İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt Nanesi Ve İt Nanesinin Faydaları

İt nanesinin faydaları arasında ilk olarak, baş ağrısının giderilmesinde kullanılmasından söz etmek gerekmektedr. İt nanesini baş ağrısının tedavisinde kullanmak isterseniz, it nanesinin kökünü öğütmeli, ve bunu kına ile karıştırarak saçlarınızın diplerine sürmeniz, yani harici olarak kullanmanız gerekmektedir. İt nanesinin faydaları arasında romatizmal hastalıkların tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için, it nanesinin toprak üstünde kalan […]


İt nanesinin faydaları arasında ilk olarak, baş ağrısının giderilmesinde kullanılmasından söz etmek gerekmektedr. İt nanesini baş ağrısının tedavisinde kullanmak isterseniz, it nanesinin kökünü öğütmeli, ve bunu kına ile karıştırarak saçlarınızın diplerine sürmeniz, yani harici olarak kullanmanız gerekmektedir.
İt nanesinin faydaları arasında romatizmal hastalıkların tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için, it nanesinin toprak üstünde kalan kısımlarının çay şeklinde kaynatılması gerekmektedir. Bu çayın suyu ile banyo yapan kişiler, romatizmal ağrıların giderildiğine şahit olmaktadırlar.
İt nanesinin faydaları arasında alerji giderici etkisi, ve cildi güzelleştiren özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için, it nanesinin yapraklarının su içerisinde kaynatılması, ve daha sonra suyun süzülüp bir leğenin içerisine konulması gerekmektedir. Bu leğenin içerisine girerek yıkanan kişilerin, hem vücutlarındaki alerji giderilmekte, hem de ciltleri güzelleşmektedir.
İt nanesinin faydaları arasında soğuk algınlığı tedavisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için, it nanesinin yapraklarının kurutulması, sonrasında ise çay olarak hazırlanıp içilmesi önerilmektedir.
İt nanesinin faydaları arasında, koku verme etkisi ile birlikte, gaz söktürme özelliği, ve mide bulantısını önleme etkisinden söz etmek gerekmektedir. İt nanesinin toprak üstü kısımları, belirtilen etkilerin sağlanması adına kullanılabilmektedir.
İt nanesinin faydaları arasında parazitleri döken etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Bunun için taze olan it nanesinin yenilmesi, ya da çayının hazırlanarak içilmesi gerekmektedir.
İt nanesinin faydaları arasında, çarpıntı giderici etkisinden, ve nezleyi önleyen özelliğinden de söz etmek gerekmektedir, bu etkiden faydalanmak isteyenlerin, it nanesinin bitkisel çayını içmeleri gerekmektedir.
İt nanesinin faydaları arasında koku verici etkisi, ferahlatma özelliği, ve hafif antiseptik etkisi yer almakla birlikte, bu etkilerin tamamına, it nanesinin uçucu yağının kullanılması ile sahip olunmaktadır.
İt nanesinin tüm olarak kullanılması ile şu faydalar elde edilmektedir: iç hastalıkları tedavisi, karın ağrısı tedavisi, adet sancısı tedavisi, öksürük tedavisi, bronşit tedavisi, baş ağrısı tedavisi, mide ağrısı tedavisi, ve hemoroid tedavisi…
İt nanesinin faydaları arasında, midenin, ve kalbin kuvvetlendirilmesinden de söz etmek gerekmektedir. İt nanesinin faydaları arasında idrar tutukluğu probleminin giderilmesi de bulunmaktadır. İt nanesinin faydalarından bir diğeri de akrep sokmalarının tedavisidir, bu etki için it nanesinin yakısının kullanılması gerekmektedir. İt nanesinin faydaları arasında görme kuvvetinin artmasından da söz etmekle birlikte, bunun için, göze, it nanesinin taze sıkılmış öz suyunun uygulanması gerektiği belirtilmelidir..

Bir önceki yazımız olan Mersin Faydaları: Mersin Yapraklarının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde mersin bitkisi, mersin meyvesi faydaları ve mersin meyvesinin faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM