İmplant Nedir, Nasıl Uygulanır?

İmplant Nedir, Nasıl Uygulanır?

İmplant; yeni kaybedilen diş eksikliğinde, birkaç adet çekilen dişleri tamamlamak  ya da ağızdaki protezlere destek için çene kemiğine yerleştirilen titanyum metalinden özel bir takım aşamalardan geçirilerek hazırlanan yapay diş kökleridir. İmplantlar, eksik dişlerin yerine yapılır, uzun ömürlüdür ve asıl amacımız hasta tarafından iyi bakımla ve diş hekimi tarafından periyodik kontorllerle takip altında tutularak yaşam boyu sorunsuz şekilde […]

İmplant; yeni kaybedilen diş eksikliğinde, birkaç adet çekilen dişleri tamamlamak  ya da ağızdaki protezlere destek için çene kemiğine yerleştirilen titanyum metalinden özel bir takım aşamalardan geçirilerek hazırlanan yapay diş kökleridir. İmplantlar, eksik dişlerin yerine yapılır, uzun ömürlüdür ve asıl amacımız hasta tarafından iyi bakımla ve diş hekimi tarafından periyodik kontorllerle takip altında tutularak yaşam boyu sorunsuz şekilde ağızda kalması hedeflenir. İmplantları diş hekimleri, steril ortamlarda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilirler ve bunlar vaka durumuna göre yaklaşık 2 – 3 ay içinde  çene kemiğine tamamen tutunur. Tamamen protez yapılmasına uygun hale geldikten sonra implantlar, gerçek bir diş kökünün yerini alır ve üzerine porselen kaplama, zirkonyum porselenler ya da hareketli veya hareketsiz total protezler uygulanabilecek hale gelir.

İmplant uygulamasının yapılabilmesi için, öncelikle hastanın implantı desekleyecek kemik desteğinin yeterli olması ve diş etlerinin sağlıklı bir durumda bulunması gerekir. Bu koşullar mevcut değilse, hastaya ilave destek kemik cerrahisi ile mevcut bölge implant uygulanabilecek hale getirilir ve ardından implant uygulanır.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

  • Hastalar kaybettikleri dişlerin yerine hemen hemen aynı özellikte olan sabit dişlere sahip olabilirler.
  • Kaybedilen dişler yerine yapılan uygulama sayesinde hastanın kaybetmiş olduğu dişin etrafındaki sağlıklı kemik dokusunu da korumuş ve oluşabilecek kemik erimesini durdurmuş oluruz.
  • İmplant dişler uzun yıllarca sağlıklı ve fonksiyon görerek (yemek yeme,konuşma,estetika amaçlarla)kullanılabilir.
  • İmplant uygulanmış protezlere hastalar kendi dişleri gibi bakım yapabilir, bunları sorunsuz kullanabilir.

İmplant rahatlıkla herkes tarafından kullanılabilir mi?

Eğer hastanın implantları yerleştirecek yeterli kemik volümü(kalınlığı) ve boyutu(uzunluğu) varsa, sigara kullanımı yoksa, tip 1 diyabet hastası değilse ve yaraların iyileşmesini engelleyecek sistemik bir hastalığı yoksa arzu edildiği  oranda  implant yapılabilir. Kemik volüm ve boyutunda  eksiklik varsa ilave cerrahi işlemlerle yapay kemik kalınlığı oluşturulabilir. Hastanın çene kemiği implantları alabilecek volüm ve boyutta ise , uygulanan tedavi sırasında dişetleri yapılacak tedaviye olumsuz bir sorun oluştumayacaksa  ve tedaviden sonra dişetlerinin bakımı düzenli olarak yapılırsa, 18 yaşını geçmiş herkese implant uygulanabilir.

İmplant acılı bir işlem midir?

İmplant işlemi öncesinde hastamıza anestezi uygulandığından  tedavi sırasında bir acı hissetmesi mümkün değildir. Uygulama sonrasında hissedilebilecek ağrılar ve ödem kontrolü için yoğun buz uygulaması ve hekim tarafından önerilecek uygun bir ağrı kesici ilaç ile cerrahi gününühastamız rahat atlatacaktır. İmplant yerleştirildikten sonraki 1 hafta  içinde tamamen iyileşme sağlanır.Gerçek iyileşme ve protez aşaması vakaya ve çeneye göre 1 ile 3 ay arası bir süre alacaktır.

İmplant tedavisi işlemi ne kadar sürede tamamlanır?

İmplant tedavisinin süresi yapılacak olan tedavi şekline ve implant sayısına göre değişiklik gösterebilir. 1 adet implant 10-15 dakika içinde tamamlanırken alt-üst çene bir çok sayıda yapılacak implant cerrahisi 1-2 saat sürebilir.

İmplant doğal bir görünüm sağlar mı?

Doğru şekilde yapılan implant uygulaması doğal bir görüntü vermektedir. Ancak bunun için, implant uygulaması üzerine yapılan porselen dişlere önem vermek gerekiyor. Özellikle ön dişlerde zirkonyum destekli porselen dişlerin kullanılması hem doğallığı sağlayacaktır hem de hastanın estetik beklntilerini karşılayacaktır. Hastanın azı dişlerinde ise titanyum bazlı abautmentlerle yapılacak protezlerle daha dayanıklılı tedaviler elde edilebilir.

İmplant tedavisinin ömrü kaç yıl olur?

İmplant işleminin ömrünün kaç yıl olacağı sorusunun yanıtı, tedaviyi uygulayan hekimin implantı uygulayacağı bölgenin implantı sağlıklı tutacak kemik desteğini yeterli bulması, tedavi uygulanan hastanın dişlerine, ağız sağlığına önem vermesi ve sigara kullanıp kullanmadığı hususlarında gizlidir. Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmediğinde implantların ömrü kısa olurken, uygun koşullarda yerleştirilen ve hasta tarafından iyi bakımı yapılan implantlar uzun süreli kullanılabilmektedir. Hatta uygun şekilde yapıldığında ve iyi bakım uygulandığında implantlar ömür boyu kullanılabilir.

İmplant tedavisinin yan etkileri var mıdır?

İmplant tedavisi, diş hekimi  tarafından steril bir ortamda ve implant tedavisi protokollerine uygun bir ortamda yapılmalıdır. Uygun koşullarda yapılmayan implant tedavileri çene kemiğinin direncini düşürebilir. Kemikte erime ve diş eti kaybı ile birlikte implantın kaybı da söz konusu olabilir. B unun dışında titanyum metalinden yapılmakta olan implantlarda allerji veya buna benzer bir reaksiyon ile karşılaşmamktayız.

İmplant tedavisi pahalı bir uygulama mıdır?

İmplant tedavisi aslında kişinin geleceğine ve yaşlılığına bir yatırımdır. Büyük oranda diş kaybı ile karşı karşıya kalan hastalar aslında aynı oranda kemik yoğunluğunu ve desteğini de kaybetmiş olurlar. Ancak zamanında implant yedavisi gören ve bunun bakımını yapan ve zamanında kontollerini sağlayan hastalar hem daha az bir meblağ ödemiş olurlar hem de daha sağlıklı bir hayat yaşarlar.  Bu da harcadıkları paranın kat ve kat fazlasını geri kazanmalarını sağlamaktadır.

İmplant tedavisi hangi sağlık sorunlarında uygulanamaz?

  • Tip 1 Diyabet hastalarında (yalnızca düzenli kontroller yapılması koşuluyla uygulanır),
  • Çok fazla sigara kullananlara,
  • İyileşmeyi engelleyen bazı sistemik hastalıkları olan kişilerde,kemikleri olumsuz yönde  etkileyen hastalıkları olanlar kişilerde implant tedavisi daha detaylı bir doktor kontrolü ile uygulanabilir.

Kaynaklar:

https://www.dentaluna.com/implant-nedir-nasil-uygulanir

https://www.webmd.com/oms/dental-implant-surgery

Bir önceki yazımız olan Vişnenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM