İshale İyi Gelen Bitkiler

İshale İyi Gelen Bitkiler

İshal, günlük normal dışkılama miktarından daha fazla ve sulu olarak dışkılama şeklinde tanımlanır. Yıl içerisinde birçok kişi, bu sıkıntıdan dolayı hastanelere akın etmektedir. Yetişkinler için de sıkıntı olan durum, bebeklerde ölüme kadar yol açmaktadır. Bu denli risk taşıyan bir durum, ihmal edilmemesi gereken bir süreç olarak ele alınır. İshalle birlikte vücutta çok fazla su kaybedilir. […]

İshal, günlük normal dışkılama miktarından daha fazla ve sulu olarak dışkılama şeklinde tanımlanır. Yıl içerisinde birçok kişi, bu sıkıntıdan dolayı hastanelere akın etmektedir. Yetişkinler için de sıkıntı olan durum, bebeklerde ölüme kadar yol açmaktadır. Bu denli risk taşıyan bir durum, ihmal edilmemesi gereken bir süreç olarak ele alınır. İshalle birlikte vücutta çok fazla su kaybedilir. Bunun yerine takviye edilmesi önemlidir. Hastalık olarak adlandırılmamakla birlikte, polifaktöriyel kaynaklı bir semptom olarak ele alınır. Belirtileri arasında; susuzluk, sıvı ve fazla dışkılama, yüksek ateş, acil dışkılama isteği, halsizlik, kendini iyi hissetmeme, bulantı ve kusma yer alır. Genel belirtileri ise şiddetli karın ağrısı ve gazdır. Bu durumun oluşmasına sebebiyet veren birçok faktör vardır. Bunlar; viral enfeksiyonlar, kalın bağırsağın yeterince sıvı emmemesi, fazla miktar da c vitamini alınması gibi sıralanabilir. Tedavide en önemli kısım, vücudun su oranının korunmasıdır. Bitkisel tedavi yöntemleriyle de, ishali hafifletmek mümkündür.

İshalinin nedenleri arasında yanlış beslenmenin yer aldığı bilinmektedir. Doğru beslenme yöntemiyle, ishali hafifletmek mümkündür. İlaç tedavisinin yanı sıra alınan bitkisel tedavi yönteminde de, doz ayarına dikkat etmek çok önemlidir. Aşırı doz alınması, ishal durumunu daha da artırabilir.

1)Karanfil

İshal bir sindirim sistemi sorunudur. Karanfilin de, sindirim sistemi sorunlarına iyi gelen bir yönü vardır. Aynı zamanda bağırsak florasını da dengelemektedir. 3-4 saat arayla, yutabilecek boyuta getirilen karanfillerin; su eşliğinde alınması durumunda, ishale iyi geldiği söylenmektedir.

2)Adaçayı

Evde çok kolay hazırlanabilen adaçayı, ishali kesen bitkiler arasındadır. Günde 2-3 bardak tüketilmesi durumunda, ishale iyi geldiği söylenmektedir.

3)Muz

İshal durumunda en çok tercih edilenler arasında, muzun başı çektiği söylenebilir. İçeriğinde zengin mineral ve vitamin içeren muz, ishal durumunda tüketilmesi gereken bir bitkidir. Özellikle ishal durumunda kaybedilen potasyumu, potasyum deposu olan muzla birlikte takviye etmek mümkündür.

4)Arpa

Çok tercih edilmeyen ve bilinmeyen bir diğer bitki ise arpadır. Suda kaynatılarak, elde edilen suyunun tüketilmesiyle birlikte ishali hafiflettiği söylenmektedir. Aynı zamanda arpa suyu; cilt hastalıklarına, nezleye, karaciğer hastalıklarına ve bronşite de iyi gelmektedir.

5)Kızılcık

Sağlıklı bir bireyde fazla tüketilmesi durumunda kabızlık yapan kızılcık, ishal durumunda tüketilmesi gereken bitkiler arasında yer alır.

6)Zencefil

Çay formuyla tüketilen ve ishale iyi gelen bir diğer bitki ise zencefildir. Kısa sürede ishali kestiği söylenmektedir.

7)Pirinç

Pirincin pilav şeklinde değil de yağsız ve tuzsuz olarak suda kaynatılıp lapa halinde yenmesinin, ishale iyi geldiği söylenmektedir. Aynı zamanda pirincin su içerisinde bekletildikten sonra, bekletildiği suyun içilmesi bağırsak fonksiyonlarını düzenlemektedir.

8)Limon

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineral açısından zengin bir depoya sahip olan limon, sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir. Limonun suyunu sıkarak tüketmek, ishale iyi gelmektedir.

Bitkisel tedavi yöntemlerinin yanı sıra, ishalle çok fazla sıvı kaybedildiği için günlük en az iki litre su içilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Sinüzite İyi Gelen Bitkiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM