Kahvenin Faydaları: Kahve Neye Yarar?

Kahvenin Faydaları: Kahve Neye Yarar?

Çoğu insan kahveyi sever. Kokusu, tadı ile günde en az bir kez içilen bir tattır. Genellikle, kahve için görüşler için tam tersinedir, bilhassa sağlık açısından. Kahveyi kimileri yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarının başlıca sebebi olarak görüyor. Fakat araştırdıkça bu düşüncenin yanlış bir önyargı ve bilgi olduğunu öğreniyoruz. Çok iyi bir antioksidant özelliğine sahip olan kahve, […]


Çoğu insan kahveyi sever. Kokusu, tadı ile günde en az bir kez içilen bir tattır. Genellikle, kahve için görüşler için tam tersinedir, bilhassa sağlık açısından. Kahveyi kimileri yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarının başlıca sebebi olarak görüyor. Fakat araştırdıkça bu düşüncenin yanlış bir önyargı ve bilgi olduğunu öğreniyoruz.
Çok iyi bir antioksidant özelliğine sahip olan kahve, hücrelerin hızlı yaşlanmasına engel olmaktadır. Birçok meyvede bulunan antioksidant kahvedekine göre daha azdır.

Mental olarak kahve, zihinde uyanıklılık ve odaklanma hislerini verir. Kavrama ve algılama sürecinin de kısalmasına neden olur.
Parkinson hastalığına yakalanma riski düzenli kahve içilerek azaltılabilir. Yapılan araştırmalara göre %80 azaltır.
Alkol alımından kaynaklanan karaciğer sirozuna yakalanma riskini de, yine yapılan araştırmaya göre %80 azaltır.

kahvenin faydalarıGünlük olarak kahve tüketimini, 2-4 fincan ile sınırlandırın. Özellikle Türk kahvesi tercih ediyorsanız bunu bir fincandan sayabilirsiniz. Vücudunuzu dinlediğinizde; baş ağrısı, kalp atışlarında anormallik, iritasyon gibi durumları fark ederseniz kahve miktarını azaltın ya da yeşil çayla destekleyin. Her şeyin fazlası gibi kafeinin de fazlası zararlıdır. Ayrıca kahve gerçek süt ile tüketilmelidir. Süt tozu ya da şeker kullanılmamalıdır. Şekersiz çay ya da kahve içmek ilk günlerde zor gelecektir. Ancak gerçek çay ve kahve tadını aldıktan sonra kendinize o ana kadar neden o şekilde içmediğinizi soracaksınız. Sonrasında bal gibi çay ve kahve içmekten uzak duracaksınız.
Eğer spor da yapıyorsanız, spora başlamadan 30-60 dk öncesinde sade bir kahve içmek, performansınızı iyi yönde etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan Apse Tedavisi İçin Bitkisel Çözümler başlıklı makalemizde ahmet maranki diş apsesi, apse bitkisel tedavi ve Apse için bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kahvenin faydaları

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM