Isırgan Otunun Kullanımı: Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan Otunun Kullanımı: Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otunun faydaları pek çoktur. Farklı hastalıklar için ısırgan otunun farklı kullanım biçimleri bulunur. Isırgan otu çayı, ısırgan otu çorbası, ilaba, ısırgan lapası, taze ısırgan yapraklarının tüketilmesi gibi farklı kullanımları mevcuttur. Sizler için ısırgan otunun kullanım şekillerinden bahsedeceğiz. Isırgan Otunun Kullanımı: Isırgan Otu Nasıl Kullanılır? Isırgan otunun hangi hastalık için nasıl kullanılması gerektiğini yazımızda öğreneceksiniz. […]


Isırgan otunun faydaları pek çoktur. Farklı hastalıklar için ısırgan otunun farklı kullanım biçimleri bulunur. Isırgan otu çayı, ısırgan otu çorbası, ilaba, ısırgan lapası, taze ısırgan yapraklarının tüketilmesi gibi farklı kullanımları mevcuttur. Sizler için ısırgan otunun kullanım şekillerinden bahsedeceğiz.

Isırgan Otunun Kullanımı: Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan otunun hangi hastalık için nasıl kullanılması gerektiğini yazımızda öğreneceksiniz.

Romatizmaya Karşı Taze Isırgan Yaprakları

Isırganın faydaları arasında, romatizmal ağrıların giderilmesinden söz etmek gerekmektedir. Ve ısırganın faydalarından bu anlamda yararlanmak isteyenlerin, taze ısırgan yapraklarını, romatizmanın bulunduğu bölgelere sürmeleri gerekmektedir. Romatizmal bölgelere ısırgan yapraklarının uygulanması sonucunda, bölgede kan toplanmasının normal olduğu unutulmamalıdır.

Isırgan Çayı
Isırganın faydaları arasında, iştah açma, idrar söktürme, ve kanı temizleme etkisinden de söz etmek gerekir. Bu etkiden yarar sağlamak adına, ısırgan çayının hazırlanarak, günde iki ya da üç bardak içilmesi önerilmektedir.

İlaba Şeklinde Kullanımı ( Bal ile Karıştırıp Lapa Yapılması)

Bitkinin faydaları arasında, ağrı giderici etkisinden, ve egzema tedavisinden, ayrıca da ülser tedavisinden söz etmek gerekmektedir. Bu anlamda, ilaba yapılarak kullanılması gerekmektedir. İlaba, taze ya da kurutulmuş ısırgan yapraklarının, bal ile karıştırılıp, lapa elde edilmesi şeklidir. İlabanın harici kullanımı, egzema tedavisi ve ağrı giderme özelliği için gerçekleştirilmeli iken, ilabanın dahili kullanımının ise, ülser tedavisine katkı sağlayacağı bilinmelidir.

Isırgan Otu Çorbası

Isırganın faydalarından yararlanmak için ısırgan çorbasının kullanımı da gerçekleştirilebilir. Isırgan çorbasının faydaları arasında kanser tedavisi, şişmanlık tedavisi, anemi, kan şekerinin düşürülmesi, ve prostat tedavisi gibi etkilerden söz etmek gerekmektedir.

Alerji ve İltihaplar için Süt ve Isırgan Otu

Isırganın faydaları arasında yer alan, iltihaplı yara tedavisi, ve alerji tedavisi için, ısırgan yapraklarının süt ile karıştırılarak ekstre hazırlanması, ve bunun da harici kullanımı gerekmektedir. kanamaların durdurulması, ve böcek sokmalarına karşı da faydalı olan ısırganın yapraklarının kurutularak toz haline getirilmesi; sonra da ilgili bölgeye harici olarak uygulanması gerekmektedir.

Mide Ağrıları için Kurutulmuş Isırgan Otu Lapası
Isırgan yapraklarının kurutulduktan sonra lapa haline getirilmesi, ve bu lapanın tüketilmesi, mide ağrılarının tedavisinde önemli etken niteliğindedir. Taze olan ısırgan yapraklarından çay elde edilir, ve bu çayın içerisine de un ilave edilirse, basur ağrısı tedavisi için harici kullanım gerektirmektedir. Bu karışımın dahili kullanımının ise, grip tedavisi, basur tedavisi, öksürük tedavisi, idrar yollarında meydana gelen problemlerin tedavisi ile burun kanamalarında faydalı olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

Felçliler İçin Taze Isırgan Lapası
Isırganın taze yapraklarından lapa yapılır, ve bu lapa harici olarak felçli hastaların, felçli olan bölgelerine uygulanırsa, bölgenin sıcak tutulması sağlanmaktadır.

Isırgan Kökü Çayı

Isırgan köklerinden çay hazırlanarak içildiği takdirde ise, ısırganın faydaları arasında yer alan, mide hastalıklarının tedavisi, kanser tedavisi, bronşit tedavisi, ve böbrek taşlarının düşürülmesi etkilerinden yararlanılmış olur. Isırgan çayının faydaları arasında yer alan diğer etkiler ise, kısırlık tedavisi, kadın hastalıklarının tedavisi, kanser tedavisi, kemik erimesi tedavisi, saç dökülmesi tedavisi, mantar tedavisi, nefes darlığı tedavisi; ve felçtir…

Bir önceki yazımız olan Isırgan Otu Faydaları: Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde ısırgan otunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM