Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler

Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler

Bağırsak hareketlerinde azalma ve boşaltım yapmada güçlük çekmek, kabızlık olarak adlandırılır. Kişiden kişiye göre değişmekte olan bağırsak hareketlerinde; günde üç defa veya haftada üç defa dışkılama normal olarak kabul edilmektedir. Fakat her bağırsak hareketlerinde yavaşlama durumu, kabızlık olarak nitelendirilmemektedir. Haftada üç defadan az dışkılama, sert ve kuru bir dışkılama mevcut olması, dışkı yaparken zorlanma durumu, […]


Bağırsak hareketlerinde azalma ve boşaltım yapmada güçlük çekmek, kabızlık olarak adlandırılır. Kişiden kişiye göre değişmekte olan bağırsak hareketlerinde; günde üç defa veya haftada üç defa dışkılama normal olarak kabul edilmektedir. Fakat her bağırsak hareketlerinde yavaşlama durumu, kabızlık olarak nitelendirilmemektedir. Haftada üç defadan az dışkılama, sert ve kuru bir dışkılama mevcut olması, dışkı yaparken zorlanma durumu, tuvalete çıkıldığında bağırsakların tam anlamıyla boşaltılmış hissedilmemesi kabızlık yaşandığına dair en büyük belirtilerdir. Günümüz sağlık sorunlarından biri olan kabızlık, birçok faktör etkisiyle ortaya çıkabilmektedir. Kötü beslenme, stres ve herhangi bir başka hastalık bulunması ve bu hastalığın kabızlığı tetiklemesi, başta gelen nedenler arasındadır. Sağlık kuruluşuna başvurarak, bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayarak, düzenli ve dengeli beslenerek bu soruna çözüm bulmak mümkündür.

1)Keten Tohumu

Kabızlık için bitkisel tedavi yöntemlerinin başında gelen keten tohumu, keten bitkisinden elde edilmektedir. Yapısal olarak çekirdeğe benzeyen keten tohumunu, baharat gibi yemeklere ekleyerek tüketmek mümkündür. Lif kaynağı olan keten tohumu, aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.

2)Barut Ağacı Kabuğu

Bağırsak hareketlerinin normale dönmesinde büyük etkiye sahip olan barut ağacı kabuğu, bağırsak yumuşatıcı olarak da ele alınmaktadır. Farklı formları bulunan bu bitkinin, kullanım açısından dikkatli olunması büyük önem taşır. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır çünkü bu beraberinde ishal, dışkıda kan bulunması ve halsizlik gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle kabuk formu tercih edildiğinde, kabukların bir yıl boyunca dinlendirilmesi gerekir yoksa yan etki olarak kusma meydana getirir.

3)Karnıyarık Otu Tohumu

Lif açısından zengin bir diğer bitki türü ise karnıyarık otu tohumudur. Bağırsaklarda küme meydana getirdiğinden dolayı, tıkanıklık riskine karşı bol sıvı ile alınması gerekir.

4)Aloe Vera

Birçok sağlık sorununun çözümünde bitkisel tedavi olarak kullanılan aloe vera, kabızlık sorununda da etkilidir. Farklı formları bulunan bitkiyi, tercihe göre tüketmek mümkündür.

5)Kaygan Karaağaç

Bu bitkinin adından da anlaşılacağı üzere, bağırsakları kayganlaştırıcı ve yumuşatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sayede dışkılama daha kolay bir hal almaktadır. Aynı zamanda sindirime de yardımcı olur ve gaz problemine iyi gelir. Kabızlıkta olduğu kadar, ishal probleminde de çözüm olarak kullanılır.

6)Sinameki

Kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ile kendini gösterirken, sinameki bu durumu hızlandırarak dışkının daha hızlı atılmasını sağlamaktadır. Alışkınlık yapma gibi bir yan etkisi olduğundan dolayı uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

7)Akdiken

Kabızlık sorununda bağırsakları sakinleştirerek etki gösteren bir diğer bitki ise akdikendir.

Bitkisel tedavi yöntemlerini kullanarak, kabızlık sorununa çözüm bulmak mümkündür ama doz ayarına dikkat edilmediğinde ve uzun süreli kullanım olduğunda istenmeyen yan etkilerin meydana gelme riski artmaktadır. Bu yüzden dikkatli kullanılması gerekmektedir. Sadece bitkisel tedavi yöntemiyle değil fiziksel aktiviteyi artırarak, yeterli sıvı alımını sağlayarak ve  tuvalet ihtiyacı geldiğinde sonraya ertelemeyerek de kabızlık önüne geçilebilir.

Bir önceki yazımız olan Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM