Kabızlığa İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Gastrointestinal bir problem olan bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu, boşaltım yapımında güçlük çekme durumuna kabızlık denir. Kabızlığın en büyük zararı ise, dışkının atılamaması yüzünden bağırsaklarda iltihap ve yaralara sebep olmasıdır. Kişiden kişiye göre değişen bağırsak hareketleri, haftada dört defadan az olarak büyük tuvalete çıkımı olarak nitelendirilebilir. Aynı zamanda sert ve kuru olması da bunun bir göstergesidir. […]


Gastrointestinal bir problem olan bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu, boşaltım yapımında güçlük çekme durumuna kabızlık denir. Kabızlığın en büyük zararı ise, dışkının atılamaması yüzünden bağırsaklarda iltihap ve yaralara sebep olmasıdır. Kişiden kişiye göre değişen bağırsak hareketleri, haftada dört defadan az olarak büyük tuvalete çıkımı olarak nitelendirilebilir. Aynı zamanda sert ve kuru olması da bunun bir göstergesidir. Beslenmede yeterli lif alımının yapılmaması ve sıvı tüketiminin günlük olarak alımı sağlanamaması, kabızlık nedenleri arasındadır. Beraberinde ciddi problemleri getirme olasılığı yüksek olan kabızlık; basit yaşam tarzı değişikliği veya medikal olarak tedavi edilebilmektedir. Aynı zamanda bu sorunu geçirmede etkili olan bitkisel çözümlerle de rahata kavuşmak mümkündür.

Keten Tohumu

Lif kaynağı olan bu bitki, A-E vitaminleri ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan yüksek miktarda müsilaj; su ile karıştığında şişer ve bağırsak duvarına baskı yaparak, bağırsak kaslarının harekete geçmesini sağlar. Kabızlıkta kullanılan bu yöntem ile normale dönmek mümkündür. Önerilen günlük tüketim miktarı ise bir yemek kaşığıdır.

Barut Ağacı Kabuğu

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan barut ağacı kabuğu, doğal ve bitkisel bir bağırsak yumuşatıcıdır. Kapsül olarak veya kabukları demlenerek tüketilebilir. Tedavi amacıyla genelde üç yaşındaki dal kabukları kullanılır. Kullanılan kabukların bir yıl boyunca dinlendirilmiş olması gerekir yoksa yan etki olarak kusma yapabilir. Ayrıca bu bitki kullanılırken dikkatli olunmalıdır, uzun süreli tüketim sonucu; kanlı dışkı, ishal gibi belirtiler gösterebilir.

Karnıyarık Otu Tohumu

Lif açısından zengin olan karnıyarık otu tohumu, bağırsak kaslarını harekete geçirerek bir kütle oluşumu sağlar. Bu kütle, bağırsak yolunda bir tıkanma oluşturmaması için bol su ile alınması gerekir. Pek çok kabızlık ilacı içeriğinde de bu ot mevcuttur. Kurutulup toz haline getirilen tohum, su ile birlikte alınır ve etkisi 1 ila 7 gün içerisinde kendini gösterir.

Kaygan Karaağaç

Bağırsak yolunu kayganlaştıran ve yumuşatan bir etkiye sahip bitki türüdür. Sindirime yardımcı olan kaygan karaağaç, hem ishal hem de kabızlık için önerilir. Kalsiyum bakımından zengin kabuğu, kurutularak toz haline getirilir. Bu kabuğun içeriğinde yüksek miktarda müsilaj ve E vitamini bulur.

Sinameki

Şifalı bitkiler arasında en fazla bilinen sinameki otu, bağırsak kaslarını harekete geçirmesinin yanı sıra laktasif özelliği ile antioksidan etki sağlamaktadır. Kullanımı çok eski dönemlere uzanan bu ot, müshil etkisine sahiptir ve kabızlık sorunu yaşayan insanlar tarafından fazlaca tüketilir. Aşırı ve dengesiz kullanım sonucu bağırsak tembelliği oluşması dikkate alınarak, düzenli kullanıma uyma önerilir.

Akdiken

İçeriğinde bulunan doğal mineraller sayesinde birçok hastalıkta kullanılan bir bitki türüdür. Bağırsakları temizlemeye yardımcı olan akdiken otunun, aynı zamanda bağırsak yollarını sakinleştirici bir özelliği vardır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yaş Maya Maskesi Nasıl Yapılır Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM
Oiyi güvencesi ile İnstagram Takipçi Satın Al | https://oiyi.net/