Isırgan Otu Faydaları: Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Isırgan Otu Faydaları: Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Otları toprak altında yayılmış olan ısırgan, çok senelik otsu bir bitkidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 500 metre ile 700 metre arasında değişen yerlerde yetişen ısırgan, genellikle dere kenarlarında, kayalıklarda; ve ormanlık alanlarda yetişmekte olan bir bitkidir. Isırgan otunun faydalarından bahsederken şunu belirtmemiz gerekir ki, ısırganın tam bir şifa kaynağı olduğu açıkça belirtilmektedir. Isırganın içeriğine baktığımızda, A […]


Otları toprak altında yayılmış olan ısırgan, çok senelik otsu bir bitkidir. Deniz seviyesinden yüksekliği 500 metre ile 700 metre arasında değişen yerlerde yetişen ısırgan, genellikle dere kenarlarında, kayalıklarda; ve ormanlık alanlarda yetişmekte olan bir bitkidir.

Isırgan otunun faydalarından bahsederken şunu belirtmemiz gerekir ki, ısırganın tam bir şifa kaynağı olduğu açıkça belirtilmektedir. Isırganın içeriğine baktığımızda, A vitamini, B grubu vitaminler, C vitamini ile, provitaminlerin karşımıza çıktığına şaşırmamamız gerekmektedir.

Isırgan Otu Faydaları

Isırganın faydalarına bakacak olursak, solunum yollarındaki hastalıkların iyileştirilmesinde yardım alınması kolay olan bir bitki olduğunu görüyoruz. Bunun yanında, kansızlık problemi olanlar, bu problemlerini çözmek için de ısırgandan destek almaktadırlar.

Isırgan otu iştah açıcı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır.

Isırganın faydaları arasında kan şekerinin düşürülmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Isırgan otu kısırlık tedavisi, kadın hastalıklarının tedavisi, kanser tedavisi, kemik erimesi tedavisi, saç dökülmesi tedavisi, mantar tedavisi, nefes darlığı tedavisi için de kullanılmaktadır.

Isırgan Otu Zayıflatırmı?

Isırgan aynı zamanda, zayıflamaya da yardımcı olan bir bitkidir. Isırganın, zayıflamaya olan katkısından yararlanmak için, taze ısırgan yapraklarının 14 gün boyunca yenilmesi gerekmektedir.

Saç Bakımı ve Isırgan Otu Çayı

Isırganın faydaları arasında saç yağlanması, kepeklenmesi, ve saç dökülmesinden de söz etmek gerekmektedir. Isırganın faydalarından saçları için yararlanmak isteyenlerin, ısırganı kökleri ile birlikte, çay olarak demleyip içmeleri gerekmektedir. Isırgan çayı aynı zamanda, vücuda ferahlık verirken, yorgunluk giderici özellik de göstermektedir. Isırganın faydaları arasında, kanserden koruma etkisi bulunurken, cilt temizliği, ve cilt bakımına olan olumlu etkilerinden de söz etmek gerekmektedir.

Kansere Karşı Isırgan Otu

Kanser tedavisi, şişmanlık tedavisi, anemi, kan şekerinin düşürülmesi ve prostat tedavisi için ısırgan otu çorbası kullanılır.

Bir önceki yazımız olan Kurtpençesinin ve Kurtpençesi Çayının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde kurt pençesi, kurt pençesi faydaları ve kurtpençesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM