve kol uyuşmaları şeklinde gösterir. Sağlıklı bir yaşam biçimi sürdürmenin içinde yer alan; düzenli beslenme, düzenli egzersiz, stresten uzak durma, sigara ve alkolden kaçınma gibi faaliyetler kalp hastalıklarını aza indirmek için kişinin alabileceği önlemler arasındadır. Kalp ile ilgili herhangi bir sıkıntıda direk olarak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır çünkü sistemi yöneten en önemli organlardan biri olan kalbin, tedavisinin aksatılması durumunda ölümle sonuçlanacak kadar ciddi riskler taşımaktadır.

Kalbe İyi Gelen Bitkiler

1)Sarımsak

Sağlık problemlerinde kullanılmak üzere çok eski zamanlardan beri kullanımı süregelen sarımsak, etkili bitkisel tedavi yöntemlerinin başını çekmektedir. Kimi insan sarımsağı ağızda bıraktığı kokudan dolayı tüketmekten kaçınmaktadır. Buna ek olarak terleme ve baş ağrısı yapma gibi yan etkileri de bulunmaktadır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsağın bu yan etkileri, yararları yanında çok küçük bir etkiye sahiptir. Kanın pıhtılaşmasını önlemesi ve tansiyonu düşürmesi başta gelen etkileri arasındadır. Çiğ tüketmek en faydalı şeklidir fakat ağızda bıraktığı koku yönünden bu şekilde kullanmak istemeyenler için de çay, yağ ve tablet formu bulunmaktadır.

2)Alıç Bitkisi

Sarı veya kırmızı renkte meyveleri bulunan alıç bitkisi; c vitamini, demir ve fosfat açısından zengin bir bitki türüdür. Kalp sıkıntısına iyi gelmesinin yanı sıra; hafızayı güçlendirdiği, uykusuzluk problemine iyi geldiği, çarpıntı ve baş ağrısı gibi sorunlarda da yarar sağladığı gözlenmiştir. Kalp, kan pompalama işlevi ile bütünleşmiş bir organdır. Alıç bitkisi de, kalbin bu özelliğinin daha çok gelişmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kalp kaslarını güçlendirerek ve damarları genişleterek, kalbin çalışma sistemine büyük bir kolaylık sağlar. Kalp sağlığı için kullanılması gereken önemli bitkiler arasındadır. Meyveleri yenebilir, yaprakları demlenebilir veya tablet formu şeklinde tüketilebilir. Nadir olsa da görülen bazı yan etkileri vardır bunlara; mide bulantısı, kendini yorgun hissetme ve terleme örnek olarak verilebilir.

3)Ginkgo Bitkisi

Kalp sağlığı için özellikle 40 yaş üstündeki kişilerin büyük ölçüde kullandığı bir diğer bitki türü ise ginkgo’dur. Kan damarlarını güçlendirerek, tüm kan dolaşımı sistemine büyük fayda sağladığı görülmüştür. Kalbin çalışma mekanizmasında da üstlendiği görevler vardır.

4)Geven Otu

Kanser konusunda da büyük fayda sağlayan geven otu, alternatif tıp konusunda başta gelen bitkiler arasında yer almaktadır. Beyaz ve sarı renklerde bulunan bu ot, baklagiller familyasına ait bir üyedir. İlaç yapımında da kullanılmakta olan bu bitki, kan pompalama işlevinde büyük yarar sağlayarak kalbe yardımcı olmaktadır. Yan etkileri bulunduğundan dolayı, doktor kontrolü ile kullanılması tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM